Demkeş Irkı ile İlgili Bilgi Arıyorum !

Bayburt, Kumru, Demkeş ve benzerleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Demkeş Irkı ile İlgili Bilgi Arıyorum !

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 28 Nis 2005 9:38

Bir araştırma için Demkeş ırkı ile ilgili bilgi topluyorum. Bu ırkı yetiştiren arkadaşlar, ırkın fiziksel özelliklerini, renksel çeşitlerini ve bu ırkla ilgili bildikleri diğer şeyleri benle paylaşırlarsa memnun olurum. Bir de bu ırka verilen farklı Türkçe adlar var mı ? Ayrıca, Irkın İngilizce ve Almanca adını bilenler yazarsanız çok iyi olur. (Boletus/Yavuz İşçen – 26 şubat 2003)

http://roseland.kolayweb.com/178060401228.html Merhaba Yavuz bey, gezinirken yukarıdaki linkte Demkeş resimleri gözüme çarpmıştı belki site sahibi arkadaşların konu hakkında bilgileri vardır isterseniz bir irtibat kurun. Saygılar. (Ventralis/Mahmut Akkaya – 26 şubat 2003)

Mahmut Bey merhabalar,
Her şeyden önce ilginiz için teşekkür ederim. Adresini yazdığınız siteye baktım. Sitede fotoğrafı olan güvercin, fotoğrafından anladığım kadarı ile bizim orjinal Demkeş ırkımız değil. Daha çok English Trumpeter denilen ırka benziyor. Gerci gerek English Trumpeter ırkının gerekse German Double Crested Trumpeter ırkının kökeninde bizim Demkeşlerin olduğunu düşünüyorum. Zaten İngiliz ve Almanlar sahiplendikleri bu ırkın kökeninin belirsiz olduğunu söylüyorlar. Ruslar ise, Buhara Trumpeter ırkı ve Russian Barabanshik adı verilen Trumpeter ırklarının köken olarak bizim Ankutlardan kaynaklandığını kabul ediyorlar. Ben gerçekten Demkeş yetiştiren arkadaşlardan yardım beklemeye devam ediyorum. (Boletus/Yavuz İşçen – 04 Mart 2003)

Anlıyorum Yavuz bey, bilmediğim bir konu sayenizde araştırıyor ve bir şeyler de öğrenmemize vesile oluyor işte, topladığınız bilgileri paylaşırsanız memnun olurum ayrıca taklalarla ilgi bir araştırmanız olduğunu formlardan takip ettiğim kadarıyla biliyorum onları da merakla bekliyorum ... mahmut.akkaya@veezy.com Saygılar. (Ventralis/Mahmut Akkaya – 05 Mart 2003)

Mahmut Bey,
Bilginin de başka bir çok şey gibi paylaşıldıkça anlam kazanacağını düşünüyorum. Son şeklini almış tüm araştırmalarımı TGYB arşivine gönderiyorum. şu anda özellikle nesli tehlike altına girmiş güvercin ırklarımızla ilgili çalışıyorum. Taklacı ırk ile ilgili yaptığım çalışma, araya başka araştırmalar girdiği için yarım kaldı. Bittiğinde mutlaka göndereceğim. (Boletus/Yavuz İşçen – 05 Mart 2003)

Tebrikler, ayrıca sayın tgyb yetkilileri Metin Dilbaz beyin de taklalarla ilgili bir çalışması size gönderilmiş ama henüz onları göremiyorum hata bende mi yoksa yayına girmedi mi ? Saygılar. (Ventralis/Mahmut Akkaya – 06 Mart 2003)

Selam Mahmut
TGYB’ye aynı sana gönderdiğim gibi mail’e ek dosya olarak gönderdim galiba bu tür dosyaları açıp bakma lüzumu duymasalar gerek ki içerik hakkında ben de bir şey duymadım. Bir gün doktor olursam tekrar gönderecem.isteyen arkadaşlara Mardin ırkını tasvir eden kendi yaptığım standart çalışmasını yollayabilirim. Hadi kalın sağlıcakla. (Reuber54 – 10 Mart 2003)

Selam Metin,
Bana gelmedi henüz ne zaman gönderdin ? Alttaki adresime tekrar gönderirsen sevinirim, belki de gitmemiştir metin, bir sonucu öğren bakalım. Hoş neticesinde sen doktor olacaksan tgyb’nin bunu yayınlaması için elimden geleni yaparım fena mı Dr. arkadaşımız olur neticesinde :-)). mahmut.akkaya@veezy.com Kendine iyi bak hoşçakal. (Ventralis/Mahmut Akkaya – 11 Mart 2003)

Olur olur hehehe....... (Reuber54 – 11 Mart 2003)

Selam bildiğim kadarıyla buhara demkeşleri oldukça nam salmış aşağıda vereceğim adreste buhara ve diğer ırkların resimlerini bulabilirsiniz. SAYGILAR. http://home.iprimus.com.au/spud1/pigeon_pictures.htm (Mahirinoğlu - 08 Nisan 2003)
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Re: Demkeş Irkı ile İlgili Bilgi Arıyorum !

Mesajgönderen İskender Damgacı » 27 Eyl 2010 16:20

Selamlar

Başkanım, 2003 yılı Demkeş mesajlarını 2005'te derleyip yayınlamışsınız ve o zamandan bu zamana forumda bir gelişme olmamış sayılır, üzücü bir durum... Bugüne kadar Demkeşlerin yoğun olarak nerede yetiştirildiği hakkında bile net bir sonuca ulaşamadık. Nevşehir yöresinde çoğunlukta oldukları bilgisine ulaşmıştık ama maalesef doğrulanmadı. Nevşehir yöresinden hiç katılım yok galiba! Hiç olmazsa yöre hakkında temel bilgilere ulaşabilsek......
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Ertan Cahit Ergin » 28 Eyl 2010 0:18

İskender Damgacı yazdı:Selamlar

Başkanım, 2003 yılı Demkeş mesajlarını 2005'te derleyip yayınlamışsınız ve o zamandan bu zamana forumda bir gelişme olmamış sayılır, üzücü bir durum... Bugüne kadar Demkeşlerin yoğun olarak nerede yetiştirildiği hakkında bile net bir sonuca ulaşamadık. Nevşehir yöresinde çoğunlukta oldukları bilgisine ulaşmıştık ama maalesef doğrulanmadı. Nevşehir yöresinden hiç katılım yok galiba! Hiç olmazsa yöre hakkında temel bilgilere ulaşabilsek......

Selamlar İskender bey,
Tam emin olmamakla beraber Nevşehir bölgesinde demkeş ten ziyade angut ırkı beslendiğini duymuştum
Kullanıcı avatarı
Ertan Cahit Ergin
Aktif Üye

Irklar: Dolapçı
Doğum Tarihi: 04 Nis 1969

Mesajgönderen sinan solaklar » 28 Eyl 2010 11:46

Iyi Gunler,
Demkes agirlikli Konyada beslenirdi,bildigim kadariyla.
Selamlar
Sinan
Kullanıcı avatarı
sinan solaklar
Deneyimli Üye

Mesajgönderen İskender Damgacı » 30 Eyl 2010 14:06

sinan solaklar yazdı:Demkes agirlikli Konyada beslenirdi

Selamlar Sinan Bey,
"... beslenirdi" dediğinize göre sanıyorum artık orada sayıları fazla değil!

Ankut diye bildiğimiz türde aslen Özbektir ve bir şekilde doğudan girip biraz yayılım göstermiştir.

Demkeşlerin Ankutlarla akrabalığı ve yukarıdaki bilgi hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

İnşaallah sizi boş yere meşgul etmiş olmam. Şimdiden teşekkürler...
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen serkan öztürk » 30 Eyl 2010 15:01

İskender Abi merhaba;

Çivril ve Çal İlçelerinde gördüğüm Çivril'de çift tepe denilen demkeş ırkına dış görünüş olarak çok benzeyen kuşlar görmüştüm. Bütün kuş beslenen evlerde bulunan bu kuşlar bundan 5-6 yıl önce Antalyalılar tarafından tabir yerindeyse hortumlanmış. Şu anda Çivril'de bulmak bile çok zor. Bu kuşlar hakkında bilgileriniz var ise paylaşırsanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
serkan öztürk
Aktif Üye

Irklar: DÖNEK
Doğum Tarihi: 01 Oca 1977

Mesajgönderen İskender Damgacı » 30 Eyl 2010 22:32

Serkan bey merhaba,
Bu konu hakkında ayrıntılı bilgim yok ama kulağımda kalanları size aktarayım.
Yaklaşık 20-25 yıl öncesinden beri Çivril ilçemizin ziraat ürünleri sebebiyle Ürgüp-Göreme bölgesiyle ticareti var.
Bu vesileyle o bölgeye yerleşen Çivrilliler ve ticaret için gidip gelenler yoluyla zaman içinde Demkeşler getirilmiş.
Fakat şimdilerde yok gibi birşey...
Benim gördüklerimin çoğu sizin gördükleriniz gibi vasıfsızdılar.

İyi akşamlar....
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Kelebekci » 01 Eki 2010 11:40

Merhabalar,
Ankut la ilgili cok güzel bir yazı belkı cevaplarınıza açıklık getirebilir

http://www.ehlihak.com/haber_detay.asp?haberID=12

Dem Çeken Güvercinler Hz. Hüseyin’in de paçali ve ankut adi verilen güvercin türleri yetistirdigi ve bu nedenle Evliya Çelebi’ye göre Istanbul’lu ‘kusu kus ile avlayan’ kusçularin Hz. Hüseyin’i kendilerine pir saydiklarini yazmaktadir. Yine E. Çelebi, Hz. Ali’nin de ‘kirmizi çatal ibikli, paçali ankut güvercin’i yetistirdigi ve bu nedenle güvercin beslemenin sünnet oldugunu belirtmektedir. Bugün özellikle Urfa çevresinde ankut türü güvercinlerin ugurlu oldugu, Hz. Eyüp’ün magarasinda bunlari besledigine ve ‘halk arasinda çocugu olmayan kadinlara ugur getirdigine inanilmaktadir.’ Kus sesi olarak begenilen ankut güvercinlerinin bir baska özelligi de ötüslerinin ‘dem çekme’ adini verdigimiz tasavvufi müzige benzetilmesidir. Ankut türü yaninda demkes adi verilen güvercinler de ayni ötüs ve güzelligi için yetistirilir. Yuvalarina sadik olmalariyla ünlü olan güvercinler bu özelliklerinden dolayi nereye gitmis veya götürülmüs olurlarsa olsunlar yuva yaptiklari yere geri dönerler. Bu özelliklerinden dolayi da insanlar tarafindan haberlesme araci olarak kullanilmistir. Askeri haberlesmede de kullanilan güvercinler, Hasan Sabbah tarafindan Alamut kalesinden müritleri ve daileri ile iletisimde kullanmasi efsanevi bir üne sahiptir. Hasan Sabbah’in teskilatinin diger bir adi da ‘güvercin kardesligi’dir

üst tarafta yazlı olan linkten yazının tamamına ulaşabilirsiniz.

Saygılar
Hakan TURGUT
GerÇekçİ OL İmkanSızı İste
Kullanıcı avatarı
Kelebekci
Katılımcı Üye

Irklar: Mardin,Dolapçı
Doğum Tarihi: 06 Eki 1985

Mesajgönderen sinan solaklar » 01 Eki 2010 15:03

Iyi Gunler,
Yillardir Konyaya gitmedigim icin beslenirdi dedim,ama eskisi kadar populer oldugunu dusunmuyorum.Konyada ki Taklambac veya Deste Kuyruklarin da ne kadar azaldigi biliniyor.
Bende Demkes ve Ankutlarin Buhara irkindan gelmis olabilecegini dusunuyorum.(Veya terside mumkun)Ama kokeni bence Orta Asya .
Selamlar
Sinan
Kullanıcı avatarı
sinan solaklar
Deneyimli Üye

Mesajgönderen İskender Damgacı » 06 Eki 2010 12:39

İyi günler Sinan bey,
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Araştırmacı oluşunuz ve bunları bizimle paylaşmanızdan şahsen çok memnunum.
Eksik olmayın...

Saygılar
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Ahmet İçen » 12 Eki 2010 21:47

SELAMLAR

Demkeş veya Yöremizde Demirgeç de diye bilinen Beyaz renkte Tepesi Tığ gibi sivri tepeli olan paçasız Kırmızı lale gibi göz kapakları ve ayakları olan devamlı dem çekiyor diye anılan ötüş şekliyle (renkli türlerine vakvak diye bildiğimiz ötüş şekli ve tepeside aynı olan şu an renkli türleri tükenmiştir) çok uzun yıllardan beri Tire civarında beslenen bir güvercin türüdür.

Ahmet İÇEN
KUŞLARDA DÖNEĞİN DÖNENİ GÜZELDİR.,
İNSANLARIN DA DÖNMEYENİ GÜZELDİR!
Ahmet İçen
Deneyimli Üye

Dön Ötücü Irklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir