Ankut ile ilgili bilgi

Bayburt, Kumru, Demkeş ve benzerleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Ankut ile ilgili bilgi

Mesajgönderen spinrotate » 23 Şub 2006 21:25

Bu irk cok seckin bir irktir. Sadece cekinik kırmızı rengi olur. Ucma konusunda iyi degildir . Yavru bakimi iyidir. Renk konusu biraz problemli az ya da cok hep ton farki oluyor tipatip ayni ton olmuyor. Fakat bu aliskin gozler icin boyle irki bilmeyenlere gore hepsi ayni renk ama dikkatli bakinca fark var.
En son spinrotate tarafından 22 Ağu 2007 23:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
spinrotate
Gözlemci Üye

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 24 Şub 2006 11:20

ırkı digerlerinden ayıran ötüşümü,rengimi.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

ırk özelikleri

Mesajgönderen spinrotate » 24 Şub 2006 16:22

Ankut otucu bir guvercin. Bu onu diger cekinik kirmizi kuslardan az da olsa ayirir. Baska cekinik kirmizi otucu guvercinler de var. Cekinik kirmizi rengi parlak ve lekesiz olmali. Rengin bu parlak hali ankutlarda biraz daha ozgun.
En son spinrotate tarafından 22 Ağu 2007 23:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
spinrotate
Gözlemci Üye

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 24 Şub 2006 18:39

ANKUT ALTINDAN BAşKARENK ÜIKAMAZMI?
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

renk

Mesajgönderen spinrotate » 27 Şub 2006 12:53

Ankut sadece cekinik kirmizi olur. Bu nedenle iki saf ankut ciftlesince baska renk kus elde edilemez.
En son spinrotate tarafından 22 Ağu 2007 23:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
spinrotate
Gözlemci Üye

Mesajgönderen Muratca » 31 Ağu 2006 1:21

Ankut, bizim tabirimizle Angut irki ile size bazi seyler aktarayim. Ucus veya form hepsi bir yana ki Urfada ucurulduklarini veya ucmaya zorlandirildiklarini hic görmedim, bu kuslar "beslenildigi eve bereket getirir" inanisi vardir Urfada. Ugurlu olduklari sayilir. Urfanin o eski avlulu evlerinde hic kusla alakasi olmayan kisiler dahi bir cift Angut beslerlerdi. Angut beslemek icin kümese salmaya falan ihtiyaciniz yoktur. Duvara bir limon sandigi, bir cift angut hepsi bu. Onlar kendileri ucar gezer gelir. Yazin kahvaltiyi avluda yapiyorsaniz eger, yaniniza inerler ve firindan taze gelmis, sicak tirnakli pideden kendilerine kücük taneler halinde atmanizi beklerler. Cok sicakkanli kuslaridir. Kalabalik halde beslenildiklerini hic görmedim. En fazla 4 veya 6 adettir. En makbulü ugurlu sayildigi icin bir cifttir. Cogaldikca ese dosta hediye edilir ve bu kuslara kolay kolay kimse yok demez. Tepeleri cok düzgün olmak sarti ile cift veya tek olabilir. Pacalari yogun ve uzun olmalidir. Son seneler de Urfada beyaz ve arap olanlarini gördüm. Yine ayni sekilde limon sandiginda avluda, ama bunlarin kesinlikle kirma oldugu kanaatindeyim. Cünkü cocuklugumdan beri o koyu kirmizidan baska hicbir rengini görmedim. Bir gün Urfaya yolunuz düser de o eski, bir arabanin zor sigacagi dar sokaklarindan gecerseniz, illaki Angut sesleri duyarsiniz.
Selamlar
Murat

Resim
Muratca
Aktif Üye

Mesajgönderen spinrotate » 08 Eyl 2006 23:52

Arkadaslar bu ankut besleyen kisiler nerde acaba?. Bunun iki sebebi olmali: ankut besleyenlerin internetten haberi, ilgisi alakasi yok. Ankut besleyen kisiler sayica az oldugu icin pek katilim olmuyor. Umarim zamanla durum duzelir.
En son spinrotate tarafından 22 Ağu 2007 23:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
spinrotate
Gözlemci Üye

Mesajgönderen İsmail Barış » 21 Ara 2006 15:46

Ankutlar cok degerli ve narin kuslardır bereket getirdikleri gerçektende urfa'da büyük bir inanış askerliğimi urfada yaptıgım için cok kişide gördüm ötüşleri cok tuhaf kimisi ugultu seklinde ötüyor kimisi yagu yagu yagu yagu yagu şeklinde değişik bir ses cikartiyor bazılarına ötüşlerindeki cikan ses isim verilmiş yagu deniliyor..

Saygılar..
Insanlara akılları oranınca hitap edin..
Resim
İsmail Barış
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Adana IRKI
Doğum Tarihi: 14 Eki 2008

Mesajgönderen Muratca » 07 Nis 2007 12:56

Urfada yabanilerle ic ice yasayan Ankutlari bile görmek mümkün. Hele Ulu caminin avlusunda oturup yem yemeye gelen kuslari, kayaliklarda yuva tutmus kuslari seyrettiginiz zaman aralarinda neler neler oldugunu görseniz sasarsiniz.
Bundan belki 20 sene evvel Halam gilin balkonuna disi bir ankutla, yabani yuva yapmislardi. Yavrulari cikti ben hergün yem su falan birakiyordum. Yavrular büyüdü, artik balkondan bir yere gitmiyorlardi. Tekrar kardesleri oldu Yine ayni sekilde. Yetiskin oldular gündüz gezip solugu aksam balkonda aliyorlardi. Demek ki Anneden gelen bir evcillik icgüdüsü var bunlarda diye düsünmüstüm. Ama yavrularin hepsi babanin kopyesi oluyor nedense. Sadece kalemlerinde hafif kizillik oluyor. :)
Selamlar
Murat

Resim
Muratca
Aktif Üye

selam

Mesajgönderen guvercinurfa » 07 Nis 2007 20:24

muratca kardeş dogru söylüyor gecen bende balıklı gölün orda dergahta yabani güvercinlerin arasında çok güzel bir siyah baska gördüm yani arasan öylesini bulamazsın angutlarda oluyor yabaniyle çiftleşmek tabi bu normal kuslardada olur gecenlerde arkadaşın balkonunda bir çift angutu vardı dişisi öldü erkek kaldı erkekte yabaniye çift oldu ikisnden cıkan yavruları görseniz her yeri angut kırmızısı sadece kuyruk kül rengiydi ayaktada hafifi paca vardı getirdi filosuna kattı damda ucurdu hayvan baya sadık ve saglam suan 4 kardeşiyle beraber karısma yapıyor filoda saygılarımla
www.guvercinurfa.com
BİR AŞKTIR GÜVERCİN BESLEMEK VE BİR TUTKUDUR...
http://www.guvercinurfa.com
http://www.guvercinrehberi.com
Kullanıcı avatarı
guvercinurfa
Dinamik Üye

Irklar: filo,süs güvercinleri
Doğum Tarihi: 17 Tem 1983

Mesajgönderen spinrotate » 22 Ağu 2007 23:22

Ankut ile ilgili bilgileri paylasmaya devam arkadaslar. Herkes bir parca bilgi eklesin ankutlar var olsun. Kısa süreli urfa ziyaretimde hic iyi ankuta rastlamadım bu beni üzdü. Memleketimde bile bu cok sevilen kus giderek azalıyor. Diyarbakır ve Antepten iyi haberler vardir umarim zira benim bu illerde tanidigim yok, son durum nedir bilmiyorum.
spinrotate
Gözlemci Üye

Dön Ötücü Irklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir