Bayburt kuşları ötücüdür.

Bayburt, Kumru, Demkeş ve benzerleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen Haci abi » 07 Ara 2003 20:46

Bayburt'da çemberci var mı bilmiyorum..ama bayburt kuşlarının ötücü olduğunu biliyorum.
Varsa çembercilerin Trabzon 'dan İthal olduğunu düşünüyorum. Kelkit gibi . .
bu forum da çemberci ırklarin içinde geçiyor. . .Ordan kafama takıldı..ama yakın yöreler olduğu için bir tutulmuş herhalde..
bu arada dolapçı,taklacı,çemberci diye ayırdık bide ötücü şıkkı olsa iyi olurdu..

bildiğim kadarını nakledeyim.

Üiftgugul dediğimiz (ön tepe ve arka tepe) tiplerden (tek tepe =tek gugul nadir olur ) ve iri olup ürkek olan kuşlardan . . ürkek derken kümese girdiğinizde ortalığı tozu dumana katan, kendini yerden yere vuran bir tip :. .
tepeleri oldukça buyuk kepçe şeklinde olanlardan..
Kanat sesi fellâket tir ayrıca..
Ve kırmızı, sarı göz olurlar genelde, beyaz göz nadirdir.. .
buraya kadar Trabzon Üembercilerine benzeyebilirler ..ama fark trabzon çembercileri dişinin üzerine çember hareketini yapar Bayburt kuşunda bu yoktur.Dişilerini çagırıken veyahut yerde hareket çekerken Ütüşleri muhteşemdir......En önemli olan özelliği budur zaten..Telefonla ötüş dinletilerek Bayburt'dan İstanbul'a kuş satıldığını duydum :)
renkler koyudur genelde . . .bi sabuni,limoni, gök gibi renk göremezsiniz.

.
Kullanıcı avatarı
Haci abi
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Boletus » 08 Ara 2003 10:49

Hacı Abi selamlar, Bayburt kuşları ile ilgili bilgi göndermiş olmanız çok güzel. Trabzon ve Bayburt ırkları, hakkında fazla bilgi sahibi olmadığımız ırklarımız. Ben kendi adıma bu güvercinler hakkında araştırma yapmaktayım. İlerde bu araştırmalarımı TGYB sayfasında sizlerle paylaşacağım. Ancak asıl bilgilerin bu ırklarımızı yetiştiren ya da daha iyi tanıyan bölge insanlarından gelmesinin daha yerinde olacağını düşünüyorum. Bayburt ırkımızı fiziki özellikleri nedeni ile çemberci ırklar kategorisinde değerlendirebileceğimiz gibi, ötücü özellikleri nedeni ile ötücü ırklarımız içersinde de değerlendirebiliriz. Bilindiği gibi ülkemizde ötücü ırklar içersine giren Ankut, Demkeş ve Kumru ırklarımız var. Ankut ve Demkeşin dem çekme adı verilen ötüş şekilleri birbirine benzer. Kumru biraz daha farklı ötüyor. Bayburt ırkının ötüşünü hiç dinlemiş değilim bir yorum yapamayacağım. Güvercin ırklarının sınıflandırılmasında Bayburt ırkının yerinin neresi olması gerektiği konusunda sizin düşüncelerinizin ne doğrultuda olduğunu merak ediyorum. Ayrıca bir ek bilgi olarak Bayburt ırkımız dünyada "Turkish Whisperer" adı ile biliniyor. Bu kelimeyi "Türk fısıldayıcısı" gibi çevirebiliriz. Buradan anladığımız kadarı ile dünyada ötücü yanı ön planda ele alınıyor. Bir de bu güvercin ile ilgili fotoğraf bulmaya çalışıyorum. Elimde yurt dışı kökenli üç tane fotoğrafı bulunuyor. Ancak bu fotoğrafların ırkı ne oranda yansıttığından emin değilim. Eğer imkanınız varsa bu ırkımıza ait fotoğrafları bana ya da TGYB sitesine ulaştırabilirseniz çok yararlı olacağı düşüncesindeyim. İyi günler diliyorum.
Yavuz İşçen
Boletus
Arşiv Yazarı

Bayburt ötücüsü hakkında. .

Mesajgönderen Haci abi » 08 Ara 2003 17:36

Yavuz Bey kendim şu an için bayburt ötücüsü beslemiyorum.yani halihazırda şu an için bayburt ötücüsü yetiştiricisi değilim ama zamanın da yetiştirdiğim ,bildiğim bir ırk.Dediğiniz gibi Ankut Ve Demkeş ,kumru tarzı bir kuş .ve bayburt halkının arasında da ötmesi için dem çekme gibi kısmen tabir kullananlar da var. Fotograf konusunda üzerime düşeni memnuniyetle yaparım.
Birde şunu belirtmekte fayda olduguna inanıyorum Bayburt ötücüsü nünTrabzon Üembercisi ile tamamen farklı olduğunun bilinmesi ve Aynı katagori içinde bulunmasının uygun olmadığını düşünüyorum.
Üünkü Trabzon Üembercisi tamamen ayrı bi olay ve Trabzon çembercisinin hareketini yapan dünyada başka bir ırk yok zannediyorum.
bu arada her ikisinin de gerek Trabzon Üembercisi gerek Bayburt ötücüsü 'nün özellikleri hakkında karınca kararınca bilgi vermeye, yazmaya çalışacağım.
selamlar;
iyi çalışmalar..
Kullanıcı avatarı
Haci abi
Deneyimli Üye

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 09 Ara 2003 10:36

hacı baybur çifgugulları aynı zamanda iyi uçabilir ve bol takla atma özellikleri vardır.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen Haci abi » 09 Ara 2003 14:19

Cemal bey ;Hatırlatmanız ve eklemeniz için teşekkur ederim.Affınıza sığınarak karalıyoruz birşeyler..kusurumuz varsa düzeltmenizi beklerim..

Evet Bayburt çiftgugulları gerçekten iyi uçuculardır.yükselme ve havada kalma zamanı yönünden bayagı iyidirler.Ve takla atma özelliği vardır.Taklası biraz havada yuvarlanma gibidir.tek de olabilir peşpeşe bir iki tane sıralı takla da olabilir.ama bir taklacının taklasıyla tamamen farklı bir harekettir.başka bir özellik olarak da havada iken bel kırma dediğimiz, Kuyruğunu kırıp Aşşağıya düşme hareketi vardır. .
Kullanıcı avatarı
Haci abi
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Boletus » 10 Ara 2003 9:44

Hacı abi, yazdıklarınıza ilave olarak ben de renk yapılanması hakkında bazı şeyler yazmak ve size doğru olup olmadığını sormak istiyorum. "Bayburt güvercinlerinin boyun kısmında kolye takılmış gibi bir beyazlık bulunmaktadır. Ünden arkaya doğru gittikçe daralan bir biçimde ay gibi beyaz bir renk yaması bu kuşların ayırt edici niteliklerinden biridir. Ayrıca kanat teleklerinin tamamı ile karın altı bölgesi bacak tüyleri dahil beyaz olmaktadır. Mavi harici renklerinde ise şerit ( kalem ) bulunmaz." Bu bilgilerin doğru olup olmadığını teyid ederseniz sevinirim.
Yavuz İşçen
Boletus
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen Haci abi » 17 Ara 2003 16:48

Yavuz Bey;
İlk önce sizin bilgilerinizi incelersek;
Genel olarak boyun kısmında kolye takılmış gibi beyazlık dediğimiz Trabzon çembercilerinde görülen bir özellik.ve buna da Yıldız denir.Bayburt ötücülerinde bulunmaz.Varsa kırma olduğunu düşünürüm. Yalnız sitede kullanılan bayburt ötücü resmi boyun altında komple bir beyazlık şeklinde..Onun da genel bir özellik olacağını düşünmüyorum.

Ünden arkaya dogru daralan aybiçiminde beyaz renk içinde dogru tesbit diye düşündüm.Arkadaşlarda aynı şeyi söylediler.

Kanat teleklerinin tamamının beyaz olması konusuda olanı da var olmayanı da var.Kesin olarak böyle olur diyemeyiz..

Mavi renkler ( Yabani gibi ) olanlarda şerit olur.Düz renklerde şerit olmaz bu da doğru tesbit.

şimdi ;renk konusunda şunu söylemek te yarar var Genel de bayburt ötücüleri Alacalıdırlar. ana renkleri olarakta beyaz,kırmızı, ve arap...

şimdi anlatacağim sadece kırmızı renk için gecerlidir.arap ta olmaz mesela..
Yani KırmızI olup kanatlarının üzerinde beyaz pulları olur.Veya tam tersi Beyaz olup kanatları üzeri kırmızı pulları olur.( bu tip özellik için biz BUTLU diyoruz. ) Bu pullar Kırmızının tonları da Olabilir.
Bu pulların ;bayburt tabiri KINALI dır.

Sade renkleri de olur. Ama dediğimiz gibi Genel de bayburt ötücüleri Alaca dırlar.
Beyaz olanı en makbul olanıdır.Sütbeyaz denip Nadir olur ve en çok tutulanıdır.

Kırmızı 'nın bizdeki tabiri (mor) dur.Açık veya koyu tonları olabilir.
Birde Kara(Arap) sade;
Bir de Mavi ( Yabani rengi ) sade olur.Bayburt‘daki ismi de KUMRUTÜYLÜ dür.
selamlar
Kullanıcı avatarı
Haci abi
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Boletus » 18 Ara 2003 23:21

Hacı abi, sayenizde Bayburt ırkımızla ilgili epeyce bir şeyler öğrendik. Son olarak bir şey daha sormak istiyorum. Bayburt ırkımız, Bayburt haricinde nerelerde bulunuyor. Ben Kelkit'te bulunuyor diye biliyorum. Trabzon'da var mı ? Yetiştirilme yaygınlığı günümüzde nasıl ? Gerek Trabzon gerekse Bayburt ırklarımız için endişeleniyorum. Bu ırklarımızı iyi tanıtabilirsek belki yurt çapında yaygınlaşmasını sağlayabiliriz.
Saygılarımla
Yavuz İşçen
Boletus
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 19 Ara 2003 21:20

Ben Trabzon ırkı ile ilgili bilgi ile konuya katılmak istiyorum.
malesef tüm türkiyede olduğu gibi, damcı taklacı ırkının maddi deger ve
zevk olarak diger güvercin cinslerinin önüne geçip, diger ırkların gelişmesine engel olduğu gibi TRABZON GUGULLUSU da trabzonda 2.plana itilmiş durumdadır. şehirmerkezinde ciddi kuş besleyen ustalar
rahmetli olduktan sonra, besleyenlerin sayısında ciddi azalmalar meydana
gelmiştir.şuan gözlemledigim kadarıile güvercinler köylerde beslenmekte,
merkezde çoğu kümeste yok veya taklacıların yanında, bir çift. oda manzara olsun diye bakılmakta.dişiye sürme ve kalkma esnasında ikidüz bir ters çember atacak güvercin sayısı çok az olup görmek ve seyretmek için büyük maharet istemektedir. hatırlıyorum bundan 10-15 sene öncesinde her mahallede 4-5 kümes olur ve %95 TRABZON GÜVERCİNİ beslenirdi.
şimdi güvercin bakan çok azaldığı gibi, onlarında %95 i taklacı beslemekte.
ve ırk yaşam mücadelesi vermektedir. ve aynı sorunun BAYBURT ötücüsü içinde, daha kötü olduğunu bilmekteyim. selamlar......
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Mesajgönderen Haci abi » 24 Ara 2003 19:24

Trabzon 'da daha yetiştiren olduğunu pek zannetmiyorum.Eskiden yaygındı.Fakat herkesin taklacı ya dönmesiyle oda nasibini aldı.Tahmin üzerine konuşacak olursam Bayburttan Trabzon'a yerleşenlerde belki olur.İstanbul da bulunması da aynı şekilde diyebiliriz...Fakat ben şuan için besleyen yok diyebilirim

Kelkit de durum farkılı Kelkit Trabzon Üembercisi besler ve Üemberci begenmek, almak için kelkitliler Trabzon'a gelirler..Yani Trabzon'la baglantılıdır...Kelkitli olupta Bayburt ötücüsü besleyenini görmedim veyahut bana rastlamadı.Fazla birmesafe yok Yakın yerler tektük besleyen olabilir.. Ama dediğim gibi Kelkit Trabzon Üembercisi besler ..

Yavuz bey Kurban'da Bayburt'a gitme ihtimalim var.Gidersem kendim fotograf çekeceğim. Gidemezsem da arkadaşlara rica edeceğim. Sabredin biraz az kaldı resimlere:)bu kadar yazışmadan sonra Tekrardan bir çift edinmeyi düşünüyorum.hayırlısı..

Cemal bey size katılıyorum.Trabzon Üembercisi ve Bayburt ötücüsü tamamen gizli kalmış ırklardan..Bayburt Ütücüsünün durumu dediğiniz gibi daha vahim..Esasında ikiside Uçurmak istemeyen, uçurmaya vakti olmayan güvercin severler için ideal ...
Kullanıcı avatarı
Haci abi
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Boletus » 25 Ara 2003 14:57

selamlar,
Bayburt ırkımız ile ilgili olarak daha önceden benim yapmış olduğum araştırmalar ve sizlerinde vermiş olduğu son bilgiler ışığında bir araştırma yazısı hazırladım. Kurban bayramı sonrası fotoğraflarda gelirse araştırma tamamlanacak. Daha sonra TGYB'de yayınlayarak bu ırkımızı bütün dünyaya duyururuz. Bütün dünyaya diyorum çünkü TGYB sitesi gerçekten dünyanın farklı yerlerinden farklı ülke yetiştiricileri tarafından da takip ediliyor. Üzellikle bu tür yerel ve dünyada fazla bilinmeyen ırklarımızı tanıttığımızda yurt dışından bir çok mail alıyoruz. Hacı abi acelem yok, önemli olan bu ırkımızı iyi yansıtan fotoğraflar elde edebilmek. Ben bu iş için Bayburt'a gelmeyi bile düşünüyordum. Sizlerle tanışmış olmaktan mutluyum ve destekleriniz için çok teşekkür ederim.
Bu arada Trabzon ırkımızı da ihmal etmememizde yarar var. Benim sormak istediğim bazı şeyler var. bu konu ile ilgili çemberciler bölümüne bir başlık açacağım, bu bölümde de yazışabilmek umuduyla hepinize saygı ve sevgiler.
Yavuz İşçen
Boletus
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen Haci abi » 31 Oca 2004 0:23

Bu arada bayburt ötücüleriyle ilgili mühim bir meseleyi atlamışız.Üzellik olarak...

Bayburt çitfgugulları 'nın iyisi ; ötüş sonunda bayılırlar..bu bayılma ne gibi dersek denizli horozlarına benzetebiliriz....
Kullanıcı avatarı
Haci abi
Deneyimli Üye

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 28 Eki 2004 12:32

BAYBURT ÜTÜCÜSÜNDE SIRIK ÜEKME TABİR EDİLEN ÜTÜş şEKLİ VARDIR HER KÜMESTE ORTADA UZUN BİR SIRIK OLUR GÜVERCİN SIRIğIN BAşINDAN ÜTMEYE BAşLAR SONUNA KADAR ÜTEREK GİDER
BU ESNADA GÜVERCİN İÜİNE HAVA ÜEKER VE OLDUğUNDAN DAHA BÜYÜK GÜZÜKEREK İNSANI şAşIRTIR.BU ÜTÜşÜ GÜVERCİNİN İYİ YAPABİLMESİ İÜİN SAğLIKLI OLMASI şARTTIR EN UFAK BİR RAHATSIZLIKTA VEYA TÜY DÜNEMİNDE ASLA ÜTMEZ.ÜTÜş ESNASINDADA ASLA SES ÜIKARTILMAMASI GEREKMEKTEDİR.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Re: Bayburt kuşları ötücüdür.

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 17 Tem 2009 16:50

Resim
Sevdiğini ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da ölçülü düşmanlık et, günün birinde dostun olabilir. H.Şerîf
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Re: Bayburt kuşları ötücüdür.

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 17 Tem 2009 16:54

Resim
Sevdiğini ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da ölçülü düşmanlık et, günün birinde dostun olabilir. H.Şerîf
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Dön Ötücü Irklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir