hünkari ırkı

Atlas, Gökela, Tavus ve benzerleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

hünkari ırkı

Mesajgönderen tolga » 13 Kas 2003 0:49

istanbul kuş pazarında 1 ay kadar önce hünkari ırkına benzer bir kaç güvercin gördüm. kuşları elime alarak bakmadım. acaba istanbul pazarlarında hünkari ırkı bulunur mu yoksa ben mi yanılıyorum ?
tolga
Aktif Üye

Hünkari

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 13 Kas 2003 1:10

Sevgili Tolga, keşke satıcıya sorup bilgi alsaydın. Benim düşünceme göre safkan hünkari olma ihtimali zayıf. Üünkü Hünkari ırkı Anadolu kökenli olmasına karşın değerini bilemediğimiz bir çok güzel güvercin ırklarından. Arşivde fotoğraflarına bakarak nasıl bir şey olduğunu TGYB sayesinde öğrendim. Gerçekten harika görünüyorlar. Sen Hünkari yetiştiricisi olsaydın pazara çıkarır mıydın ? Ben ölsem çıkarmazdım. Diyelim ki elimde fazladan Hünkari var gerçekten kıymetini bileceğine inandığım bir arkadaşıma veya kardeşime hediye ederdim. Sanırım senin gördüklerin melezlenmiş güvercinler. Melezleme konusunda ne yazık ki tam olarak bilinçli olmadığımızdan bir çok ırkımız yitip gidiyor.

Kucak dolusu GÜVERCİNLER !
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Boletus » 13 Kas 2003 17:13

Herkese selamlar,
Hünkari ırkı güvercinlerin İstanbulÂ?da benim bildiğim iki yetiştiricisi var. İstanbul pazarı çok kozmopolit bir pazar hemen hemen her ırka rastlanabiliyor. Bunun dışında İzmir ve Manisa ile BursaÂ?da da yetiştiriliyor. AnkaraÂ?da benle birlikte bir arkadaşımda daha bulunuyor. Aslında Hünkariler biblo gibi çok alımlı ve güzel kuşlar. Ancak fazla yaygın bir ırk değil. Belki iyi bir tanıtımdan sonra yaygınlaşabilirler. Ben burada ırk hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Bu konuda daha kapsamlı bir araştırmamı ise sonradan TGYB arşivine göndereceğim.
Hünkari adı, ırkın sadece Osmanlı sarayında yetiştirilmesinden kaynaklanıyor. Bu olay Osmanlıda ırkın ciddi anlamda korunduğunun göstergesi. İlk kez 1864 yılında Sultan Abdülaziz döneminde ve padişahın emri ile Avrupa ülkelerine gönderiliyor. ( Bu konuda bazı kaynaklarda 1850 tarihi veriliyor ) Hünkari ırkımız, AvrupaÂ?da o yıllarda Â?Oriental BangoÂ? adı ile biliniyor. Gene o yıllarda Osmanlıda saraydan kaçan bazı kuşların halk tarafından yakalanıp Â?Aydın BangosuÂ? adı ile bilinen ve bugün ülkemizde artık hiçbir örneği kalmamış olan bango ırkı ile kırıldığını biliyoruz. Bu kırmanın devamı olan kuşlar bugün ülkemizde Â?Yerli HünkariÂ? adı ile anılıyorlar. Aydın Bangosu ile kırılmamış olan ırkın orijinal biçimi ise sonradan ülkemizde tükeniyor. Böylece bu ırkımızı yitiriyoruz. Ancak sonraki yıllarda ırkın AvrupaÂ?ya gönderilmiş örnekleri tekrar yurt dışından ülkemize getirilerek ırk yeniden canlandırılmaya çalışılıyor. Sonradan ülkemize getirilen Hünkariler, daha çok AlmanyaÂ?dan getirildikleri için bu kuşlara Â?Alman HünkarisiÂ? deniliyor. Ülkemizde Alman Hünkarisi adı ile bilinen güvercinler, yıllar önce AnadoluÂ?dan giden Hünkarilerimizin torunlarıdır. Ancak bu torunların ne oranda saf olarak geri döndükleri kesin değildir. Üünkü yurt dışında bu kuşların bazı bango ırkları ile kırıldıkları bilinmektedir. Üzetle bugün dünya üzerinde Osmanlıda olduğu şekliyle Hünkari ırkı kalmamıştır. Gördüğümüz örneklerin hepsi bir şekilde kırmadır. Bugün Hünkari ırkımız dünyada Â?Oriental FrillÂ? adı ile tanınmaktadır. Günümüzde TürkiyeÂ?de Â?Yerli HünkariÂ? ve Â?Alman HünkarisiÂ? olarak adlandırılan iki Hünkari çeşidi de bulunmaktadır. Aralarındaki başlıca farklar, Alman Hünkarilerinin, Yerli Hünkarilere göre daha kısa gagalı olmaları, kafa biçimlerinin daha yuvarlak olması ve daha gramajlı olmalarıdır. Alman Hünkarileri bugün daha çok göçmenler aracılığı ile ülkemize getirilmektedir. Madem ki ırkın orijinalini bulma olanağımız yok ve bir şekilde kırma yetiştirmek durumundayız o zaman benim kişisel tercihim, Yerli Hünkari yetiştirmekten yanadır. Üünkü hem üretimleri daha kolaydır, hem de daha ucuzdurlar. Ayrıca böylelikle belki soyunu koruyamadığımız Aydın Bangosuna olan minnet borcumuzu biraz olsun ödemiş oluruz.
Yavuz İşçen
Boletus
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen tolga » 14 Kas 2003 0:34

kuşu elime alıp bakmadım ama görünüş itibariyle bile kaçırılmayacak kuşlar. görünce bayıldım. bence böyle tatlı bir ırkımızı bilip de beslemeyecek yoktur. gerçekten de krala benziyorlar fizik itibariyle.
tolga
Aktif Üye

hünkari

Mesajgönderen jastampa » 14 Kas 2003 16:05

Bende bu türe ilgi duymamla 2.5 ay kadar önce bu kuşlardan edinebildim..kanat desenli olanlardan 2 çift aldım..Bir çiftinin ikiside dişi çıkınca onlara uygun erkek bulamadım..istanbul unkapanı pazarına birkaç hafta gittim ve bir tane dahi hünkariye rastlamadım..sakaryada hem mezatlara hem pazara bu kuşlardan arada sırada geliyor..genelde balıkesir ve kırklareli civarından bu tip kuşlar getiren kuşçuları tanıyorum...Bu arada izmit civarında da bu kuşlar tutuluyor ve paralı bango olarak adlandırılıyor..bizim buralarda mısır gaga, paralı bango olarak adlandırılabiliyor..İstanbul pazarında satıcılara hünkari bulunurmu diye sorduğumda o ne, nasıl birşey diye soranlar çok oldu..gerçekten seyir zevki açısından çok güzel kuşlar...kuyruklarındaki desenler,kanatlarındaki işlemeler..kafa yapıları...kimbilir safkan olanları nasıldı insan merak ediyor..
Kullanıcı avatarı
jastampa
Gözlemci Üye

sadece form kuşu olmaktan mı ibaretler;?

Mesajgönderen tugrax » 14 Ara 2003 3:04

Görüntü açısından tek kelimeyle şahane olan bu kuşların uçusu ne yönde seyrediyor acaba? Bir aldoğını yada elinde bulundurduğunu söyleyen arkadaşlar fiyat hakkında da bilgi verebilirmisiz?
tugrax
tugrax
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Boletus » 14 Ara 2003 12:59

Tugrax selamlar, Hünkari ırkı bir form güvercini olduğu için uçuş özellikleri yok denebilir. "Alman Hünkari" olarak adlandırılanları, fiziki olarak ırkın orijinal formuna daha yakın bir görünümde olup hemen hemen hiç uçmadıklarını söyleyebilirim. "Yerli Hünkari"ler ise biraz daha uçmaya yatkın gibi görünüyorlar. Bende bulunan yerli hünkariler, 10 - 20 dakika arası uçuyorlar. Bir kez bir çiftinin yarım saat uçtuklarına şahit oldum. Orta yüksekliğin biraz altında ve genelliklede fazla yükselmeden uçuyorlar. Grup halinde uçmayı tercih ediyorlar. Uçarken yerden seyrettiğinizde oldukça etkileyici ve güzel görünüyorlar. Üzelikle kuyruklarının paralı olması ve kanat işlemeli renkleri ile hemen dikkat çekiyorlar. Konacakları zaman, yuvanın üzerine doğru yakınlaşıyor ve ani bir dalışla konuyorlar. Belki uçucu başka ırklarla birlikte uçmaya alıştırılırlarsa uçuş süreleri uzatılabilir. Ancak uçuşları sırasında ani dalışlar yaptıklarından diğer kuşların uçuş performanslarını da olumsuz etkilediklerini söyleyebilirim. Ben bazen Bursa oynarı ile birlikte uçuruyorum. Bu nedenle Bursa oynarlarım da hemen konma eğilimine giriyorlar. Fiyatlar kuşuna göre çok değişebilir. Pazarlarda daha çok formu bozuk tiplere rastlanıyor. Fiyat olarak yerli hünkariler pazarda biraz daha uçuz çifti 30 - 80 milyon arası değişiyor. Alman Hünkarileri ise, 60 -120 milyon arası oynuyor. Ancak iyi bir yetiştiriciden daha kaliteli kuşlar edinmek istersen fiyatların biraz yükseleceği kesin.
Yavuz İşçen
Boletus
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen tolga » 15 Ara 2003 0:17

bu hafta istanbul kuş pazarında 20-30 milyona 3-4 tane hünkari vardı. ama pek orijinal degillerdi. hatta bazılarının paçaları vardı ama bazılarınında paçaları yoktu. açıkçası bangoyla kırılmışlar.
tolga
Aktif Üye

Mesajgönderen tugrax » 15 Ara 2003 2:50

Merakıma gösterdiğiniz özen ve beni dikkate aldığınız için çok ama çok teşekkür ederim.
Ayrıca böyle güzel bir sitede bu gibi meraklısına çok yarayışlı bilgi ortamını inşaa edenlerden de Allah Razı Olsun...
tugrax
tugrax
Deneyimli Üye

kardesler safkan hunkarı vallahıvar

Mesajgönderen baracuda3132 » 18 Eyl 2004 23:44

20 mılyon cıftı bursa -karacabey ıyaleye beklerım ....
baracuda
baracuda3132
Katılımcı Üye

tugrax

Mesajgönderen baracuda3132 » 19 Eyl 2004 16:03

san soyleyeyım mujdem var bana maıl yaz sana helelınden beles hunkarı ıyılıgım tuttu vallahı bursada cok var bunlardan.....
baracuda3133@yahoo.com yalnız sartım var ok
baracuda
baracuda3132
Katılımcı Üye

hünkari

Mesajgönderen Fatih Eroğlu » 27 Ara 2008 18:23

mrb arkadaşlar elimizde orjinal her renkte szona hazır yavru kuşlar var ilgilenenlere yardımcı olurum tel 05368953900
Fatih Eroğlu
Katılımcı Üye

Irklar: hunkari ve posta çeşitleri
Doğum Tarihi: 11 Haz 1979

Re: hünkari ırkı

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 28 Ara 2008 8:55

FORUM KURALLARI
gönderen Forum Admin » 23 Ağu 2008 3:59

1- Forumda yazılan mesajlardan tamamen yazan forum üyesi sorumludur. Şahısların yazdıkları yazılardan dolayı forumumuz hiçbir sorumluluk kabul etmez.
2- T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
3- Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz. (Örneğin: Türk, Kürt, Ermeni, Yahudi, Çerkez, Zenci, Hint, Arap, Çingene, Roman, Rus, Göçmen gibi.)
4- Tehdit edici, küfürlü, örf ve adetlere karşı, nefret dolu ya da çok miktarlarda istenmeyen mesajlar göndermek; din, dil, ırk ayrımına yönelik iletiler göndermek ve materyaller kullanmak; forum yöneticilerini ve kullanıcılarını küçümser davranışlar sergilemek yasaktır.
5- Parti ve siyaset içerikli yazılar yasaktır.
6- Dininizle ilgili yazılar yazmak, dininizi yazdığınız yazılarla başka kişilere aşılamaya çalışmak, başka dinler hakkında olumsuz yorum yapmak, dinler arasında karşılaştırma yapmak, mesajlarınızda inancınızı örnek göstermek ve bu tür konularla kullanıcıları rahatsız etmek kesinlikle yasaktır.
7- Öldürücü, kesici, patlayıcı, yaralayıcı her türlü silah vb aletlerle ilgi; uyuşturucu, bağımlılık yaratıcı her türlü maddeyle ilgili topik açmak, mesaj yazmak yasaktır.
8- Her türlü taciz edici yazı yasaktır.
9- Forumda mesaj veya başlığın tamamının, büyük harfle, kalın, altı çizili, italik, büyük veya küçük fontta ve renkli yazılması yasaktır.
10- Forumda, sitenizin ziyaret edilmesini istemeniz, sitenizin, sitenizde satılan veya aracı olunan bir "ürünün" reklâmını yapmanız ve bunlar dışındaki tüm ticari kaygı güden mesajlar ve kırek, v@reez, hack ve benzeri sitelerin tanıtımı yasaktır. Sadece linkler bölümünde, içerisinde kırek, v@reez, hack bulunmayan ve elektronik-teknoloji konularında bilgi verici içeriğe sahip sitelerin tanıtımını yapabilirsiniz.
11- Bu kuralların her hangi birisinin ihlali durumunda Moderatörlerden veya Adminlerden ihtar alabilirsiniz.
Yeni forum sistemi içeriğinde bu ihtar size elektronik olarak bildirilecektir.
Kurallara aykırı hareketlerin devamı süreli veya süresiz hak mahrumiyetine yol açacaktır.
12- Üst üste aynı konuya mesaj atmak (flood yapmak) yasaktır. Foruma mesaj gönderirken, boş mesaj göndermek, konuyla alakası olmayan mesaj göndermek, "+1, bencede, güzel," gibi belli bir amacı, paylaşımı olmayan mesaj göndermek, altalta aynı içerikli veya ayrı içerikli mesaj atmak flood oldugu için yasaktır. Aklınıza sonradan bir şey gelirse ve son mesajınızın altında cevap yoksa DÜZENLE düğmesine tıklayarak o mesajınıza ekleme yapınız. Flood içerikli mesajlar silinir. Tekrarı halinde kullanıcıda art niyet tespit edilirse forumdan uzaklaştırılır.
13- Foruma kesinlikle hack, v@reez, se-ri-@l, kırek, MP3 türünde dosyaların yüklenmesi veya linklerinin verilmesi yasaktır. Görüldüğünde silinip veren kişi uyarılacaktır. Program download için sadece üreticinin resmi sayfasından link verilebilir. Rapidshare gibi upload sitelerinden verilen linkler kontrol edilmeden silinir.
14- Aynı kişinin birden fazla kullanıcı adı ile üye olması yasaktır. Tespit edildiğinde üyelik onaylanmaz ya da silinir.
15- Forum admin ve yöneticileri kurallara uymayan mesajları değiştirme ve silme hakkına sahiptir.
16- Başka bir web sitesi ya da forumda yayınlanması amacı hazırlanmış bir yazıyı (makale, tez, proje vb.) burada yayınlamadan önce hazırlayan kişiden izin isteyin, izin verdiği takdirde yazarın isteğine bağlı olarak mesajın sonuna yazarın ismini ve ilk yayınlandığı web sitesinin adresini ekleyebilirsiniz. Bu konunun ihlal edildiğini gören üyelerimiz iletişim bölümünden yöneticiyle temasa geçsinler. Aynı şekilde size ait olan ve paylaşılmasını istemediğiniz bir dokümanın burada paylaşıldığını görürseniz iletişim bölümünden yönetici ile temasa geçiniz. Her iki durumda da söylediklerinizi doğruladığınızda mesajlar silinecektir.
17- Avatarlarınızı ve imzalarınız yukarıdaki kuralları göz önünde bulundurarak seçiniz. Avatarların 110 X 110 ölçülerinden büyük olması yasaktır.
18- Mesajlarınıza eklediğiniz fotoğrafların en fazla 800 pixel genişliğinde olmasına özen gösteriniz. Fotoğrafların üzerine aşırı büyüklükde isim olması ve isim dışında telefon numarası adres gibi başka bilgiler bulunması yasaktır. Moderatörler bu tür mesajları silme hakkına sahiptir.
19- Forum kurallarının güncellenme veya yenilerinin eklenmesi hakkı forum yöneticilerince her zaman saklıdır.
20- Foruma üye olan herkes bu şartları kabul etmiş sayılır.
21- İmzada ve avatarda reklâm yapmak yasaktır.
22- Yorum taşımayan, sırf teşekkür etmek amacı ile mesaj yazmak yasaktır. Bunun yerine Özel Mesaj seçeneğini kullanınız.
Gizlilik ilkeleri Kişisel Bilgileriniz: Foruma üye olurken girdiğiniz kişisel bilgiler sadece forum adminleri tarafından görülecektir. Girmiş olduğunuz bilgileri istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
Üyelik İptali: Forum üyeliğinizin istediğiniz zaman iptalini istiyebilirsiniz. Üyeliğiniz iptal edildiğinde size ait kişisel bilgiler tarafımızdan silinecektir.
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Dön Form Irkları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir