hünkari

Atlas, Gökela, Tavus ve benzerleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

hünkari

Mesajgönderen Turgay Güröz » 06 Ara 2005 22:25

merhaba
az önce hünkari resimlerine dikkatlice baktım,kafam karıştı desem yalan olmaz!alman hünkarisi denilen(MÜVCHEN)ırkı tamam onu çözdümde,bizim yani türk hünkarisini bir türlü çözemedim?resimlerdeki güvercin ırkları bence bir birine karışmış,dikkatlice güvercinleri incelerseniz fiziki yani form,kafa yapısı ve gaga yapıları çok değişikler,bu sebebten tüm resimlerdeki güvercinler tek ırk olamazlar,tabi bu benim görüşüm.
benim gerçekten merak ettiğim bizim hünkarilerimizin orjinel tüm özellikleri?bazı yerlerde hata yapıyoruz galiba?mövchen ırkını tanımlarsak (yuvarlak ve kısa)yani uçamıyan,doğru dürüst yem yiyemiyen,yavrularına bakamıyan,çok nazik bir ırk. gerçek türk hünkarileride bu özelliklerede sahipmidirler?yoksa moda diye yurt dışından movchen ırkını getirip hünkari diyemi satıyoruz?
benim bildiğim türk hünkarilerin kafa yapıları movchen ırkına göre tam yuvarlak değil ve gagada biraz dışarı çıkıktır?
arkadaşlar kusura bakmayın belki doğru bilmiyorumdur?türk hünkarisini detaylı bir şekilde anlatan ve anlatanlar olursa memnun olur teşekkür ederim!!!
movchen ırkı 1890 yılarındaki çekilen resimlerde bizim türk hünkarilerine çok benziyorlar,bu günkü movchen ırkı bu duruma gelinceye kadar bir çok değişik ırklar ile eşleştirdiler,kafa yapısını tam yuvarlak yapmak için,gagayı sıfıra getirmek için,vücut yapısınında biraz yuvarlak yani tombullaşması için,kanatların küçülmesi için,renk için,doğaya karşı gelmek için!!!!!
saygılar
turgay güröz
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Dön Form Irkları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir