Baştan Kara ( Nun )

Atlas, Gökela, Tavus ve benzerleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Baştan Kara ( Nun )

Mesajgönderen Mustafa DÜLGER » 08 Mar 2006 15:12

Form kuşlarımızdan bir taneside Baştan Karalar.

Baştan kara ırkı ayaklarında zillerle, kulaklarında küpelerle kendine özgü duruşu ve sert her an saldırmaya hazır kobra bakışıyla özellikle güney doğuda urfa evlerinin çatılarını süsleyen nadide kuşlarımızdan.

Ege bölgesinde Merve diye adlandırılan, güney doğuda Baştan Kara diye bilinen bu ırkımız, avrupa literatürlerine NUN adıyla girmiş durumda. Her yıl Almanyada - Hollandada - Belçikada ve birçok avrupa ülkesinde düzenlenen sergilerde, yarışmalarda boy göstermektedir.

Bakışlarından da anlaşılacağı gibi sert bir micazı var. Üok küçük kümeslerde liderlik taslayabilen bir ırk. Sürü liderliğini her an almaya hazır, duruşu ile yürüyüşü ile kendini gösteren bir kuş.

Bunun yanında yavru bakımı mükemmel. İlk uçuşlarda dahi yavrusunu takip eden, uçuşlarda bölge dışına açıldığında yada başka bir dama düştüğünde onu takip ederek tekrar yuvasını dönmesini sağlayan erkek, tabir caiz ise tam bir ev erkeği. :)

Bu kuşları incelemek isteyenler internette Nun - Baştan kara - Merve gibi isimlerle arattırabilirler.

Benim kuşlarımı görmek isterseniz,

http://krizantem77.sitemynet.com/Guvercin/

Saygılarımla

Mustafa DÜLGER
Veteriner Sağlık Teknisyeni
kors@n

E Mail : k_mustafadulger@hotmail.com
Kullanıcı avatarı
Mustafa DÜLGER
Gözlemci Üye

Mesajgönderen kenan » 03 Nis 2006 11:27

selam.
mustafa kardeş bi hata yapılıyor baştankaraları direk renginden dolayı form kuşu ilan etmek bu ırka yapabilecegimiz en büyük haksızlık degilmi .
bilindigi gibi bizde form dedinmi hünkeri, tavus ,demkeş ırkları gelirki bu kuşların ucma güdüşü gelişmemiş sadece damdan dama yada kısa aralıklarla ucum söz konusu .
baştankaralar filo ırkından kuşlar gurup ucmayı seven olduk cada iyi ucumu olan kuşlar

baştankaralar ne yazıkki fazla bilinen bi ırk degil .
rengi aranan deseni kuşa cok farklı bi hava katıyor .

4 rengi var fakat mavisini bulmak oldukca zor 3 rengi ucurdugunuzda gökkuşağını seretmenizi tavsiye ederim bi kere besliyen kolay kolay bu kuştan vaz gecemez

saygılarımla .
Abdullah başat
istanbul
kenan
Aktif Üye

Mesajgönderen Şenol » 06 Haz 2006 22:42

Selamlar Abdullah bey,

Bastankaralar gunumuzde neredeyse ucum ozellikleri arka plana itilmis nadide irklarimiz biri...
Benim bildigim kadariyla Guneydogu Anadolu bolgesinde sıkça yetistirilen bir irk...

İlk uçuşlarda dahi yavrusunu takip eden, uçuşlarda bölge dışına açıldığında yada başka bir dama düştüğünde onu takip ederek tekrar yuvasını dönmesini sağlayan erkek, tabir caiz ise tam bir ev erkeği.

Yukarida Mustafa beyin yazmis oldugu paragraf dikkatimi cekti. Gercekten bu kadar akilli bir irk mi?

Filo irklari arasinda pesenklik yapabilecek kabiliyette olanlari var midir?
Sorum size ve ozellikle o yorelerde guvercin yetistiriciligini iyi bildigi icin Nida beye!

Saygilarimla.
sk
Şenol
Aktif Üye

Mesajgönderen guvercinsever » 07 Haz 2006 0:55

selamlar

İlk uçuşlarda dahi yavrusunu takip eden, uçuşlarda bölge dışına açıldığında yada başka bir dama düştüğünde onu takip ederek tekrar yuvasını dönmesini sağlayan erkek, tabir caiz ise tam bir ev erkeği.

bunu bende ilk defa duydum! daha once bilmedigim birsey! bastan karalarin yavruya iyi baktiklarini biliyorum! filo icinde Pesenklik yapanini duymadim,gormedim de! ama bu kuslari bagdadi irkiyla kiriyorlar! onlardan aldiklari kuslara Ala bas diyorlar onlar cok da iyi filoda ucuyor! filoda ucanini biliyorum hatta ben bile bastan kirmizi ucuruyordum!

saygilarimla

Nida Sevim
guvercinsever
Bölge Temsilcisi

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 07 Haz 2006 8:56

Bilmiyorum dikkatinizi çektimi?
Filo ırkları arasında bulunan baştankara ırkı kuşlar ile Nun diye isimlendirilmiş süs kuşunun arasında fiziksel olarak bayağı bariz (renk harici) farklılıklar var. Süs müsabakalarına yada showlara katılan Nun ırkı kuşların bir filoya bırakın peşenklik yapmayı filoyu geriden takip edecek kadar bile uçuş kabiliyeti yoktur.
Baştan karaların Nun'dan veya Nun'un baştankaralardan gelme olduğu gibi bir bilgiye sahip değilim. Fakat, filo fotoğraflarında gördüğüm batankaraların bir Nun süs müsabakasında derece yapmasını imkan olmadığı gibi beleyen arkadaşlarda gördüğüm Nun'larında filoya eşlik etmesine imkan yoktur.
Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Saygılar
Uğur
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen Şenol » 07 Haz 2006 9:50

Selamlar,

Acikcasi Bastankaralar hakkinda detayli bilgim yok. Sadece yukaridaki mesajda da belirttigim gibi bastankaralarin Guneydogu Anadolu bolgesinde sikca yetistirilip filolar arasinda ucuruldugunu biliyorum.
Gunumuzde maalesef irklarin uzerinde o kadar oynaniyor ki, hangisinin saf oldugunu bilebilmek icin gen testi yapmak gerekiyor.

Sizin konuya yaklasiminizdan ben sunu cikartiyorum...
1- Bastankara ve Nun farkli irklar olabilirler...
2- Guneydogu daki bastankaralar ucumu gelistirmek acisindan baska irklarla kiriliyor olabilirler...
3- Showlara hazirlanan Nun denen guvercinlerin baska irklarla kirilip kostumu duzgunlestirilmis bastankara olmalari bir ihtimal.

Diger taraftan kostume gidilmis kafeste buyuyup yetismis, omru hayati boyunca shov icin hazirlanmis, dam ve hava gormemis bir kusu filolarin arasina katarsaniz, o kustan tabiki performans bekleyemezsiniz..

Tum bunlar benim yuzeysel dusuncelerim...
Bu irka yakin, bilen ve beslemis kisilerin daha dogru ve gercekci bilgiler verecegine inaniyorum...

Saygilar.
sk
Şenol
Aktif Üye

Mesajgönderen kenan » 07 Haz 2006 12:35

selam.

sadece bi ırka agırlık veren ve bu ırkı yetiştiricisi olarak baştankaraları kısaca anlatmak istiyorum.
bu kuşu form kuşu adı altında sunum yapmak beni geri cekiyor ne yazıkki filoda anlatmak daha hoş .

1 yılı aşkın besledigim baştankaralar yurdışında nun olarak geciyor .
ingiliz tipi ve alman tipi .
ingiliz tipi bizim besledigimiz ince narin daha uzun ve uca bilen baştankaralar.
alman tipi daha tıknaz baş kabaca kısa vucut kuşun formu kısa ucuma elverişli .

arkadaşımız bizdekilerin yarışma düzeyinde olmadıgı nı sölemiş haklıda şu varki güney dogu illerimizde karma kuş beslediklerinden bu kuş ve bir cok kuş kırılmaya müsait yelekli ve tepesizi mevcut bu kuşlar adı üstünde kırık.

öncelikle elimizdekilerin kıymetini bilmemiz gerekiyor yurd dışında bizdekinden daha güzeli var diyen önce türkiyede bu kuşu besliyen arkadaşlarla tanışmışmı .
neye dayanarak kıyaslanıyor .

bizdeki ırklar istendiginde uca bilen kuşlar hünkerilerede bakın saatlik ucanları var arkadaşlarımda :wink:
yeterki kuşa şans verelim o dogası geregini yapacaktır .

Abdullah başat.
istanbul
baÅ?tankaracı
kenan
Aktif Üye

Mesajgönderen kenan » 07 Haz 2006 12:44

selam ugur bey .

keşke istanbuldada olsa yarışmalar bende katılmak isterdim. .
bizde profesyonel cekim yapıp kuşların resmini koysak onlardan aşagı kalmazdık inanınn :wink:

kırık bi kuş altından aynı ana ve babanın özeliklerinde yavru veremez . yanııyormuyum :P

bu kuşu ilk defa yavuz işcen beyin makalesinde gördüm .
dedikleri gibi ilk görüşte aşk bu olsa gerek .
saygılarımla
baÅ?tankaracı
kenan
Aktif Üye

Mesajgönderen kenan » 07 Haz 2006 20:19

Resim
baÅ?tankaracı
kenan
Aktif Üye

Mesajgönderen guvercinsever » 07 Haz 2006 23:47

selamlar Abdullah agbi

su ana kadar gordugum en iyi Bastan kara yetistiricisin! herkez gibi sende emek harciyorsun ama sanirim senin diger kisilerden farkin: Sevgin agar basiyor :!:

saygilarimla

Nida Sevim
guvercinsever
Bölge Temsilcisi

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 08 Haz 2006 7:43

Selamlar Abdullah bey,
Bir önceki mesajımı kısaca yazdığımdan belkide bir yanlış anlaşılma oldu.
Filo ırkları arasında beslenen baştankaraların kalitesini sorgulamak veya küçümsemek amacında değildim.
Hatta tam aksine.
Beni tanıyan arkadaşlar bilirlerki süs veya show ırklarına karşı allerjim vardır.
Yani bir performans ırkının bir süs kuşuyla karşılaştırılmasına her zaman karşıyımdır.
Biraz uzun konu.......Neyse.
Filo ırkları içinde görülen kırma baştankaralar zaten kendilerini hemen belli ediyorlar ki zaten kırma ırkları ben bir ırk ismi altında anmam.
Filo ırklarıyla (bir tarafımız Antepli olması dolayısıyla) biraz tanışmışlığım var. Belkide sorgulamamın nedeni bu: Bunda 20 yıl önce gördüğüm filolarda bu ırka rastlamamam.
Benim sorma amacımın nedeni bu ırkın ülkemizdeki gerçek orijini.
Fiziksel ve uçuş farklılıklarına dikkati çekmek ve bu yolla belli bir bilgiye ulaşmak amacıyla yazmıştım.
Uzun zaman önce bir arkadaşımız (Selahattin Kumcuoğlu) filo ırklarının fotoğraflarını göndermişti TGYB'ye. Fotoğraf galerilerinde bulunan bu fotoğrafların içinde bir tanede baştankara (fotoğrafın aslı daha büyük ve biraz daha güzel görünüyor) varki beni bayağı etkilemişti. Duruşunun simgelediği (benim için) karakter oldukca değişikti.
Yine uzatıyorum.......
Sonuçta, bu kuşların (benim gördüğüm filo kuşlarının) Türkiye dışında beslenen değişik Nun çeşitleriyle aralarında bayağı fark var bence. şenol kardeşime süs kuşunun uçurulanla olan fiziksel farkı hakkındaki sözlerine tamamen katılıyorum. Ama buradaki fark daha aşırı gibi geliyor bana.
Belkide fotoğraflar yanıltıyor. Bilmiyorum.
İstemeden sizleri kırdıysam özür dilerim.
Uğur
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen kenan » 08 Haz 2006 9:47

selam ugur bey .
selattin kumcunun baştankara resmini nida kardeşimle uzun uzun msn de konuşmuştuk hatta benim eski siyah dişiyi osmaniyeden alıp yollamıştı sağolsun.

türkiyede bulunan baştankaralar ucuma elverişli tip olarak daha narin tepe sırtan daha kıvırcık ve enseyi kompile örtüyor .

asıl ben özür dilerim kelimeleri yanlış secmiş ola bilirim . degerli bilgilerinize her zaman ihtiyacımız var.

saygılarımla
baÅ?tankaracı
kenan
Aktif Üye

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 09 Haz 2006 8:57

Selamlar Abdullah bey,
O kuşun benden başkalarınında dikkatini çektiğine sevindim.
Kuşun güzelliğinin dışında, bilmem katılırmısınız, fotoğraflarında çekiliş usulünün kuşlara bayağı bir karakter eklediğini düşünüyorum.
Dikkat ederseniz Selahhatin beyin kuşlarının fotoğrafları galerilerdeki öteki fotoğraflardan hemen ayrılıyor.
İlk fotoğrafda bence harika. Aynı kuşun en sondaki fotoğrafı?
Yaşmaklı ve Üiçi ninkilerde bir başka güzel.
O fotoğrafların asıllarını masa üstü kısmına eklemek için bir kaç çalışma var.
Bakalım nasıl çıkacak?
Hayırlı uçurmalar
Uğur
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen kenan » 10 Haz 2006 13:52

selam ugur bey .
baştankara ve filo merakınız beni cok mutlu ediyor.

resimleri 4 gözle beklicem :wink: .
baştakara besliyipte sitede sadece 2 fotoraf dikkatimizden kacsaydı sanırım ayıp olurdu :P .

baştankaraların kanat siyahlıgı ne kadar fazla olursa havada okadar iyi gözüküyor .

ben yavrularına cok düşkün oldugunu söleyemiyecegim iyi bakıyorlar evet ama diger ırklar dan pek farkları yok .
bu anacların huyuyla baglantılı olabilir bazı kuşlar cok iyi yavru bakar aynı ırktan başka bi kuş iyi bakamaz .

saygılarımla
Abdullah
baÅ?tankaracı
kenan
Aktif Üye

Mesajgönderen baypipo » 30 Tem 2006 17:28

Merhabalar,

Bu baştan karalar çok güzel hayvanlar ama zannetmiyorum ki 1 - 1.5 saat karışmada uçsun 3000-4000 kuşun içinde ve lef e düşsün iyi bir zorlansın ve evi bulsun. . . . Bence bunları yapana kadar bu hayvanların aklı karışır ortada kalırlar :D
baypipo
Katılımcı Üye

Sonraki

Dön Form Irkları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir