Çakçırlı Irkı

Atlas, Gökela, Tavus ve benzerleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Çakçırlı Irkı

Mesajgönderen KEMAL TURGAY ÖZBİLEN » 26 Kas 2004 16:07

MERHABALAR, BEN İZMİRDEN KEMAL, İSKENDERUNLUYUM VE DOKTORUM, GÜVERCİNLERE OLAN İLGİM ÇOK BÜYÜK, FOTOGRAFLA DA UGRASIYORUM VE BU UGRAŞLARIMI BİRLEŞTİRDİM, GİTTİGİM ŞEHİRLERDE YEREL IRKLARIN RESİMLERİNİ ÇEKİYORUM,
ÖZELLİKLE ÇAKÇIRLI (ÇAKŞIRLI VEYA ÇAKÇILLI) IRKINA ÖZEL BİR BAGLILIGIM VAR, ZİFT SİYAH, SARI, KIRMIZI, GÖK (MAVİ VEYA GÖV) RENKLERİ MEVCUT. ÖN TEPELERİ VAR VE BİRAZ İLGİNÇ OLUYOR AYRI BİR GÜZELLİK KATIYOR, ÖZELLİKLE HATAY, KİLİS, ANTEP VE URFA TARAFLARINDA BESLENİYOR VE ÇOK SEVİLİYORLAR,
BU IRKLA İLGİLİ GENİŞ BİLGİYE İHTİYACIM VAR, ORİJİNLERİ, RESİMLERİ VE STANDARDI KONUSUNDA BİLGİ SAHİBİ OLANLARIN BANA BU KONUDA YARDIM ETMELERİNİ İSTERİM. SAYGILAR [/url]
KEMAL TURGAY ÖZBİLEN
 

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 26 Kas 2004 17:55

merhaba kemal bey;

çakşırlı ırkını yakinen ben hiç görmedim ama anlattıklarınızda güzel bir ırk olduğu anlaşılıyor.doğu kesminden siteye katılım yok galiba .cevap almanız gecikecektir diye düşünüyorum.selamlar.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye
 
Mesajlar: 714
Kayıt: 10 Kas 2003 15:19
Konum: TRABZON
Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen KEMAL TURGAY ÖZBİLEN » 27 Kas 2004 22:34

MERHABALAR, AVATAR OLARAK IRKIN SARI RENGİNİN BİR FOTOSUNU GÖNDERDİM, KENDİ KİŞİSEL RESİM ARŞİVİMDEN OPERATÖRE IRKA AİT TÜM FOTOLARI YOLLADIM, NE ZAMAN YAYINLANIR BİLEMİYORUM, SAYFAYA KATKIDA BULUNAN TÜM ARKADASLARA TESEKKÜRLER, SAYGILAR. DR. KEMAL TURGAY ÖZBİLEN
KEMAL TURGAY ÖZBİLEN
 

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 28 Kas 2004 12:35

tgyb foto arşivine bakınca çakşırlı adlı gaziantepli yetiştiricilerden bir resim eklenmiş bakmanızı tavsiye ederim.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/guvyetder ... m=2d8b.jpg
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye
 
Mesajlar: 714
Kayıt: 10 Kas 2003 15:19
Konum: TRABZON
Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen Muratca » 28 Kas 2004 18:36

Bunlarda sadece form mu yoksa oyun özellikleride varmi...
Muratca
Aktif Üye
 
Mesajlar: 216
Kayıt: 20 Kas 2004 4:35
Konum: Almanya. Tr - Şanlıurfa

Mesajgönderen kirmizioglu » 29 Kas 2004 1:31

Ufak bir arastirma sonucunda irkin Ankut irkinin bir cesidi oldugunu ogrendim..
TGYB arsivinde bu irktan bahsediliyor..

Caksirli irkli ile ilgili tgyb den bir yazi:

Türk toplumunda ankut güvercinlerinin özel bir yeri ve önemi vardır. Bunun en önemli nedeni İslam dininin kurucusu Hz Muhammet’in halifelerinden Hz Ali’nin bu güvercinlerden beslemiş olmasıdır. Evliya Çelebi, Hz. Ali’nin de “kırmızı çatal ibikli çakşırlı güvercin” beslediğini ve bu bakımdan bunları beslemenin sünnet olduğu yazmaktadır. Burada bahsedilen güvercinler bizim bugün “ankut” adı ile adlandırdığımız kuşlardır. Çatal ibikten kastedilen şey çift tepedir. ( takka, perçem ) Çakşır ise paça ( tozluk ) anlamındadır.

Dünyada Ankut Trumpeter ya da Ankhut Trumpeter gibi adlarla bilinen güvercinler ülkemizde bugün ankut adı ile anılmaktadır. Peygamberimizin torunu ve Hz Ali’nin oğlu olan, 680 yılında Kerbela’da öldürülen İmam Hüseyin’in atmaca ve doğan avladığı, ayrıca çakşırlı (paçalı) kut (ankut) güvercin beslediği yazılıdır.
Evliya çelebi bu bakımdan 1638 yılında, İstanbul’da kuşu kuş ile avlayan avcıların, pirimiz İmam Hüseyin’dir dediklerinin belirtiyor. Gene Evliya Çelebi, Hz. Ali’nin de “kırmızı çatal ibikli çakşırlı güvercin” (ankut) beslediğini ve bu bakımdan bunları beslemenin sünnet olduğunu yazmaktadır. “Çatal ibik” tabiri, Osmanlıda çift tepe (takka – perçem) anlamında kullanılıyor. Gene Evliya Çelebinin belirttiğine göre ankutların, sadekut , taçlıkut, çakşırlıkut gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Kaynaklar
http://www.geocities.com/tgyb_tr/Ankut.html
http://www.guvercinbirligi.com/arsiv/tarihce.html
kirmizioglu
Deneyimli Üye
 
Mesajlar: 57
Kayıt: 29 Haz 2004 5:03
Konum: Istanbul

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 30 Kas 2004 5:18

Selamlar Arkadaşlar,
Çakçırlı / Çakşırlı aslen Arap asıllı bir ırktır. Özellikle Suriye'de büyük sayılarda tutulmasının yanında öteki Arap ülkeleri, Kuzey Afrika ülkeleri ve İsraildede rastlanılabilecek bir ırktır.
Irkın ismi paçalı olduğunu belirten tanıtıcı bir isim olup dünya çapında şakşırlı ve şakşarlı olarak tanınır.
Bu ırk Güney Doğu illerimizde olduğu gibi Arap ülkelerindede popüler olan "Güvercin Savaşlarında" kullanılan filoların, bazı yetiştiriciler tarafından, belli bir görevi olan üyesi olarak kullanılır. Savaş veya kapışma filolarında ender rastlanan paçalı ırklardan birisidir. Taklacılar sınıfına giren bu ırkın filoyla birlikte uçuş sırasında takla atmaması ve dolayısıyla filonun sıkı (bir birine yakın uçuş) formunu bozmaması istenir. Amaç, filo salmaya inerken takla atan bu ırkın inişteki kuşların kısa bir süreyle salma üzerinde duraklamasını sağlayıp, filonun son anda dağılmasını engellemek ve beraberlerinde getirdikleri esir kuşların bu karmaşada tedirginliklerini bir nevi azaltarak salmaya/dama inme olasılıklarını yükseltmek. Irkın taklaları Diyarbakır'ın Atlaslarına benzer (düz takla) olmasıyla beraber sadece inerken gösterilen bir oyun ve bizim taklacılarımızdan (Mardin) farklı olarak kanat sesi yok denecek kadar azdır. Oyun benzerliğinin dışında bu ırkın Diyarbakır ırklarından geldiğide bazı kaynaklar tarafından belirtilmiştir.
Hoşca kalın.
Uğur Kurt Gürsu
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi
 
Mesajlar: 2023
Kayıt: 27 Eki 2003 7:07
Konum: Amerika
Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen KEMAL TURGAY ÖZBİLEN » 30 Kas 2004 20:28

Ugur Bey verdiginiz bilgiler için gerçekten çok tesekkür ederim, oldukça aydınlatıcı ve destekleyici bilgiler bunlar, ırk adına sahip oldugum bilgilerle hemen hemen ayni, yardım istememin nedeni bu bilgileri bir kaynaga dayandıramamdı (kulaktan duyma), internetteki araştırmalarımdan da edindigim bazı şeyleri eklemek isterim, suriyede ''SHACKSHARLİ'' olarak adlandırılırken alman kaynaklarında ''SHİRAZ TÜMMLER'' olarak geçiyor, buradanda ırkın form özelliginin dışında takla attıgı sonucunu çıkarmıştım, yalnızca ülkemizdeki çakçırlı ırkında perçim (filye) aranan bir özellik olmasına rgmen ırkın standartlarında geçmemekte. TÜRK DİL KURUMU sözlügünde de çakşırlı '' paçalı'' anlamına gelmekteymiş.
Ugur Bey'e bilgilerimi teyit etme açısından verdigi bilgiler için tekrar tesekkür ederim.
SAYGILAR Dr. Kemal Turgay Özbilen
KEMAL TURGAY ÖZBİLEN
 

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 01 Ara 2004 4:24

Selamlar Sayın Özbilen.
Irkın perçimli (güllü) olma özelliği konusunda haklısınız. Batı kaynaklarında rastlanan standardlarda görülmiyen bir özellik.
Maalesef batı kaynaklarında yer alan doğu ve ortadoğu ırklarıyla ilgili "sözde" standardlar çoğu zaman gerçekleri yansıtmamakla beraber kasıtlı bir amaçla ortaya çıkmayıp sadece Avrupa ve Amerika yetiştiricilerinin bu ırklar üzerindeki kısıtlı bilgi seviyesini yansıtmaktadır. şiraz ismine ben buradada bir kaç kere rastladım. Yaşadığım şehirdeki İran'lı yetiştiriciler bu ismi kullanıyorlar. Elimde bu ırk üzerine bir kaç belge olması lazım. Bulabilirsem, ileride çevirilerini yapıp sitemizde yayınlamaya çalışırım.
Bildiğiniz kadarıyla, Gaziantep'li yetiştiriciler bu ırkı uçuruyorlarmı yoksa sadece form amacı içinmi besleniyor?
Hoşca kalın.
Uğur
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi
 
Mesajlar: 2023
Kayıt: 27 Eki 2003 7:07
Konum: Amerika
Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 01 Ara 2004 12:34

KEMAL BEY BU GÜVERCİNLER YAPI OLARAK İRİ Mİ YOKSA İNCE GÜVERCİNLERDEN Mİ ?
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye
 
Mesajlar: 714
Kayıt: 10 Kas 2003 15:19
Konum: TRABZON
Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen KEMAL TURGAY ÖZBİLEN » 02 Ara 2004 1:19

merhabalar, Ugur Bey ilginiz için gerçekten çok teşekkür ederim, sabırsızlıkla çevirilerinizi bekliyorum, sorunuza gelince dogu illerimizde siyah renkli olanları uçurulmakta, sarı, kırmızı ve gök renkleri form olarak beslenmekteler. Bunun sebebi ise siyah rengin oldukça yaygın olması ve ona baglı olarak fiyatlarının daha düşük olmasıdır. Diger renkler oldukça nadirdir ve çogu HALEPTEN çok yüksek fiyatlarla edinilen damızlıklardır. O sebeble yetiştiriciler bu renkte olanları türetmek amacıyla filolara katmayıp, kümeslerde eşli olarak tutmaktalar, Irkın güzel görünüşü ve narinligi sebebiyle form olarak yetiştirilmekte, önümüzdeki 5-10 yıl içinde sarı, kırmız ve mavi renkleri yaygınlaştıkça filolara dahil edilecegini düşünmekteyim.
Ayrıca Cemel beyin sorusuna cevaben de, ırk küçük - orta boy olarak degerlendirilir, narin yapılı ve ince kuşlardır, özellikle güney ve dogu bölgemizde yetiştirilen Adana ırkı ve diger arap kökenli kuşlarla kıyaslandıgında oldukça ince yapılıdır.
PAYLAŞIMDA BULUNAN TÜM ARKADAŞLARA TEŞEKKÜRLER SAYGILARIMLA Dr. Kemal Turgay Özbilen
KEMAL TURGAY ÖZBİLEN
 

GÜNEY DOGU ve AKDENİZLİ YETİŞTİRİCİLER

Mesajgönderen KEMAL TURGAY ÖZBİLEN » 08 Oca 2005 20:56

ARKADAŞLAR GÜNEY DOGU, HATAY VE ADANALI YETİŞTİRİCİLERİMİZİN BANA BU KONUDA DESTEKLERİNİ BEKLİYORUM, IRK HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLAN, BESLEYEN FOTOGRAFLAYAN VEYA BİR HİKAYESİ OLAN ARKADASLARDAN BENİMLE BUNLARI PAYLAŞMASINI BEKLİYORUM
KEMAL TURGAY ÖZBİLEN
 

Mesajgönderen KEMAL TURGAY ÖZBİLEN » 09 Oca 2005 19:13

Arkadaşlar bu konuda pek çok veri topladım sayılır, Ankut ırkında Çakşırlı kut olarak geçen bir alt tür var gerçekten ama bu Çakşırlı ırkı değilmiş! Çakşırlı 'paçalı' anlamında kullanılmaktadır, çakşırda paça tozluk anlamına gelmekte TDK sözlüğündede bu anlamda olduğu söyleniyor, shachsharli veya schiras tüemmler, ya da shirazie adlarıyla literatürleri taradıgımız da bu sonuçlarla karşılartım. IRK'ta perçem özelliğini geliştirmeler yapmak amacıyla türkiye de bazı kırmalar yapılmasına rağmen yine de safa yakın bir ırk olup kökeni İran ŞİRAZ' a dayanmaktadır, uçuş güvercinidir, takla özelliği ise oyun olarak değil inişe geçtiklerin de salmaya inmeden atarlar o sebeble "landing tumbler" olarak tanımlanmakta, aynı şekli ve özellikleri tüm yavrularda vermeside ırkın ıslahının hemen hemen tamamlandığını düşündürmekte bana, Uçuş performansı yanında görüntü olarakta oldukça güzel kuşlar,
sonuçta amacım kuşun saf bir ırk olduğunu ispat etmek değil gerçekleri ögrenmek;))
NE OLURSA OLSUN BU TARTIŞMALARIN GERÇEKTEN ÇOK VERİMLİ OLACAGINI DÜŞÜNÜYORUM, TÜM ARKADAŞLARIN FİKİRLERİNE DEĞER VERİYORUM VE SİZLERLE PAYLAŞIM İÇİNDE OLMAKTAN DOLAYI ÇOK MUTLUYUM
SAYGILAR TÜM KUŞ DOSTLARINA
Dr. Kemal Turgay Özbilen, İzmir
KEMAL TURGAY ÖZBİLEN
 

Mesajgönderen Boletus » 10 Oca 2005 14:22

şıhşelli ırkı üzerine,
Ortadoğu ve tahminen İran kökenli olan bu güvercinler, ülkemizde “şıhşelli” ya da “çarçurlu” ve “şirazi” gibi adlarla bilinirler. şirazi adlandırması aynı zamanda Pakistan kökenli “Lahore” (şinasi) ırkı için de Pakistan’da kullanılan bir addır. Dünyada ise, “Shaksharli”, “Shaksharli Tumbler” “Sherazie” ve Almanya’da da “Schirastümmler” adı ile tanınırlar. Ortadoğu ülkelerinde ve Türkiye’de uzun yıllardır yetiştirilen ve bilinen bir ırk olan şıhşellilere, Lübnan’da “Sheik Shalli” adı verilmektedir. Arapça’da Sheik kelimesi, Türkçe’deki şeyh kelimesi ile eş anlamlıdır ve İslamiyet öncesi Arap topluluklarında kabile reisi anlamına gelmektedir. İslami dönemde ise aynı kelime tarikat başkanları için kullanılmıştır. Shalli kelimesi ise gene Arapça’da güvercin sürüsü anlamındadır. Sheik Shalli ise, buradan çıkarılacağı gibi, güvercinlerin en yetkin olanı, en iyisi gibi bir anlama gelmektedir. şıhşelli ise bu kelimenin Türkçeleştirilmiş halidir. şıhşelli ırkı güvercinler gerçekten de çok alımlı, gösterişli ve güzel kuşlardır.
Osmanlı Devleti döneminden beri Arabistan yarımadası ülkeleri ile iç içe yaşamış olan Türkler, bir zamanlar Osmanlı devleti sınırları içinde bulunan bu ülkelerin güvercinlerini uzun yıllardır yetiştirmektedirler. Bugün bile Türkiye ile Suriye, Irak ve Lübnan gibi bölge ülkeleri arasında güvercin ticareti canlılığını korumaktadır.
şıhşellilerde dışarıya hafif bombe yapacak şekilde çıkık bir alın kemiği vardır. Kafası düzgün ve yuvarlaktır. Gözler büyük değildir. Göz çevresi halkası belirgin olmaz. Göz rengi koyu kırmızı ve portakal tonlarında olabilir. Bu güvercinlerin orijinalinde takka ve perçem bulunmaz. Ancak ülkemizde bulunan çeşitlerinde perçemli olanları yaygındır. Perçemli olanlar bizde daha değerli olarak kabul edilmektedirler. Gaga orta büyüklükte ve hafif ince bir yapıdadır. Türkiye’de özellikle siyah renk kuşlarda gaganın üst yarısı siyah olup alt yarısı kemik rengi olan kuşlar bulunmaktadır. Bu kuşlar daha güzel göründüğü için tercih edilirler. Bu kuşları ilk gördüğümde üst gagalarının siyaha boyandığını düşünmüştüm. Ancak sorduğumda boya olmadığını öğrendim. Kuşun vücudu orta büyüklüktedir. Dik duruş şekli ve geniş bir göğüs yapısı bu güvercinlerde dikkat edilen bir özelliktir. Bu güvercinler kanatlarını kuyruk üzerinde taşırlar. Ayaklar normal uzunlukta ve paçalıdırlar. Paçalar parmakları örtecek uzunlukta olmalıdır. Fazla uzun paça tercih edilmez. Paçaların ucunda “Parmak saçağı” adı verilen bir bölümün beyaz olması gerekir. Parmak saçağı beyaz olmayan güvercinler bir miktar değer kaybına uğrarlar.
şıhşellilerde renklerin vücuda dağılımı çok önemlidir. Renk dağılımı düzgün olmayan kuşlar tercih edilmezler. Bu güvercinlerde bütün vücut kuşun kendi renginde olur. Sadece kafa ve boyun ile parmak saçağı beyazdır. Kafadaki beyazlık, boyunu da kapsayacak şekilde aşağıya doğru iner ve göğüsün orta yerinde düzgün bir şekilde köşe yapıp biter. Kuş adeta başına ve omuzlarına beyaz bir şal örtmüş gibi durur. Ancak bu beyazlık üzerinde iki farklı leke bulunmalıdır. İlki “şapka” adı verilen ve kuşun kafasının tam üzerinde bulunan küçük lekedir. İkincisi ise, “yanak yaması” adı verilen ve kuşun her iki yanağında simetrik olarak bulunması gereken lekelerdir. Bu lekeler kuşun rengi ile aynı renk olur. Lekelerin düzgünlüğü çok önemlidir. şapka sadece kafa üzerinde kalmalı etrafa taşmamalı ve özellikle alına doğru yayılmamalıdır. Yanak yamaları ise gözlerin hemen altından başlayıp her iki yanakta düzgün ve simetrik olarak bulunmalı, fazla uzamadan kesilmelidir. şapka ve yanak yamaları kesinlikle birbiri ile birleşmemelidir.
Lübnanlı yetiştiriciler yanak yamalarının kuşun orijininde olmadığını, Barbarisi adı verilen ırk ile (Bu ırk Türkiye’de Yaşmaklı adı ile bilinmektedir.) yapılan kırılmalar sonucu sonradan oluştuğunu belirtmektedirler. Ancak günümüzde yanak yamaları bu güvercinlerin bir standardı haline gelmişlerdir. şapka ve yanak lekesi bulunmayan güvercinler dünya standartlarına göre değer kaybederler. Bu durum özellikle şapkası olmayan güvercinler için çok daha kesindir. Ülkemizde yanak yamaları bulunmayan şıhşelli güvercinleri yaygındır. Bu tiplerinin ırkın orijinaline daha yakın olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde yaygın olarak bulunan şıhşelliler perçemli olmaları ve yanak yaması taşımamaları ile farklı bir görünüm sunmaktadırlar.
şıhşelli ırkı güvercinler farklı renklerde karşımıza gelmektedirler. Bu renkler, kırmızı, sarı, siyah ve mavidir. Bu 4 renkte beyazla kombinasyon halindedir. Sadece mavi renk güvercinlerde kanatlar üzerinde iki sıra şerit (kalem) bulunur. Diğer renklerde kanat üzerlerinde şerit yoktur. şıhşelli ırkı güvercinler bir form ırkıdır. Uçuş için yetiştirilmezler. Bu güvercinler uçurulduklarında fazla uzun uçmazlar ve birkaç tur atıp konma eğiliminde olurlar. Uçarken düz takla attıkları olur.
Yavuz İşçen
Boletus
Arşiv Yazarı
 
Mesajlar: 96
Kayıt: 27 Eki 2003 12:06
Konum: Ankara

Çakçırlı Irkı

Mesajgönderen KEMAL TURGAY ÖZBİLEN » 10 Oca 2005 15:07

YAVUZ BEY GERÇEKTEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM, BU KONUDA Kİ EN GENİŞ BİLGİ KAYNAKLARINDAN BİRİ OLDUNUZ, BENİM SAHİP OLDUĞUM BİLGİLERLE HEMEN HEMEN AYNI NİTELİKTE VE GENİŞLİKTE OLUP OLDUKÇA TATMİNKARDIR,
ÖZELLİKLE ARAP ÜLKELERİNDEKİ STANDARTLARIYLA ÜLKEMİZ STANDARTLARI ARASINDA Kİ FARKLAR KONUSUNDA KATİYETLE HAKLISINIZ, SİZİNDE BELİRTTİĞİNİZ ÜZRE ÜLKEMİZDE ÖZELLİKLE FORM AMACIYLA BESLENDİĞİNDEN DOLAYI UÇUŞ ÖZELLİKLERİYLE DEĞİLDE GÖRÜNTÜ ÜZERİNE STANDARTLAR (VEYA BEGENİLER) BENİMSENMİŞ VE BU AMAÇTA IRKIN ISLAHI DEVAM ETMİŞTİR.
HATAY, ANTEP VE URFA TARAFLARINDA SARI VE KIRMIZI RENGİ NADİR BULUNUP OLDUKÇA KIYMETLİ SAYILIR VE BESLEYİCİSİ İÇİN PRESTİJ KAYNAĞIDIR.
BU IRKLA DAHA ÖNCE KARŞILAŞMAMIŞ ARKADAŞLARA BİR KEZ OLSUN ONLARI CANLI OLARAK GÖRMELERİNİ TAVSİYE EDERİM HAKİKATEN GÖRSEL BİR ŞÖLEN NİTELİĞİNDE KUŞLARDIR, BENCE BU GÜZELLİĞİNİ SADELİĞİNE BARÇLUDUR, HİÇ BİR DURUMU AŞIRIYA KAÇMADAN BARINDIRMASI BENCE BU IRKI EŞSİZ KILMAKTADIR.
BAZI YERLERDE SİYAH RENKLERİNİ BENZERLİĞİNDEN DOLAYI "PANDA" OLARAK ADLANDIRMAKTALAR,
ÇAKÇIRLI, ÇAKŞIRLI, ÇAKÇILLI, ŞIHSELLİ, ŞAKŞARLI DİĞER BİLİNEN VE KULLANILAN ADLARIDIR,

BU ARADA LAHORE (PAKİSTANDA BİR ŞEHİR) CİNSİ GÜVERCİNLER ÜLKEMİZDA YANLIŞ OLARAK ŞİNASİ OLARAK ADLANDIRILMAKTA, ŞİRAZİ OLARAK ADLANDIRILMASININ SEBEBİYSE ŞİRAZ ALTININA BENZEMESİNDEN DOLAYIDIR. ESAS OLARAK ŞİRAZİ BİZİM BAHSETTİĞİMİZ IRK OLUP ORİJİNİ BELİRTİRKEN ARAPLARI LAHORE İÇİN KULLANDIKLARI ŞİRAZİ ADI İSE BU BENZETMEDEN KAYNAKLANIR.
PAYLAŞIMDA BULUNAN TÜM KUŞ DOSTLARINA SAYGILARIMLA
Dr. Kemal Turgay Özbilen
KEMAL TURGAY ÖZBİLEN
 

Sonraki

Dön Form Irkları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir