kaç çeşit hünkarı var istanbul da kaç kişi hünkerı

Hünkari ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen tayfun küçükoğlu » 05 Mar 2007 13:07

Değerli Arkadaşlar,

Üncelikle gösterdiğiniz ilgi ve destek için çok çok teşekkürler,ben 30 yıldır,Hünkari peşinde olan son 15 yıldırda avrupadan kendi ırkımızın yarışmalarda şampiyonluklar kazanan en iyi cinslerini ülkemize geri getirme gayretinde olan güvercin ve Hünkari tutkunuyum.

Son 3 seneye kadar Hünkari için çabamda yalnız iken ,bu günkü ilgi
son derece memnuniyet verici.

Türkiye çapında dağıtılan ve yurtdışı Hünkari derneklerine de gönderdiğim Hünkari(sultanların güvercini) takvimi ırkımızın.daha yaygın tanınmasında büyük rol oynadı.

Ayrıca çok önemsediğim husus yurtdışında başkalarının sahiplenmeye çalıştığı ırkımıza bizim ırkımızdır,sahibi biziz mesajının 2006 hünkari takvimi ile verilmesidir.

Kaç cins Hünkari var sorusu çok yaygın, yorumum ,
Dünyada tek bir Hünkari cinsi vardır .Yaratıcısı, güvercin tutkusunu 4 kıtadaya yayılan topraklarındaki güvercinleri toplayarak, kendine has güvercin yaratma sevdası taşıyan Osmanlı Sultanlarıdır.Bu çabanın sonunda elde edilen ilk hünkariler müthiş beğeni görmüş ve geliştirme süreci devem etmiştir.Bu geliştirmelerin yapıldığı merkezde memleketim Manisadır.
Doğada olmayan ,kültür ırkı olan Hünkariler Osmanlının çöküşünden sonra ülkemizde sahipsiz kalmış ve kaybolmaya yaklaşmıştır.Üünkü özel bir ırk olduğundan bakımıda özel ilgi ve beceri istemektedir.
Ancak Sultanlarımızın hediye ettiği avrupalı güvercinseverler Hünkarinin olağanüstü niteliklerinden çok etkilenmiş ve Ülkemizde duran Hünkariyi daha güzelleştirme çabalarına avrupalılar devam etmiştir.

Avrupa ve amerikada yapılan güzelleştirme çalışmaları ,renk.desen özelliklerine hiç bir şey katmaz iken ,kafa ve gaga yapıları african owl cinsi güvercinler ile kırılarak geliştirilmiştir.Gagalar küçülmüş,kafalar büyümüştür.
Ayrıca salmalarda beslenerek korunması ve özel beslenme programları Hünkarinin daha iri olmasına uçuş yeteneğinin azalmasına sebep olmuştur.
Hünkari yavrulktan itibaren serbest yetişirse uçma yeteneğini kazabilmektedir.
Avrupada derece yapan Hünkarilerimin yavrularını posta ve kelebek'ler ile mükemmel uçurabiliyorum.
African owl Osmanlınında Hünkari oluşturma sürecinde değerlendirdiği bir ırk olup geliştirme sürecinin devam etmesi ile bugün Alman ,Hollanda Hünkarisi diye tanımlanan niteliklere ulaşılmış olacak idi.

Sonuç olarak:tek bir HÜNKARİ ırkı vardır ve sahibi biziz diğerleri aslı belli olan ırkın geliştirilmesidir.

HÜNKARİ 'ye uluslararası anlamda sahip çıkmamız için yapmamız gereken;

1)Tüm avrupa veAmerikada Orientall frill adı altında Hünkari dernekler var iken ülkemizde Hünkarinin anavatanında bu eksiği kapamak ve Hünkari derneği kurmaktır.
2)Avrupa ve Amerikalı güvercinseverler Hünkari'mizi sahiplenmeye çalışırken biz yerli ,yabancı Hünkari tanımlarını bırakıp tüm hünkarileri benimseyip,sahiplenmeliyiz.

Saygılarımla,

Tayfun Küçükoğlu
tayfun küçükoğlu
Katılımcı Üye

Mesajgönderen levent balkış » 07 Nis 2007 22:47

BANDIRMADAN KUCAK DOLUSU DOST SELAMLARIYLA MERHABA BATUHAN BEYİN SÜYLEDİKLERİ İÜTEN VE SAMİMİ KENDİ PERSPEKTİFİNDEN DOğRUDA FAKAT BURADA YİNE BENİM DAHA ÜNCE SÜYLEDğİM HUSUS ÜIKIYOR ORTAYA PAHALI OLAN YANİ 600 YADA500 YTL LİK HÜNKARİLER NİYE TERCİH SEBEBİ DİğERLERİ NE ? HANGİ IRK YANİ UCUZ OLANLAR 60 70 GİBİ O KUşLAR HÜNKARİ DEğİLMİ SYN.TAYFUN KÜÜÜKOğLU DA BU KONUYA AÜIKLIK GETİRMİşTİ.SİZİN PAHALI DEDİKLERİNİZ ZATEN İTHAL HÜNKARİLER YURT DIşINDAN HOLLAnDA VE ALMANYA DAN GETİRİLEN KUşLAR. BURADA BAKIşAÜIMIZDA FARKLILIKLAR ORTAYA ÜIKIYOR.BİZ KENDİMİZ AYRIşIMI YARATIYOR VE DAğITIYORUZ.SYN TAYFUN BEYİN SÜYLEDİğİ BİR şEY VAR HÜNKARİ CİNSİ TEKTİR O DA BİZE AİTTİR YAPAY AYRIMLAR OLUMSUZLUKLARI DERİNLEşTİRİR BATUHAN BEY BENDE ÜYLE PAHALILARINDAN DERğİL UCUZ OLANLARDAN 15 20 TANE HÜNKARİ VAR VE BEN ONLARI BESLEMEKTEN VE ÜRETMEKTEN ÜOK MUTLUYUM.MUTLULUK ÜOK UZAKTA DEğİL .HEM SÜREÜ İÜİNDE BÜYÜKLERLE KÜÜÜKLER ÜAPRAZLANARAK SİZİN SEYİRCİ KALACAğIZ BU GİDİşLE DEİğİNİZ KUşLARDA ÜRETİLEBİLİNİYO.Bİ TANE PAHALI BİR UCUZ GÜZEL KUşLAR DOğABİLİRLÜTFEN KARAMSAR OLMAYIN SAYGILARIMLA
levent balkış
Gözlemci Üye

Mesajgönderen erhan » 08 Nis 2007 21:36

Üncelikle selamlar..
Hünkariler gercekten sahip cikilmasi gereken en önemli yerel ırklarımızın başinda gelmeli die düşünyorum..
Siz Büyklerimizin engin bilgilerine dayanarak benim de küçük bir sorum olcak..
Başka bir sitenin ilanları bölmünde saltanat ve blondet die ayrildigin görüyorum..Acaba hünkarilerinde kendi içinde ayrilmiş olan isimlerimi mevcut ??
erhan
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Eralp » 24 Nis 2007 11:58

Selamlar Batuhan,

Hünkari yetiştirmeye başlamana çok sevindim :lol: Umarım sağlıklı yavrular alıp en kısa zamanda sayılarını arttırabilirsin. Hayırlı olsun kardeşim .

Bu arada ''yakında resimlerini sizlere sunacağım'' sözünüde unutmayız bunu bil :wink:
Hayırlı günler...
Saygılar ve Sevgiler
Eralp YILDIZ
Eralp
Deneyimli Üye

Mesajgönderen EMLAKÇIBATUHAN » 28 Nis 2007 13:11

Selamlar tekrar resimleri Hünkari resimleri isimli topicte yayınladım bakarsan sevinirim.Saygı ve sevgilerimle...
''ATILAN OK,SÖYLENEN SÖZ GERİ DÖNMEZ''
Kullanıcı avatarı
EMLAKÇIBATUHAN
Katılımcı Üye

Irklar: Hünkari,miski
Doğum Tarihi: 01 Oca 1972

Dön Hünkariler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir