HUNKARILER M.GUCLU ISTANBUL

Hünkari ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Re: HUNKARILER M.GUCLU ISTANBUL

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 09 Mar 2009 15:39

Merhaba Mehmet Bey,

Gerçekten Hünkari'ler ayrı bir güzellik. Ben sizin üretim konusundaki deneyimlerinizi merak ediyorum doğrusu. Yani Hünkari'lerin gagalarının kısalığından kaynaklı olarak kendi yavrularına bakma konusu nasıldır ? Şayet sorun oluyorsa bunu nasıl aşıyorsunuz ve üretimi garantiye alıyorsunuz. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler....
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Turgay Güröz » 10 Mar 2009 1:11

merhaba!
niyazi bey,sorunuzu mehmet beye sormuşsunuz,o cevap yazmadan benim araya girmem doğrumu bilmiyorum?muhakkak kendisi,kendi tecrübelerini yazacaktır?
ben 5 sene kadar yerli ve yabancı hünkari besledim,bildiğiniz gibi antalya yaz aylarında çok sıcak ve aynı anda çok rutubetli bir yer,yerli hünkari yetiştirmede bir sorun yaşanmıyor,yavru alma ve hastalık konusunda,fakat yabancı hünkarilerde bazı sorunlar yaşanmakta,bana almanyadan sayın hans dondere iki çift göndermişti(turbiteen)ilk etapta yaşanan problemler,kuşlar kuzeyden geldikleri için evrim geçirmişler yani tüy yapıları çok sık,bu sebebten antalya pek uygun değil?birde sıkçana nefes darlığı,burun deliklerin tıkanması söz konusu idi,yavru büyütmesi imkansıs,bu sebebten bakıcı güvercinler gerekiyor ben dolapçılara baktırıyordum tek tek ,beslenme ise gagaların çok küçük oluşundan yem alma problemleri var,bu sebebten çukur küçük kaplar içinde yem verilmesi gerekiyor?diğer ırklarla karışık besler iseniz hünkarileriniz aç kalabilir?
hünkariler gerçekten çok güzel kuşlar,o zaman belirli sebeblerden bendeki (turbiteen)6 tanesini aydında ki dönek ustası ahmet kardeşimize hediye etmiştim,şimdi olsaydı hediye edermiydim veya o güzelim hünkarileri elimden çıkarırmıydım bilemiyorum?
bu düşünceme neden olan sayın tayfun kuçukoğludur,bir yazısında benim sabit fikirli oluşumdan dolayı şöyle yazmıştır,yerli veya yabancı bunlar bizim hünkarilerimiz,yabancılar sadece fiziki yapılarını biraz değiştirmişlerdir,bu sebebten hünkarilerimize sahip çıkalım!
inşallah ahmet kardeşimiz vermiş olduğum soyu çoğaltmıştır?
turgay
Güvercinlerimize saygımızı eksik etmeyelim!
Resim www.turgay.dolapci.com
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Mesajgönderen Ender Bozdemir » 10 Mar 2009 1:38

Iyi aksamlar Turgay bey Hunkariler hakinda bilgilerinizi ve yorumlarinizi beyendim sanirim Niyazi beyde beyenir

Evet burada genelde hunkarilerin yavrularinida posta guvercinleriyle buyuturuyorlar

Eyer bu hunkarilerden hala edinmek isterseniz size bir cift ediye yolaya bilirim
vede bukuslari burada ucur muyorlar sadece sov amacli uretiliyorlar cunku cok fazla kondisyon eksiklikleri var.
Cevabinizi bekliyorum

Saygilarimla Ender
Kullanıcı avatarı
Ender Bozdemir
Aktif Üye

Irklar: Dolapçı & Dönek
Doğum Tarihi: 07 Eki 1972

Mesajgönderen Turgay Güröz » 10 Mar 2009 1:55

merhaba ender bey!
teklifiniz için çok teşekkür ederim sağolun!fakat bildiğiniz gibi ben dolapçı ve azman yetiştirmeye çalışıyorum,bu iki ırk üzerine daha görevimi tam tamamlayamadığıma inanıyorum.
daha önceleri bir sürü ırk besledim ,fakat geriye baktığımda bunlar sadece geçici egomu tatmin etmek için zamandı diye düşünmekteyim,kalıcı hiç bir şey yok çünkü ortada :wink: .halbuki dolapçı ırkına kısa bir zaman diliminde hizmet etmeme rağmen ,bazı salmalara gittiğimde verilmiş hizmetin karşılığını görmek ve iyi yolda olduğumuza inanmak kalıcı ve güzel bir duygu!
tekrardan teşekkürler!
antalyadan selamlar
turgay
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen ruzgar » 10 Mar 2009 16:22

slm niyazi bey
Cogu yetisdiricinin yapdigi gibi bende postalara baktiriyordum su an yer problemim oldugu icin hunkari uretmiyorum
hunkarilerin gelisimini garintiye almayi ben bakici olacak teymin etdigim postalarin deneyimsiz ve hic yavruya bakmamis kuslardan
seciyorum bakicilarin ilk olarak hunkari yavru buyutmelerini sagliyorum bunun nedeni ise ilerede postalar sanki hunkarilerin kendi yavrusu gibi bakmasini saglamaktir yetiskin bir postaya hunkari baktirmak biraz teglikeli cunku kusun gaga yabisi kucuk oldugundan dolayi yuvadan atmalari ile olumler
oluyor o yuzden bakicilarin sadece bakicagi kusu tanimasini sagliyorum asla ve asla kendi yumurtalarini cikmamasini sagliyorum
tamizlik ve bakicilarimi her sezon ayiriyorum kuslari biktirmiyorum

SAYGILAR
SEVGILER
Mehmet GUCLU
Kullanıcı avatarı
ruzgar
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 10 Mar 2009 16:30

Merhaba,

Böyle sıradışı güvercinlerin (gaga ve kostüm özellikleri itibariyle) üretim konusunda sorunlar olduğunu anlıyorum. Peki içlerinde kendi yavrularını büyütüp yeme düşüren çıkmıyor mu ? Bir de diyelim ki Hünkariler 1 çift yumurtladı ve yavruları çıktı. Bu yavruların ana-babalarının bakımı sırasında çelimsiz kalanlara herhangi bir besin takviyesi yapsak bu şekilde sonuç alınabilir mi ? Mesela ben zaman zaman Dolapçı olsun Azman olsun çift yavruların herhangi birinde gelişim geriliği farkettiğimde bebek maması (8 tahıllı) hazırlayıp pompa ile kursaklarına basıyor ve büyümelerine destek oluyordum. Yavrular bu şekilde yeme düşecek hale geliyorlardı. Hatta bazen zayıf kalmış yavruları mukavva kutunun içine alıp kendim yine bebek mamasıyla yeme düşürdüğümü bilirim. Zaman zaman Balık Yağı tableti, bazen Yavru Hapı gibi takviyeler de yaparak sonuç alınabiliyor. En büyük sorun yavruların ilk 1 haftalık sürede ana-babasından kursak sütünü alabilmesi konusu. Bu konuda Hünkarilerin durumu nasıldır ?
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Turgay Güröz » 11 Mar 2009 1:03

merhaba!
niyazi bey,sizde yazmışsınız önemli olan ilk hafta ,bu ilk haftada dahi benim tercübelerim hünkari kendi yavrusuna bakamıyo,tabi yine hünkariden hünkariye fark var,eğer gaga yapısı tam yuvarlak ise mümkün değil bendekiler öyle idi,fakat birde gagası az dışarı çıkık olanlar var yoz veya bangolarda olduğu gibi bunlar herhalde ilk bir hafta kursak sütü yavrulara verebilir?
hünkarilerin bakımı gerçekten zor ,belki yozlardan daha zor?ama bu zorluğa,bu uğraşa ve emeğe deyer!
turgay
Resim
[/img]
Resim
[/img]
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen ruzgar » 11 Mar 2009 3:13

slm Niyazi bey
hunkarilere ben kendi yumurtalarina baksin diye altlarinda hic birakmadim bile bile bence bu vakit kaybi olur
dediginiz gibi yavru geri ve celimsiz kalacaktir her bir hunkarinin damizlik olacagini dusunursek geri kalmis ve bakimsiz
yavrular iyi birer tamizlik olamaz bu her cins icin gecerli mutlaka tabiki istisnalar vardir kendi yavrusuna bakabilen hunkariler
benim oyle bir teccubem olmadi ne bileyim gereksiz gordum
bakicilarimi cok iyi seciyorum yavrularin geri kalmasini sansa birakmiyorum bazan nadirende olsa ebebiyenlere halsizlik isteksizlik oluyor
o zamamda kumesimdeki bakicilari tek tek deniyorum mutlaka birisi kabul ediyor kuslara ozel olarak cocuk mamasi veya pompa yarmiyla hic bir sekilde
mudale etmiyorum bazen nadirde olsa yazin pompa yardimizla su takviyesi yabiyorum bildiginiz gibi hollanda o kadar asari sicak bir ulke degil
balik yagi veren arkadaslarim vardi ben hic vermedim zaten yavru yemi kullandigim icin esktira kuslarin vitamin almasina gerek gormuyorum
sadece minaral takfiyesi yabiyorum bunun yaninda ise kanarya yemi ve muhabbet kusu yemlerini bir saksiya ekiyorum iki haftada bir tel salmanin icinde
yemelerine ozen gosteriyorum tekrar disari alip bu sekilde taze yesillik yemelerini sagliyorum bu yesillik sistemini yem aldigim posta kulubundeki bir yetisdirici
uygulamami soylemisti ilk basta biraz tuhaf gelsede denedim ve kuslarinda yemekten sevk aldigini gordum tavsiye ederim sizde deneyin
su an yer problemim oldugu icin mecburen kendi evimin bahcesi yetmiyor o yuzden disaridan bir bahce kiraladim su an onunla ugrasiyorum
insallah guzel bir sey ortaya cikaricam iki uc ay surer gibi geliyor bittigi zaman resimleri sizenle burda paylasirim
SAYGILAR
SEVGILER
Mehmet GUCLU

Slm Turgay bey paylasiminiz icin ayrica tesekkur ederim saygilar
Kullanıcı avatarı
ruzgar
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 11 Mar 2009 9:13

Merhaba,

Bu bilgilendirmeden dolayı teşekkürler. Bir başka soru yumurtlayan Hünkarilerin kendi yumurtaları bakıcıların altına çekildikten sonra başka ırktan güvercinlerin yavruları baktırılıyor mu? Yani Hünkariler uzun gagalı yavruları besleyebilirler mi? Yoksa ömür boyu dişilerden yumurta mı alınıyor ?
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Turgay Güröz » 11 Mar 2009 13:10

merhaba!
mehmet bey,yazınızda her bir hünkarinin damızlık olduğundan,zaman kaybı olmasın demişsiniz?
sizden ricam bu durumu daha detaylı açıklayabilirmisiniz?
hünkari eşlemelerde veya damızlık ayırımında hünkari standartlarına göremi ,damızlıkları ayırıyorsunuz?
gaga
kafa yapısı,gözler,tüy,renkler,paralı bilhassa kuyruklarda,form yani fiziki yapısı v.s dikkate alınıyormu?
birde hünkarilerde belirli renk düzeni ve renkler var bunlar rast gelemi eşleniyor yoksa renk düzeni ve fiziki yapısı dikkate alınıyormu?
inşallah kafanızı şişirmiyorumdur?
antalyadan selamlar
turgay
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen ruzgar » 12 Mar 2009 14:49

slm niyazi bey
tabiki kuslarin sagligi icin sezon ortasi bir tek yavru buyutturuyorum altlarina posta yumurtasi suruyorum
Kullanıcı avatarı
ruzgar
Katılımcı Üye

Mesajgönderen ruzgar » 12 Mar 2009 15:10

slm turgay bey

kuslarin renlerine gore es yabiyorum ben rengi rengine es vuruyorum

benim secimim boyle tabiki bu ise gonul vermis arkadaslar

hunkaride profesyonel olanlar degisik renkleri birbirleriyle vurarak altlarindan ne gelecegini tagmin edebiliyorlar

buda ayri bir teccubeye sahip olmak gerek ben hunkarinin icine cok asiri sekilde girmiyorum benim asil onceligim kelebektir

ondan sonra hunkariler gelir .

SAYGILAR
SEVGILER
Kullanıcı avatarı
ruzgar
Katılımcı Üye

Mesajgönderen guvercinurfa » 21 Haz 2010 3:02

tüyünce hayırlarını görün güzel hünkariler
www.guvercinurfa.com
BİR AŞKTIR GÜVERCİN BESLEMEK VE BİR TUTKUDUR...
http://www.guvercinurfa.com
http://www.guvercinrehberi.com
Kullanıcı avatarı
guvercinurfa
Dinamik Üye

Irklar: filo,süs güvercinleri
Doğum Tarihi: 17 Tem 1983

Önceki

Dön Hünkariler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir