Yerli Hünkari diye birşey yok mu?

Hünkari ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Yerli Hünkari diye birşey yok mu?

Mesajgönderen Ilker Unlu » 15 May 2009 11:27

Merhabalar,

Mısıri'nin geçmişiyle ilgili yazılmış eski mesajları okurken Yavuz İşçen Beyin 2003 tarihli yazısına ratsladım. Aşağıdaki bilgi mevcuttu:

Mısıriler Osmanlı devletinin son dönemlerinde Bulgar ve Macar bango ırkları ile kırılmışlar. Bu melezlemeler sonucu bu ırkımız orijinal özelliklerini büyük oranda kaybetmiş. İstanbul'da bu melezleme sonucu elde edilen yavrular son yıllarda genel olarak bongo olarak adlandırılmışlar. Üzetle Mısıri ırkı, bugün bango olarak bildiğimiz ırklarımızın ata ırklarından biridir.
Ancak arada başka geçiş aşamaları da bulunmaktadır. Mısırilerden elde edilen ve Anadolu bangosu olarak adlandırılan ırkımız daha sonraki bütün bango çeşitlerine atalık yapmıştır. Aydın bangosu, domino bangosu, İzmir bangosu(orijinal hünkari), İstanbul bangosu gibi ırklar Anadolu bangosundan geliştirilmişlerdir. Hatta Anadolu bangosu Avrupa'da bugün bilinen bir çok bango ırkının da atasıdır. Bu bango çeşitleri arasında bazı nüans farkları bulunmaktadır. Yitirdiğimiz sadece Mısıriler değildir. Aydın, domino ve İzmir bangoları da kalmamıştır. Bugün gördüğümüz hünkariler, İzmir bangolarının kırılmış biçimleridir. Domino bildiğim kadarıyla 1950 li yıllarda son olarak görülmüştür. Aydın bangolarının kırılmış biçimleri ise yerli hünkari olarak bulunmaktadır. Bugün gördüğümüz sadece İstanbul bangoları ve bazı ithal bango ırklarıdır.

Bu konuda yorum yapmak isteyen var mı acaba?

Ben bu arada Amerika'da Hünkari için kurulmuş iki dernekten biri olan Classical Oriental Frill'in email grubundayım. Bizim bugün yerli Hünkari dediğimiz kuşları üretiyorlar ve Modern sıfır gagalarla karıştırmıyorlar. Bence akıllılık da ediyorlar.

Burada altını çizmek istediğim konu bizde artık kırılmış denen yerli Hünkari ve zaten Almanya/Hollanda'da daha irileşip yavrularına bile bakamayacak sıfır gagalı uçamayan modern versiyonları söz konusu olduğunda, yoksa elde orjinal formda Hünkarimiz kalmadı mı?

Benim inancım Modern Hünkariler orijinalinden oldukça farklılaştırılmış başka bir tipe dönüşmüş halleri. Bu sanki perfromans için üretilen bir ırkın daha sonra ekstrem dış görünüş nedeniyle o ırka benzemesi ama performansını yitirmesi gibi bir şey. Aynı ırk mıdır? Hem evet hem hayır.

Benim asıl endişem; olan ve yeterince para etmediği için azalan ya da yüksek kalitede üreticilerin azliği nedeniyle tehlikede olan Yerli Hünkarilerimiz eğer yukarıdaki alıntıya bakılacak olunursa mevcut olmaması. AMA eğer durum buysa Amerika'ya götürülüne kuşlar için şu dendiğini de biliyoruz:

"Classical Oriental Frill yani bizdeki Yerli Tip Hünkari, ırkın bugünkü Modern Hünkariye değiştirilmemiş şeklidir.

Öyleyse bizde melezlendiği söylenen Yerli Hünkariler ki bilinçsiz üreticilerce her ırkta belirli miktarda melezleme gözlemlenebilir, yurtdışında Türkiye'den götürülen ilk Hünkariler olarak kabul edilir ve gitgide Modern versiyonunun yanında popülerlik kazanırken bizimkiler nasıl melez diye değer yitiriyor?

Burada kesinlikle Sayın İşçen'le bir polemik arayışında değilim. Aksine kendisinin verdiği bilgiler ışığında Hünkari ırkımızda nerde olduğumuzu daha iyi anlayabileceğimizi düşünüyorum.

Saygılar
Ilker Ünlü

Ekteki resimler batıda Klasik Hünkari, bizdeki adıyla Yerli Hünkari, olarak üretilen kuşlardan örnekler var.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Ilker Unlu
Katılımcı Üye

Irklar: Hünkari, Selçuklu, Demkeş
Doğum Tarihi: 18 Ara 1971

Re: Yerli Hünkari diye birşey yok mu?

Mesajgönderen koral.alter » 15 May 2009 14:56

tüm dostlara merhaba,
ne yazıkki ulus olarak ciddi şekilde bilinç sorunu yaşıyoruz hemde hayatın her alanında yaşıyoruz akıllanmıyoruz ders çıkarmıyoruz hiçbir şey olmamış gibi süratle yok etmeye devam ediyoruz elimizdeki hiç birşeyi değer olarak görmezken yurt dışından gelenleride sorgusuz sualsiz baş tacı ediyoruz aslında yozlaşan güvercinlerimiz değil bizleriz bakalım nezaman farkına varabileceğiz
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Irklar: Trakya Yerlisi,Alabadem
Doğum Tarihi: 18 May 1971

Re: Yerli Hünkari diye birşey yok mu?

Mesajgönderen Ilker Unlu » 15 May 2009 15:55

Koral aslında benim söylemek istediğim dışardaki gelişmeden çok bizim kendi kuşlarımızla alakalı algımızla ilgiliydi.

Eğer Yerli Hünkari ülkemizde melezlenip yok olduysa nasıl oluyorda ABD'de eski tip ya da klasik Hünkari olarak üretilen kuşlar ile bizim yerliler hala aynı kuş olabiliyor?

Yurtdışında bu kuşlar Modern Hünkari'ye dönüşmeden evvelki hali diye korunan kuşlar ki resimlerini yukarda paylaştım. Adamlar diyorlar ki Modern Hünkariye dönüşmeden önce gelen ilk orijinal kuşlar bunlara benziyordu ve biz de klasik ya da eski tip hünkari diye bunları hala üretiyoruz.

Bu kuşları senin benim evde beslediğim yerli tip dediğim kuşlardan.

Öyleyse bizde yok olduğu ya da melezlenip değiştiği söyleniyorsa batıdaki eski tiplerle benzerlikleri şaşırtıcı. Bizde hala orijinalleri kafi derecede var olmalı demek istiyorum. Yani Mısırilerle ilgili yazıda söylendiğinin aksine bizde yerli hünkari hala mevcut.

Uzun bir gündü okulda. Kafamı toplayıp derdimi tam anlatamıyor olabilirim.

Netleştirebilmişimdir umarım.

Selamlar
Kullanıcı avatarı
Ilker Unlu
Katılımcı Üye

Irklar: Hünkari, Selçuklu, Demkeş
Doğum Tarihi: 18 Ara 1971

Dön Hünkariler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir