Yerli Hünkari Sitesi

Hünkari ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Yerli Hünkari Sitesi

Mesajgönderen Ilker Unlu » 25 Haz 2009 13:13

Yerli Hünkarlerin korunması ve üretiminin bilinçli devam etmesi için aşağıdaki siteyi oluşturdum. Koral Alter, Levent Balkış gibi Hünkari severlerle kontak halindeyiz. İlerde daha fazla üreticilerle görüşmeler ve fotograf paylaşımlarını ekleyeceğim. Umarım Modern'in yanında Yerlisi de var olmaya devame der.

http://yerlihunkari.blogspot.com/

Selamlar
Ilker Ünlü
Kullanıcı avatarı
Ilker Unlu
Katılımcı Üye

Irklar: Hünkari, Selçuklu, Demkeş
Doğum Tarihi: 18 Ara 1971

Re: Yerli Hünkari Sitesi

Mesajgönderen Ilker Unlu » 06 Ara 2009 1:54

Arkadaşlar Yerli Hünkari sitesi güncellendi. İlgilenen arkadaşlar için haber vermek istedim.

www.yerlihunkari.blogspot.com

En iyi kuşlarınızın resimlerini isterseniz orada sergileyebiliriz. Hem kim ne üretiyor görürüz hem de ırkın kalitesinin üreticileri arasında zamanla ne kadar yükseldiğini gözlemleyebiliriz.

Selamlar
Kullanıcı avatarı
Ilker Unlu
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Oguz Colak » 30 Ara 2010 21:14

merhaba ünkari dedikleri ata yadigari iste bunlar alman ve hollandalilarin koca kafali kuslariyla dan bozmalar bizim ünkari degil saglikli kuslar dilerim
Oguz Colak
Gözlemci Üye

Irklar: dönek
Doğum Tarihi: 01 Tem 1969

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 30 Ara 2010 22:37

Oguz Colak yazdı:merhaba ünkari dedikleri ata yadigari iste bunlar alman ve hollandalilarin koca kafali kuslariyla dan bozmalar bizim ünkari degil saglikli kuslar dilerim

Sitedeki kuşlar Batı ülkelerinde beslenen sıfır gaga kuşlardan değil.
Daha çok eski usül diye tabir edilen kuşlardan (kafa yapılarında bazı farklılıklar olabilir belki).
Bu tür kuşlardan farklı olan bize has Hünkari fotoğrafı eklerseniz buraya sevinirim.
Irkı pek tanımıyan benim gibi kişiler için karşılaştırma yapma fırsatı olmuş olur böylece.
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen Oguz Colak » 02 Oca 2011 21:32

merhaba ben almanayada bayern.de kalmaktayim bu carsanba avrupanin asagi yukari en büyük kuscularin ve baska hayvanlarinda satisi olacak yani anlican tüm eu dan gelenler var size resimleri en yakinda göndericem ama yanlis analama sifir gagalarda hos kuslar ama üretmesi bilen kisi tarafindan yapildigi zaman ben anlamam ben dönek kusu ile ograsiyorum ama benim yazdigim adi yazamiyorum büyük ustanin bana dedigini yazdim hem dönek kusu olan hemde uzun gaga ünkari besleyen abimiz
Oguz Colak
Gözlemci Üye

Irklar: dönek
Doğum Tarihi: 01 Tem 1969

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 03 Oca 2011 7:31

Sağ ol.
Resimleri dört gözle bekliyorum.
Sıfır gaga dediğin gibi güzel ama seveni için.
Fakat benim için bir yabancı ırk gerçeği söylemek gerekirse.
Her zaman görmek istediğim kuşlar eski usül denilen orta gaga kuşlar olmuştur.
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen Ilker Unlu » 03 Oca 2011 21:23

Oguz Colak yazdı:merhaba ünkari dedikleri ata yadigari iste bunlar alman ve hollandalilarin koca kafali kuslariyla dan bozmalar bizim ünkari degil saglikli kuslar dilerim

Aslına bakarsanız o koca kafalı sıfır gagalı Hünkariler ne kadar bizim kuşumuz tartışılır. İlk giden kuşlar ve hala az da olsa ülkemizde beslenen kuşlar orta uzunlukta gagaya sahipler. Şuan Yerli Hünkari diye geçiyorlar. Bu kuşlar Türkiye'de da sıfır gaga yurtdışında ise onların tabiriyle Modern Hünkari denen kuşların atası. Yani orijinal ya da onların değimiyle Klasik Hünkari. Yurtdışındaki eski makaleler de bunu doğruluyor.

Kısacası Yerli Hünkari, sıfır gaga, Hollanda ya da Alman Hünkarisine göre daha çok bizim. Bir de orjinal diye satılıyor bu kuşlar. Neyin orjinaline sağdık kalındıysa? Meraklısı için güzel kuşlar. Renk çeşitliliği bence daha geliştirilmiş ve doğal olarak daha çok para ediyorlar; ama bu Yerli Hünkari'nin gölgede kalmasına neden olmamalı.
Kullanıcı avatarı
Ilker Unlu
Katılımcı Üye

Dön Hünkariler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir