Bonjiri

Boncuri, Tokur ve diğerleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Bonjiri adında bir ırk duydunuz mu ?

Evet biliyorum
22
56%
Duydum, ama nasıl bir ırk olduÄ?unu bilmiyorum
2
5%
Hayır bilmiyorum
15
38%

Toplam oy : 39

Bonjiri

Mesajgönderen Misafir » 30 Haz 2005 11:50

Merhaba

İstanbul'da bonjiri adı ile bilinen bir ırk olmasına rağmen, bu kuşun adına hiç bir yerde rastlayamadım.

Bango - baska ırkları gibi düz uçucu çeşitleri olan bu ırkın kökeni hakkında bilgisi olan arkadaşlar var ise bu ırkın tanınması adına burada yer verebilirler.

Yada TGYB arşiv bölümünde bu ırka da yer verilebilir.

Bir de burada belirtmek istediğim bir diğer konu bu ırkın fazla tanınmamasından dolayı baska bango kuşları ile eşleştirilerek türün hızla ortadan kaybolmasıdır.

Selamlar, saygılar
Arman SARI
Misafir

Boncuri

Mesajgönderen Boletus » 01 Tem 2005 12:34

Boncuri fotoğrafı
Resim
Boletus
Arşiv Yazarı

Boncuri

Mesajgönderen Boletus » 01 Tem 2005 12:36

Selamlar,

Boncuri ( sanırım böyle yazılıyor) konusu biraz karışık. İthal bir ırk ve ülkemizde çok nadir rastlanıyor. Dünya üzerinde bu ırkın short faced vienna adı ile bilinen ırk olduğunu düşünüyorum. Avusturya kökenli kısa gagalı ve yurt dışında taklacı sınıfında değerlendirilen bir ırk. Bu ırkın yakın akraba başka bir çeşidi ise ülkemizde Macar adı ile tanınıyor. (Vienna medium faced tumbler)
Ancak kafamı karıştıran konu, ben bu ırkı (boncuri) bir kez Bursa kuş pazarında görmüştüm. Satıcısı adının Japon bangosu olduğunu söyledi. Benim bildiğim Japon denilen kuşlar Macaristan kökenli Budapest tumbler adı verilen bir ırk. Gerçi her iki ırk hemen hemen aynı bölgeden köken alıyor ve birbirine oldukça benziyor. Bu konuda satıcılar da ne sattıklarını tam olarak bilmiyorlar. Üünkü bana gene pazarda Japon olduğu söylenen başka bir ırk ise Macar (Vienna medium faced tumbler) adı ile bildiğimiz ırktı. Yani hem boncuri hem Macar hem de Japon (Budapest tumbler) ırklarına pazarda Japon denildiğine şahit oldum.Eğer bir de bu ırklar birbirleri ile ya da İstanbul bangosu ve baska gibi ırklarla kırılıyor ve ortaya melez yavrular çıkıyorsa ayırt etmek daha da zor olacak.
Üzetle boncuri, Macar, Japon üçgenini tam olarak açıklayabilecek biri varsa iyi olur. Hatta biz buna bir de Filibe’yi ekleyebiliriz. Filibe, kısa gagalı, arka tepeli düz renk, paçasız, göz kenarları belirgin bir ırk. Yurt dışında kısa gagalı taklacılar grubunda sınıflandırılıyor. Filibe ırkının dünyada hangi adla tanındığını bilen var mı ? Bulgarca ya da İngilizce olarak. Maciuchpolski, Vrsacki ve Fesus adları ile bilinen ırklardan biri olabilir. Tam emin değilim.

Yavuz İşçen
Boletus
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen yaşar kuş » 08 Tem 2005 21:33

ben besliyorum çok kolay alışıyor az uçar gözü büyük gagası kısa bangoya çok benzer.paçasızdır.güzel kuştur.kümese bağlıdır.bildiklerim bu kadar..........
saygılarımla.....
fatih
Kullanıcı avatarı
yaşar kuş
Deneyimli Üye

Mesajgönderen stargazer » 09 Tem 2005 1:30

Herkese selamlar..

Bonciri ırkını eski bir arkadaşım beslerdi. şimdi besliyormu bilmiyorum ama bangoları vardı onlarla birlikte besliyordu. Eskiden buralarda daha sık rastlama şansım vardı fakat artık bende rastlayamıyorum. Mesela Yaşar arkadaşımız besliyormuş. Bence biraz üstüne düşülürse tekrar canlandırılabilek bir ırk. Sanıyorum az da olsa besleyenler mevcut.. Saygılar...
Saygılar...
Ali Ã?zer
Kullanıcı avatarı
stargazer
İlgili Üye

Mesajgönderen Misafir » 19 Ağu 2005 20:43

saygılar

yavuz bey buraya göz atarsın belki ümidiyle sana filibeyle ilgili bildiklerimi anlatayım...rumeli makaracısı denen kuşun kendisi olduğunu düşünüyorum ve hatta kısa gagalı olmadığınıda biliyorum..aslında böyle bir ırk var sırap yüksek uçucusu belki bununla karıştırıyor olabilirsiniz...fakat küçüklüğümden beri bursada bu kuşların içinde büyüdüğüm için böyle tarif edebilirim ancak..bunları bulgaristanda beslenenlerinde ise arap ve kırmızı ağırlıklı olarak besleniliyor ve arapların boyunlarında beyaz bir halka beyaz dolamalı olarak gördüm 1989 da gelenlerden ve hepsi 14 kuyruklu ve filipkaları olmayan kuşlardı benim bilgidim rumeli taraflarında beslenenlerde 14 tel kuyruğa sahip ve bel üstleri yoktur ve tozluksuz kuşlardır...inanın bu siteye o kadar yardımcı oldunuzki kuş severler için,böyle bir konuda bende sizi görünce hiç tereddüt etmeden size yardımcı olabilirmiyim düşüncesiyle atıldım foruma:)...inşallah yanıltmadan sizi doğru bilgiler vermişimdir..başarılar saygılar...
Misafir

Re: Bonjiri

Mesajgönderen tamer.burda » 19 Eki 2013 3:25

selamünaleyküm, yazımı belki boncuri olabilir fakat zamanla telafuz kolaylığından veya telahfuz hatalarındanbonjiri olmuş olabilir ben her daim bonjiri olarak işittim onu söyleyebilirim.

Bango güvercininde kanat kuyruktan hariç renk ağır basıyorsa, bu kuşlara bonjiri diyoruz yani rengi beyazını geçen bangolara örneğin baska ayarında veya baska desenine yakın bangolarda (renk deseni olarak baska kesinlikle şekil değil).

Birde çocukluğumda babamın kümesinden hatırladığım kara çakmaklı desenli, minyon, kırmızı göz, kısa kara gaga, kara tırnak kuşlar vardı bunlarada bonjiridiyorlardı ama hiç bir zaman bonjiri kelimesi bir güvercin ırkı olarak kafamda yeretmemiştir. Bango kuşunun bir desen farkının ayırt edilmesi için verilen bir isim olarak biliyorum. Kanat kuyruk veya kuyruk der gibi kuşu nitelemek için kullanıyoruz.

ama japon tabir ettiğimiz macaristan (Budapeşte) kökenli kuşlar olmadıklarını biliyorum.Malzeme olarak kullanılan tek renk bango şekli almış yapma bangolarada (genellikle gözlerinin etrafı etli olur) beyaz hariç kara, kırmızı, sarı gibi bonjiri deniyor gene renkle alakalı olduğunu düşünüyorum.

Örnek olarak bu ay yumurtadan çıkmış bir yavrumun resmini ekledim. çocukluğumdan hatırladığım o çakmaklı bonjiri dedikleri kuşunda bir
kırmasını aldım geçenlerde bir mezattan benim için bir antika,nostalji havasında bir kuş paça ve tepe eklemişler ilave olarak onuda sizlerle paylaşmak istedim, görenlerede anımstmış oluruz.

(yazdıklarım sadece deneyimlerden ibarettir, kesinliklikle bir iddiam yoktur bu kesin böyledir diye)

Saygılar Tamer.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
tamer.burda
Gözlemci Üye

Irklar: bango,baska,
Doğum Tarihi: 26 Nis 1989

Dön Diğer Kısayüzler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir