Kanat Tutulması...

Sallabaş, Verem, E-Coli ve diğerleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Kanat Tutulması...

Mesajgönderen Murat » 08 Ara 2003 23:58

Merhaba arkadaşlar... Sürekli uçurduğum kuşların birkaçında birden bire kanat tutulması meydana geldi. Bir iki gün içinde 3-4 kuşta daha aynı belirtiler meydana geldi. Kanatlardan biri hafif salınmış durumda ve iştahsızlık var. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Murat İLBAS
Murat

Mesajgönderen postacı » 09 Ara 2003 10:43

Selamlar Murat bey,
Kuşlarda kanat tutulması genellikle salmonella hastalığının belirtilerinden bir tanesidir. Ayrıca kuşlarınız ceryanda kalmışsa kanatları tutulabilir. Şayet problem kümes içersinde oluşan hava akımındansa öncelikle bunu ortadan kaldırmalısınız. Kuşlarınızın tutulan kanatlarına bir miktar ispirto sürerseniz bu problem ortadan kalkacaktır. Ancak yem yemelerindede düşüş olduğunu yazmışsınız. Bu nedenle problemin mikrobik olma ihtimali daha yüksek. Kanat tutulmasıyla beraber ishal seyrediyormu. Şayet ishalde varsa bence kuşlarınıza 7 gün süreyle 1 lt suya 1 ml % 2,5 luk Baytril tedavisi uygulayın. Tedavinin bitiminde 2 gün süreyle herhangi bir multivitamin verebilirsiniz. Daha geniş bilgi için TGYB arşivinden hastalıklar bülümüne bakabilirsiniz. Geçmiş olsun.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 16 Ara 2003 10:10

Güvercininizdeki halsizlik ve kanat tutulması kemik ve kas yapısının zayıfladığı anlamına da gelebilir. Bu durum, Vitamin ve Mineral eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Güvercinlerin beslenmesinde ham protein oranının % 12 - 18 arasında olması önerilmektedir. Yemin % 80 tahıl ve % 20 yemlik baklagillerle mineral ve vitaminlerden oluşan bir karma şeklinde hazırlanmasının, metabolizması hızlı çalışan güvercinlerin enerji kaybını önlemesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

Bildiğiniz gibi güvercinlere, antibiyotik gerektiren hastalıkların yanında Vitamin karışımları da verilmektedir. Zira antibiyotikler birçok vitaminin etkilerini yok ederler. Aslında bilinçli olarak vitamin ve mineral takviyesinin yavru verimi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kas ve kemik yapısının istenilen düzeyde tutulması, beyin ve sinir hücrelerinin sağlığı gibi bir çok yararı olacağını düşünüyorum. Önerim güvercine Vitamin ve Mineral takviyesi yapmanızdır. Tüy döneminden çıkan ve fazla enerji harcayan güvercinler için, yavruluktan yeni çıkan, stres altında, olumsuz kümes koşullarındaki güvercinlerin hastalıklara karşı dirençlerinin arttırılması vitamin ve mineral desteğini gerektirir diye düşünüyorum.

Aynı olumsuzluğun diğer güvercinlerinizde görülmesi durumunda; Salmonella hastalığı için Rahmi BOZKIR'ın önerilerini dikkate almalısınız.

İnşaallah bulaşıcı hastalık değildir.

Saygılar
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Murat » 24 Ara 2003 1:07

Merhabalar... İlginize teşekkür ederim... Maalesef hastalık diğer kuşlara da yayıldı ve ölmeye başladılar. Ölenleri kontrol ettiğimde iyice kuruduklarını gördüm. Burada bir kuşçu arkadaştan bir tarif aldım ama doğrumudur bilmiyorum. Tuz, sirke, limon, sarımsak iyice karıştır azar azar ver diyor. Vakit kaybetmekte istemiyorum, bu tarifin doğruluk payı varmıdır?Teşekkürler..
Murat

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 24 Ara 2003 11:01

Merhaba,

Öncelikle size önerilen tarif güvercinlerinizi hastalıklara karşı korumaya yönelik ve doğal besinlerle gerçekleştirilen bir yöntemdir ve doğruluk payı vardır. Ancak hastalık mikrobu kapmış olan güvercinleriniz için yeterli miktarlarda değildir. Çünkü sentetik olarak üretilen Vitaminler doğal olanlara oranla 2 kat daha etkilidirler.

Şu anda yapılacak en doğru yol, hasta güvercinlerinizi kümesten çıkarmak ve Rahmi Bey'in önerdiği tedaviyi tüm güvercinlerinize uygulamak olacaktır.

Güvercin Yetiştiriciliğinin en zor olan dönemi güvercinlerinin böyle hastalıklara maruz kalmasıdır. Bu nedenle bu sitenin Arşivinin çok iyi okunması ve getirilen önerilerin titizlikle uygulanması gerekiyor. Yaşadığınız olay bence tam bir felaket ve Allah kimsenin başına vermesin. Gözüne baktığınız ve size neşe veren güvercinlerin ölümü inanın çok kötü birşey. Ama yaşam mücadele etmeye zorluyor bizleri. Elimizdeki güvercinlerin kıymetini bilmemiz ve onları korumamız bu açıdan çok önemli. Size bundan sonra hastalıksız günler dilerim.

Saygılar.
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Murat » 25 Ara 2003 21:06

İlginiz için teşekkür ederim..
Murat

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 28 Şub 2004 19:53

Benim de uçurmadığım dişi güvercinim yumurtladıktan birgün sonra kanadında hafif şişme ile asma ve kanatta hareket sıfır şeklinde ortaya çıktı şuan için dışkısı normal bakalım önümüzdeki günler ne olacak.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Re: Kanat Tutulması...

Mesajgönderen kuşcubadi » 13 Oca 2014 17:14

postacı abi güvercine ispirto sürerseniz geçer demişsiniz güvercin kanat tutulması için hangi RENK olacak mavimi beyaz olan dan mı bir de nerden buluruz
kuşcubadi
Deneyimli Üye

Re: Kanat Tutulması...

Mesajgönderen kuşcubadi » 13 Oca 2014 21:49

Rahmi Bozkır abi güvercine ispirto sürerseniz geçer demişsiniz güvercin kanat tutulması için hangi RENK olacak mavimi beyaz olan dan mı bir de nerden buluruz
kuşcubadi
Deneyimli Üye

Dön Bakteri ve Virüs Hastalıkları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir