Boyun Dönmesi

Sallabaş, Verem, E-Coli ve diğerleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Boyun Dönmesi

Mesajgönderen kuşcu ferhat » 17 Kas 2005 16:18

arkadaşlar bendeki kuş bir ay önce tüye girdi boyun bölgesindeki tüyler hep döküldü boyunundaki tüyler döküldü döküleli hayvan boynunu ters döndürüp yere sürtüyor sonra tekrar düzeliyor ama hafif boynu eğri duruyor bu bir hastalıkmıdır yoksa yeni çıkan tüylerden mi olabilir yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim
KUŞ BESLEMEK BİR HEVES DEĞİLDİR BU İŞE GİRDİN Mİ BİR DAHA BIRAKAMAZSIN KAYSERİ DEN TÜM KUŞ YETİŞTİRİCİLERİNE SAYGILAR VE SEVGİLER
kuşcu ferhat
...

Mesajgönderen postacı » 17 Kas 2005 16:39

Selamlar arkadaşım bahsettiğin belirti paramaksivirüsün sinirsel tiklerini andırıyor. Zaman zaman kuşlar salmonella enfeksiyonunda da benzer belirtileri sergiler. Bu nedenle konu hakkında geniş bilgi edinmek istiyorsan Tgyb arşivinden hastalıklar kısmındaki paramaksi virüs ve salmonella kısımlarını okumanı tavsiye ederim. Kuşu kümesteki diğer kuşların yanından alıp loş (karanlık ) bir ortamda tut ve geniş bir kapta yemini suyunu ver. Bu hastalığın bulaşıcı olduğunu ve diğer kuşlarına da geçebileceğini hatta gerekli özeni göstermezsen kuştan sana da geçebileceğini unutma. Bu nedenle kuşu eline alma ve elini daima kümesten sonra dezenfekte et. Arşivde bulunan güvercin ve yetiştirici sağlığı isimli makalemi oku ve kendi sağlığın açısından güvenlik kurallarını uygula. Bunu yazma nedenim insan sağlığının kuş sağlığından daha önemli olduğunu hatırlatmak içindir. Ben senin yerinde olsam önce Tgyb arşivini okurdum kendimi bu konuda geliştirirdim daha sonra da kuşu besmele çekip keserdim. Kestiğin kuşu da çöpe atma içersine bir miktar kireç attığın derin bir çukura göm. Bunları kimse yazmaz hayvan sevgisi vs. düşünür. Oysa bunların hepsi demegoji önce insan sağlığı ve sevgisi sonra hayvan sağlığı ve sevgisi. Diyebilirsin ki bu kuş tedaviyle iyileşmez mi tabiki iyileşir ama muhtemelen ömür boyu taşıyıcı kalır. Sana tavsiyem böyle olumsuzluklar yaşamak istemiyorsan kuşlarına senelik olarak aşı yap. Geçmiş olsun.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen ceza » 17 Kas 2005 18:11

kuşcu ferat geçmiş olsun postacıya katılıyorum. o güvercini elinden derhal çıkar. kuyu kaz göm ve kireçle üzerini kapa tedavi yöntemleri var ancak diğer güvercinlere bulaşma söz konusu...sana bile bulaşabilir. kuşcu ferhat bence o kuşa kıy yoksa kümesin ve sen tehlikedesin...hayırlı günler
AT'ın İYİSİNE DORU,YİĞİT'in İYİSİNE DELİ DERLER.
Kullanıcı avatarı
ceza
Katılımcı Üye

Mesajgönderen kuşcu ferhat » 17 Kas 2005 20:17

arkadaşlar tehlikedesin derken açıklarmısınız bu insana nasıl geçebilir ayrıca kuşş boynunu dik tutabiliyor ama hafif eğri duruyor yemini yiyebiliyor boyun bölgesindeki tüyler ise yeni yeni çıkmakta eğer çıktıktan sonra da hiçbir değişiklik olmazsa sizin dediğiniz gibi olabilir
KUŞ BESLEMEK BİR HEVES DEĞİLDİR BU İŞE GİRDİN Mİ BİR DAHA BIRAKAMAZSIN KAYSERİ DEN TÜM KUŞ YETİŞTİRİCİLERİNE SAYGILAR VE SEVGİLER
kuşcu ferhat
...

Mesajgönderen cagdasozdemir2002 » 07 Ara 2005 14:01

arkadaslar aynı hastalık bendeki bir kusta da oldu.. kusun gagası sırtına bakacak sekilde dondu ve kus kendi etrafında donuyordu.. o sıralar bir kuscuya sordum sarımsak ve bebe aspirini kullan dedi ben de mercimek buyuklugundeki sarımsagı hergun kusa verdim ve suyuna da bebe aspirini koydum (forumda bunun yanlıs oldugunu okudum sonradan) ve bir hafta içerisinde kus normale dondu simdi halinden cok memnun.. masallah hicbirseyi kalmadı
cagdasozdemir2002
Katılımcı Üye

Mesajgönderen bekir » 07 Ara 2005 17:14

ceza yazdı:.kuyu kaz göm ve kireçle üzerini kapa tedavi yöntemleri var ancak diğer güvercinlere bulaşma söz konusu...

canlı kuşumu gömecek ??? :x
Kullanıcı avatarı
bekir
Deneyimli Üye

Irklar: Takla, Mardin
Doğum Tarihi: 03 Tem 1989

Mesajgönderen desterado » 08 Ara 2005 0:49

TÜYLER DÖKÜLDÜKTEN SONRA DERİSİ GÖZÜKMESİ LAZIM ACABA DERİSİNDE MORLAŞMA VARMI. AMA YİNE DE SEN BU İŞİ ARAŞTIRACAĞINA BENCE SEN BU KUŞU KÜMESTE DİĞER KUŞLARLA AYNI YERDE TUTMA İLK BU İŞİ YAP SONRA KURTARMA ÇABASINA GİR. EĞER SALLABAŞ OLDUYSA DÜZELME ŞANSI VAR. AMA YİNE DE KUŞU ELİNDEN ÇIKARMANI TAVSİYE EDERİM.

Cenk HASTÜRK
desterado
Gözlemci Üye

Mesajgönderen desterado » 08 Ara 2005 1:45

bu arada ferhat bey kusura bakmayın size yazarken sen diye hitap etmişim onun için de özür diliyorum
desterado
Gözlemci Üye

Mesajgönderen kuşcu ferhat » 08 Ara 2005 17:08

arkadaşlar öncelikle desterado kardeş önemli değil burda hepimiz kardeş sayılırız ha bey demişsin ha arkadaşım demişsin önemli değil öncelikle bilgileriniz için çok teşekkür ederim boynu dönen kuşumda önce kanat tüyleri döküldü sonra boyun bölgesindeki tüyler döküldükten sonra hayvan garipleşti boynunu yerlere sürtmeye başladı ve iyice derisi gözüküyordu ve hafif kızarıklar ve morarmalar vardı bir iki hafta içinde hayvana hiç bir ilaç vermediğim halde hayvan şimdi ALLAH,A şükür düzeldi

hepinize çok teşekkür ederim gene de dediğiniz ilaçları burda bulabilirsem kullanmaya çalışacam hastalığın tekrar etmemesi için tekrar hepinize çok teşekkür ederim
kuşcu ferhat
...

Mesajgönderen cagdasozdemir2002 » 19 Ara 2005 17:38

arkadaşlar sallabaş denen hastalık bulaşıcımıdır acaba ve oluş sebebi nedir?.. benim bir kuş sallabaş olmuştu onu iyileştirdik.. 1-2 hafta oldu iyileşeli şimdi de ispir lerimden birisi kafayı titretmeye başladı.. kuş dengesizce uçuyor yere çakılıyor dengeyi kaybedip yere düşüyor uçarken.. ayıracak yerim de yok.. şayet bulaşıcı değilse hayvanı kümeste bırakacağım yoksa bir şekilde elden çıkaracağım
cagdasozdemir2002
Katılımcı Üye

meraba

Mesajgönderen yuzucu_86 » 23 Mar 2006 21:01

arkadaslar ben boyun felci olan her kusumu tedavi ettim önce kuşun boyun arkasındaki tüyleri yolacaksınız sonra orayı kanatacaksınız ve sonra kuşa her gün 1 aspirin suyuna da bol yogurt suyu verince derhal geçiyor kuşlara kesin geçer geçmese de düzelme gözlenir
yuzucu_86

Dön Bakteri ve Virüs Hastalıkları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir