Acil Yardım

Sallabaş, Verem, E-Coli ve diğerleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Acil Yardım

Mesajgönderen kenan » 08 Nis 2006 12:32

selam arkadaşlar .
bi arkadaşım benden yardım istedi foruma yazmamı rica etti. kuşları cok saglıklı yumurtlayan dişilerde bir tutulma yürüyememe ve yerde zaman icinde sürünme genel durum iyi sayılır bir hastalık yokken sadece yumurtlayan 1 den fazla kuşunda görmüş bu durumu minarel, kum sönmüş kirec verdigini sebebinin ne oldugunu bilmek istiyor fazlaca üzgün. lütfen yardım edelim bu arkadaşa. yumurtladıktan sonra dişilerin kısmi felc ayaklarda tutulma neden olur ve caresi nedir? arkadaşım adına size teşekkkür ederim.
saygılarımla
Abdullah başat.
İstanbul
kenan
Aktif Üye

Mesajgönderen Bertuğ Yıldırım » 08 Nis 2006 12:51

Abdullah abi

benim taklacılarda da aynı şey oluyordu özellikle 2. yumurtadan sonra bacakları tutmuyor yerde sürünüyordu.......
5-6 gün içerisinde iyileşiyordu........

ama neyden kaynaklandığını bilmiyorum.....
Kullanıcı avatarı
Bertuğ Yıldırım
Deneyimli Üye

Irklar: dolapçı
Doğum Tarihi: 01 Oca 1988

Mesajgönderen BERGAMALI » 08 Nis 2006 15:26

S A. Ben kisa süre önce bir arkadasa yardim olsun diye bu konuya calistim Veteriner Hekimler daha iyisini bilirler ama ben buldugum ve basarili oldugumuz yumurta felci hakinda elimden geldihince sizi aydinlatmaya calisayim. Üncelikle yumurta kabugunun olusumunu biraz ele alalim yumurta yumurtaliklarda olustuktan sonra disari atilsin diye kanala girene kadar kabuksuzdur bu kanalda bagirsaklardan salgilanan siviyla son halini alir egerki kusta calsiyum eksikligi varsa bunu vucut yani iskeleten son rezervelerini alir bunun sonucu vucut calsium reservelerini kulandigi icin iskelet vucut yükünü tasiyamaz bu yüzden gecici felc yasarlar.Tedavi icin özelikle vitamin ve icinde Dvitamini olan lar kulanilmalidir özelikle günes isinlarinda D vitamini icin idaldir simdi akliniza su soru gelebilir kümeste ki diger disilerde bu sorun yok ta bu disilerde neden oluyor hepsi ayni yemle besleniyorlar buda bünye ve kemik yapisi ile ilgili böyle olan kuslara veterinerden aldiginiz vitaminleri gerekirse yumurtaya kovalamaya basladiktan sonra agizdan enjekteylede verebilirsiniz. Not imkani olan arkadaslar sabahleyin deniz kenarina gelenkumdan alsinlar kuslarin miniral almalari icin en iyi yolardan birisi bunu ispanyolarin en ünlü posta yetisticisinin sahlikli güvercinler kitabinda okumustum umarim yardimci olmusumdur .
BERGAMALI
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen kenan » 09 Nis 2006 15:28

selam atilla bey .
deniz kumu kuşlara ben veriyorum cok ince olursa cok iyi yiyorlar deniz kumunda tuz oldugu icin sanırım kuşlar severek yiyor cevabınız icin teşekkür ederim .

saygılarımla

Abdullah başat.
istanbul
kenan
Aktif Üye

Dön Bakteri ve Virüs Hastalıkları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir