Kuşlar Ölüyor Lütfen Yardım (MERSİN)

Sallabaş, Verem, E-Coli ve diğerleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Kuşlar Ölüyor Lütfen Yardım (MERSİN)

Mesajgönderen nazamar522 » 09 Nis 2006 12:37

merhaba arkadaşlar öncelikle hepinize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum özellikle RAHMİ ABİYE...ARKADAŞLAR BENİM KUŞLARIM BUNDAN BİR AY KADAR ÖNCE HASTALANDI HASTALIK BELİRTİLERİ ŞUNLAR:GENELLİKLE KUSMA YEŞİL İSHAL ANİ BİR ZAYIFLAMA (BİR HAFTA İÇERİSİNDE) BU HASTALIK GENELLİKLE DİŞİ KUŞLARI VE YAVRU KUŞLARI ETKİLEDİ HASTALIKLARIN HEMEN HEPSİNİ BİLİYORUM AMA BİR TÜRLÜ BU HASTALIĞI ANLAYAMADIM..DİŞİ KUŞLARIN KİMİLERİNİN KURSAĞINDA BELİRGİN BİR ŞİŞME VARDI NEYSE RAHMİ ABİNİN DE TAVSİYESİ İLE BAYTRİL VE TETRAMEZATİN ARTI VİTAMİN KULLANDIM KUŞLARDAN HİÇBİRİ ÖLMEDİ HEPSİ KURTULDU AMA BU SON BİR HAFTA İÇERİSİNDE 3 ADET YAVR KUŞ ANİDEN ZAYIFLADI SARI İSHAL OLDUKLARINI GÖRDÜM VE AGIZLARINI AÇIP BAKTIGIMDA İKİ GAGASININ ARASINDA İNCE BİR TEL ŞEKLİNDE TÜKRÜKTEN BAŞKA BİRŞEY GÖREMEDİM LÜTFEN BANA ACİLEN YARDIM EDİN
Selam Arkadaşlar
nazamar522
Deneyimli Üye

Merhaba ; Ne zaman

Mesajgönderen Turkvet » 09 Nis 2006 13:35

Merhaba Ne zaman ;

Geçmiş olsun. Nereden katıldığınızı, adınızı, yaşınızı kısaca hem kendiniz hem kuşlarınızı tanıtabilirmisiniz.

Kümesinizde başgösteren hastalıkta ilgili ilçları ne kadar süre kullandınız ? Yani ne zaman ne kadar zaman gerçekten önemli !...
*Bu ilaç tedavisinden sonra destekleyici olarak bir tedavi uyguladınız mı ?
Özelikle uzun süreli antibiyotik tedavinden sonra bird bene bac , liviferm gibi yararlı bacteriler ihtiva eden ilaç benzeri (probiotik)ler kullanmakta fayda var.
B vitaminleri takviyesi yaptınız mı ?
Özelikle genç güvercinlerin baüğışıklık sistemleri tam gelişmediğinden her hangi bir hastalığa karşı ilaç tedevisi yapılsa dahi tedavi eksikse sekonder (ikincil) hastalıklar hemen devreye girer.
Buna KÜMES ŞARTLARININ (havalandırma, sıcaklık, nem vs.) olumsuzluğu da eklenince ne kadar ilaç kullanırsanız kullanın sonuç alamayabilirsiniz.
Yukarıdaki kendinizi tanıtmanızın pek çok yararı var. İmkanınız varsa DAMIZLIKLARI ve YAVRULARI ayrı ayrı kümese alın.
Kümesleri ayırdıktan sonra 2-3 gün destekleyici tedavi uyguladıktan sonra
Size en yakın VETERİNER HEKİM Kliniğinden uygun ilaçları alabilirsiniz.
''Yarınını kim biliyor !...''E.ÇATAL

Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÇATAL
Veteriner Hekim
Turkvet
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen postacı » 10 Nis 2006 9:59

Ercan bey demişki;

bird bene bac, liviferm gibi yararlı bacteriler ihtiva eden ilaç benzeri (probiotik)ler kullanmakta fayda var.

Selamlar ercan bey her türlü antibiyotik tedavisinden sonra yararlı bakteri içeren probiyotiklerin kuşlarımıza verimesi sizin gibi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Benim sormak istediğim konu şu anladığım kadarıyla Liviferm probiyotik+b vitamini içeriyor. Acaba bizler liviferm yerine Türkiye'de muadili olarak ne verebiliriz. Mesela Di-A-zyme 256+Berovit B12 bu işi görür mü?

Arkadaşımızın sorusuna gelince benim kanaatim kümesinde genel anlamda kart kuşlarındada sorun olduğu için bu kuşlar bünyesindeki mikrobu yavrulara aktarıyor. Dolayısıyla genç yavruların doğal bağışıklılık sistemleri zayıf olduğundan hasatalıktan çabuk etkilenip erken yavru ölümlerine neden oluyor. Genel bakım kuralları (beslenme düzeni,aşı vb.gibi) temizlik ve hijyen, damızılıkların sağlık baraometresi vb. gibi birçok faktörü gözden geçirip ondan sonra sorununu halletmekte fayda görüyorum. Aksi taktirde bu gün için hasta olan 3 kuş kurtarılır 3 gün sonra veya 3 ay sonra aynı kümeste başka kuşlar yeniden hastalanacaktır. Çünkü temel sağlam değil. Her zaman inandığım bir husus SAĞLIKLI KUŞLAR SAĞLIKLI DAMIZLIKLARDAN ÇIKAR. Gerisi bana göre günü kurtarmaktan ibarettir. Bu nedenle arkadaşımızdan ricam arşivde yer alan senelik bakım programları ve senelik bakımlarla ilgili makaleleri iyice incelemesidir. Geçmiş olsun.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen nazamar522 » 10 Nis 2006 10:08

merhaba abi verdigin bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum.Ben Mersindenyazıyorum ismim ramazan..kuşlar hastalandıktan sonra baytril ilacını 5 gün süre ile kullandım ardından tetramezatin vitaform ve vitamin takviyesi yaptım...vitamin sadece B vitamini değil MULTİVİTAMİN..kuşlarımın salma ortamı genellikle iyi atları su almıyor ama havalandırma sorunu biraz var...Abi ben bundan 2 sene öncesine kadar hastalık nedir bilmezdim belki size yalan gelecek ama toplam 10 sene kuş besledim hastalıkla yaklaşık 2 senedir tanıştım yani 8 senedir ben hastalık nerdir bilmezdim taki 2 sene öncesi pazardan yem satın almaya başladım yemcide ytemcide farelerin olduğunu gördüm daha önceleri ben köylü çocuğu olduğum için kendi ekip biçtiğimiz yemlerden kullanıyordum hastalık nedir bilmezdim...sizce bu hastalıkların nedeni bu mu ...
Selam Arkadaşlar
nazamar522
Deneyimli Üye

Mesajgönderen postacı » 10 Nis 2006 11:57

Selamlar Ramazan fare vb.gibi kemiriciler birçok hastalığın taşıyıcıdır.Bu zararlıların enfekte ettiği yemler kuşlar için olumsuz sonuçlar doğurabilir.Ayrıca ambarlarda bazı tahıllar uzun süre dayansın diye ilaçlama işleme tabi tutulduğunu duymuştum.Bu tarz yemlerde kuşlarda ani ölüm ve zehirlenmelere neden olabilir.Ancak bütün bunlar bir yana bence kümesteki havalandırma en önemli sorundur.Mutlaka kümesine uygun bir havalandırma sistemi yap.Yemcini değiştir mümkünse direk köylerden ilaçlanmamış ve yeni mahsül yem temin et.Pazardan veya dışarında bir kuş aldığında mutlaka karantina altına al.Bu konu hakkında daha geniş bilgi için tgyb arşivine bakabilirsin.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Probiyotikler hakkında ;

Mesajgönderen Turkvet » 10 Nis 2006 20:43

Merhaba Rahmi Bey ;

Yukarıdaki yazımdanda anlaşılacağı üzere ''gibi'' ibaresini kullanmıştım.
Sorunuzun cevabı ; Kısmen EVET !...Kullanabilirsiniz.
Hem yerli bir firma tarafından üretiliyor hem yabancı ürünlere oranla ucuz ve ulaşılabilir bir ÜRÜN.
Suda eriyen vitaminlerin günlük alınması hususunu bir kere daha hatırlatarak B vitaminleri ihtiva eden çok güzel alternatif ilaçlar mevcut , hatta B vitaminleriyle beraber diğer suda eriyen vitaminlerinde takviyesi düşünülebilir.
Probiyotikler konusunu zaman buldukça derinlemesine araştırmaktayım.
Yukarıdaki ''Kısmen'' ibaresi Dünyadaki bu konudaki genel yaklaşıma sunulan bir yaklaşımdır !...
Örneğin ;
Türklerin dünyaya tanıttığı , öğrettiği YOĞURT ve PEYNİR (daha çok peynir altı suyu kullanılmakta ) çok tanıdık geliyor değil mi !...
Antibiyotik tedavilerinden sonra probiyotik kullanımının hastalıkların gelişimi , tedavileri ve tedavi sonrasında kullanılmasının gerekliliğinin mekanizmaları çok karışık.
En basiti antibiyotik kullanımı sırasında sindirim sistemindeki yararlı bakteriler hem patojenlerden dolayı zarar görmekte hemde antibiyotiklerden zarar görmekte ve azalmaktalar.
Bu yararlı bakterilerin bir görevide barsak villilerini istila ederek patojenlerin bağırsak villilerine yapışmasını ve üremesine engel olmak.
Sonuçta; patojenlerden ve antibiyotiklerin kullanımından dolayı oldukça azalan yararlı bakterileri en kısa zamanda normal-sağlıklı sayı ve sınıra çekmenin en kolay- hızlı yolu probiyotik kullanımından geçmekte !...
Özelikle fırsatçı mikroorganizmalara hastalık sonrasında fırsat verilmemeli.
''Yarınını kim biliyor !...''E.ÇATAL

Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÇATAL
Veteriner Hekim
Turkvet
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen nazamar522 » 11 Nis 2006 12:45

MERHABA ARKADAŞLAR BU Probiyotik İLAÇLARA ÖRNEKLERİ ÇOGALTABİLİR MİYİZ BİR DE BENİM BULUNDUĞUM YERDE BİRKAÇ İLAÇTAN BAŞKA İLAÇ BULMAK ÖLÜMDEN BETER İLAÇ BULABİLECEGİM SİPARİŞ EDEBİLECEĞİM YER VE ADRESLERİ TELEFON NUMARASI İLE BİRLİKTE YAZABİLİR MİSİNİZ BEN DAHA ÖNCE İTHAL GÜVERCİN İLAÇLARI KULLANDIM BU İLAÇLAR İLE İLGİLİ BİLGİLERİNİZ VAR MI YANİ BU İLAÇLAR NE KADAR ETKİLİ İLAÇLARIN İSİMLERİ ŞÖYLE:colimıx-vıtamkıx-elekromıx-coccımıx HANGİ FİRMA OLDUĞUNU TAM OLARAK BİLMİYORUM HOLLANDA MALI OLABİLİR BU TİP İLAÇLARLA İLGİLİ BİZLERİ AYDINLATIRSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM..BİR DE BENİM KUŞLARA COCCIMIX YANİ İSHAL İLACINI KULLANDIKTAN BİR HAFTA SONRA YEŞİL İSHALLE KARŞILAŞTIM İLAÇ BİR PAKETTİ 40 ADET KUŞA YETERSİZDİ AMA BEN KULLANDIM..BU YETERSİZLİK ACABA KUŞLARDA AZ MİKTARDA OLAN BU MİKROPLARI AKTİF HALE GETİRMİŞ OLABİLİR Mİ?
Selam Arkadaşlar
nazamar522
Deneyimli Üye

Mesajgönderen nazamar522 » 11 Nis 2006 13:04

ARKADAŞLAR SİZLERİ TAKİP ETTİKÇE BU KONUDA NE KADAR ACEMİ OLDUĞUMU GÜRÜYORUM ÖNCELİKLE SORULARIM ÇOK BİR MAHSURU YOKTUR UMARIM..ARKADAŞLAR BAHSEDİLEN BU BİRA MAYASI BAHARATÇILARDAN ALDIĞIMIZ NORMAL BİRA MAYASI MI?
Selam Arkadaşlar
nazamar522
Deneyimli Üye

Mesajgönderen nazamar522 » 11 Nis 2006 13:13

MERHABA ARKASAŞLAR BENİM KUŞLARIMIN SORUNU OLARAK BİRÇOK HASTALIĞIN BİR ARADA BARINDIĞINI VURGULAMIŞSINIZ BULUNDUğUM YERDE TAHLİL İMKANI YOK ONUN İÇİN HASTALIKLARA KARŞI GENEL BİR KÜR UYGULAMAK İSTİYORUM İZLEMEM GEREKEN YOLU İLAÇLARI YANİ KISACASI BANA BİR BAKIM TABLOSU GÖNDEREBİLİR MİSİNİZ İLAÇLARIN İSİMLERİNİ NE İÇİN KULLANILDIKLARINI NE KADAR KULLANMAM GEREKTİĞİNİ YAZAR MISINIZ YA BENİM HAYATIMDA GÜVERCİNİN ÖNEMİNİ BİR BİLSENİZ YANİ BİR KUŞUM ÖLDÜĞÜ ZAMAN ADETA AİLEMDEN BİRİ ÖLMÜŞ GİBİ HİSSEDİYORUM ONUN İÇİN LÜTFEN BU ACEMİDEN YERDIMLARINIZI ESİRGEMEYİN ÖZELLİKLE RAHMİ ABİ BENİM İÇİN BİR EKOLSUN
Selam Arkadaşlar
nazamar522
Deneyimli Üye

Mesajgönderen postacı » 11 Nis 2006 14:41

Ramazan sana öncelikli tavsiyem gereksiz yere kuşlarına asla antibiyotik verme. Şayet uzun yıllar boyu sağlıklı kalabilen bir koloni (sürü) istiyorsan antibiyotiklerden uzak dur. Kümesini ve bakım şartlarını değiştir. Öncelikle kuşlarına havalandırması düzgün bir kümes ortamı sağla. Kümesteki kuş sayısına dikkat et ve asla kalabalık tutma. Elindeki hasta veya fiziksel özürlü (urlu vb.gibi) kuşları elinden çıkar. Hasta kuşları ayır ve temiz hava ve güneş ışığı sayesinde kendi bünyesiyle hastalığı yenmesini bekle. Elinde kalan sağlam kuşlarla yoluna devam et. Kesinlikle hastalıklara karşı dirençli kuşlara yem ver. Diğerlerini gözden çıkar. İlaçla gelen sağlık suni bir sağlıktır. İlacı ancak vede ancak uzman veteriner tavsiyesiyle kullan. Elindeki kuşlara paramasi virüs aşısı vur. Colombovac firmasının güvercin için ürettiği aşıyı İstanbuldan temin edebilirsin. Ancak kargoyla gönderimlerde aşı açısından sorun olur mu bilemiyorum.

Arşivden bakım programlarını oku ve uygulamaya çalış. Mersin gibi büyük bir ilde sanırım veteriner ürünleri satan ecza deposu vardır. Buraya giderek kuşların için gerekli olan bir çok ürünü bulabilirsin. Neden sadece ve sadece sağlıklı kuşlarla uğraşmalıyız konusuna gelince;
Afrika savanalarında 2 antilop beraberce yürürken avcı konumundaki aslan bunları izliyor ve hareketlerine dikkat ediyor. Aslan antilpolardan bir tanesinin ayağının sektiğini fark ediyor ve derhal bulunduğu yerden fırlayıp ayağı seken antilobu yakalıyor. Bu bir doğal seleksiyon olayıdır. Yani aslan öncelikle sürülerdeki hasta, yaşlı ve yakalanması kolay olan yavruları tercih eder. Hastalıklarda sürüleri vurduğunda öncelikle doğal bağışıklılık sistemi oluşmamış olan yavrular, daha sonra gençler ve daha sonra da bağışıklılık sistemi zayıf olan yaşlıları etkiler. Sağlam ve dirençli olanlar ise hayyatta kalarak sürünün gelecekteki damızlıklarını oluşturur.

Doğada dengeler bu şekilde olup bizlere son derece acımasız gelebilir. Ancak bu seleksiyon olmasaydı dengeler bozulacaktı ve mevcut birçok ırk hayatta kalmıyacaktı. Kümeslerdede dengeleri bizler korumalıyız. 12 ay boyunca yavru alırsak bir hastalık gelir ve elimizdeki hem yavrular hem de damızlıklar ölür gider. İster aç gözlülük diyelim ister bilinçsizlik diyelim bir anda elimizdeki bütün kuşları kaybedebiliriz. Oysa tüy zamanı geldiğinde kuşlarımızı ayırsak veya en azından bozuk yumurtalara yatırıp dinlenmelerini sağlasak, bu sayede kuşlarımız daha rahat bir tüy dönemi geçirse, gelecek üretim sezonu için vucut rezervlerini yapsa bu sayede zorlu kış aylarınıda kolayca hastalanmadan atlatsa ve baharla birlikte kuşlarımızı eşlesek ve eylül ayına kadar sağlıklı kuşlardan en az 3 dönem sağlıklı yavrular alsak bizlere yetmez mi. Güvercinin bir yumurta ve yavru makinası olmadığını onunda bizler gibi yaşama ve üreme hakkı olan ancak olumsuz koşullar karşısında kolayca hastalanabilen bir canlı olduğunu asla unutmayalım.
Not:Tgyb arşivinden hastalıklar ve belirtileri, tedavi yöntemleri, bakım programları vb. gibi yazıları okumanı önemle rica ediyorum.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen postacı » 11 Nis 2006 14:50

Ercan bey diyorki ;

Türklerin dünyaya tanıttığı , öğrettiği YOĞURT ve PEYNİR (daha çok peynir altı suyu kullanılmakta ) çok tanıdık geliyor değil mi !...

Selamlar ercan bey webde okuduğum kadarıyla özellikle Amerikada bazı postacılar yavru zamanı yavruların kemiklerinin ve vucut yapılarının daha iyi gelişmesi ve protein ihtiyacınında giderilmesi için yem katkısı olarak Whey protein kullanıyorlar. Whey protein süt mamülü olup acaba peynir alt suyundan elde edliyor olabilir mi. Ayrıca hollandalı ünlü şampiyon Cornelius Koopmanda kuşlarına havuç ve peynirden oluşan bir ek menü sunuyor.
Yani peynir veya süt ürünleri gibi hayvansal proteinlerin kuşların menüsünde yer almasını nasıl değerlendiriyorsunuz. Bu arada kefir konusunda ne düşünüyorsunuz. Kuşlarımıza verelim mi.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen nazamar522 » 11 Nis 2006 16:55

merhaba Rahmi abi gösterdiğin ilgiden dolayı çok teşekkür ederim.. ben yaklaşık 10 yıldır kuş besliyordum bundan 3 yıl önce kuşlarım çalındı ve moralim çok bozulduğu için kuşçulugu bıraktım iki yıl önce bir arkadaşım yardımı ile kuşçuluga tekrar başladım ve iki yıldır kuşlarım sadece iki defa hastalandı bunlardan da sadece 4 tanesi ölümle sonuçlandı iki yıldır da sadece anlayamadığım bir hastalık beni mahvetti. kuşlardaki hastalık belirtileri şu yeşil ishal bazen kusma ve en önemlisi bir hafta içerisinde zayıflama ve ölüm bu illet hastalığı bir türlü çözemedim bir atmaca gibi birden aniden geliyor birkaç kuşu götürüyor ve aniden kayboluyor 5-10 ay sonra tekrar geliyor iki yıldır benim kuşlarımın tek hastalığı bu..BENİM KUŞLARIMDA İKİ YILDIR NE ÇİÇEK NE SALLABAŞ NE DE KANATTA AYAKTA UR BUNUN GİBİ HİÇBİR HASTALIĞA RASTLAMADIM BENİM BAŞIMI SADECE YEŞİL İSHAL VE ANİ BİR HAFTADA ÖLÜM İSMİ NEYSE İŞTE BU HASTALIK AĞRITIYOR...
Selam Arkadaşlar
nazamar522
Deneyimli Üye

Mesajgönderen nazamar522 » 11 Nis 2006 18:09

bir de arkadaşlar benim kuşların kimisinde beyaz ayran gibi dışkı gözlemliyorum bu nedir dışkının içerisinde katı lısım yok dışlı aynen sütlü dondurma gibi bundan biraz daha sulu yani ayran gibi sizce önemli bir sorun mu
Selam Arkadaşlar
nazamar522
Deneyimli Üye

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 11 Nis 2006 18:28

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNDE TAHLİL YAPTIR.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Dön Bakteri ve Virüs Hastalıkları

Kimler çevrimiçi