Yavru Ölümü

Sallabaş, Verem, E-Coli ve diğerleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Yavru Ölümü

Mesajgönderen nazamar522 » 01 May 2006 9:47

merhaba arkadaşlar ben mersin'den yazıyorum ismim ramazan...Sorunum şu geçen aya kadar kümesimde hiçbir şey yoktu ama geçen ay tam yeme düşmek üzere olan 3 adet yavru kuşum aniden zayıfladı baktım altları ıslak aniden zayıfladı ve bir hafta içerisinde öldüler sebebini bir türlü anlayamadım.. Bu cuma günü de bir yavruyu daha kaybettim arkadaşlar bu nedir bu kaybettiğim yavrunun kardeşi var yan yana aynı anne baba bakıyor kardeşin biri ölüyor öbürü cin gibi hiç birşey yok bunun mantıklkı bir açıklaması var mı iki kardeşten biri ölüyor öbüründe hiçbir şey yok lütfen yardım edin..
NOT:Cuma günü ölen yavru kuşu öldükten 10 dakika sonra jilet ile gagadan bagırsaklarına kadar kestim gördüklerim şu :AĞIZDA BALGAM TEL GİBİ İKİ GAGA ARASINDA KARACİGERDE HİÇBİRŞEY YOK KUŞUN CESEDİ VE BAGIRSAKLARI ÇOK KÜTÜ KOKUYOR BİR DE BAGIRSAKLARDAKİ DIŞKI SU GİBİ SARIMSI İSHAL LUTFEN YARDIMCI OLUN...
Selam Arkadaşlar
nazamar522
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 08 May 2006 7:31

arkadasim kumesinde salmonella var. turkcesini bilemiyorum ama veba olabilir, kusun kokmasi bu hastaligin belirtisi, yada cok asiri derecede antibiotik kullaniyorsun. eger salmonella ise 10 gun baytril vererek kuslarinin bazilarini kurtara bilirsin seneye yavrularinda bir problem olacagini zannetmiyorum fakat butun kumesini dezenfekte edip kuru tutman ve fare varsa yok etmen lazim bu genelde farelerden gecen bir hastalik, bagisikligi olan kuslar olmez fakat yavrulari yasamaz, bas donmesi, ayak ve kanat eklemlerinde sismeler,kanat dusuklugu, boyun donmesi'de bu hastaligin gorule bilen ozellikleridir. gecmis olsun

saygilar
Unutmayalim ki, bizlerin doğruları başkalarınca doğru olmayabilir zira insanlar başlarından geçen tecrübeleri doğrultusunda olayların doğruluğuna yada yanlış olduğuna karar verirler, bu yüzden başkalarının da tecrübelerine saygı duymak yapılacak en akıllıca iştir zira bu şekilde bir davranış insanın hem kendine hem başkalarına saygısını arttırır ve saygı dolu bir toplumun ise güzelliğine doyum olmaz, güzel bir toplum olma yolunda başarılar diliyorum hepinize saygı ve sevgiler.
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Mesajgönderen nazamar522 » 13 May 2006 21:02

arkadaşım verdiğin bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum bu hafta da tam 3 adet yaru kuşumu kaybettim çıldırmak üzereyim..yavrular büyüyor tam yeme düşmesine bir hafta kala aniden zayıflayıp ölüyor..kümesimde fare gibi hayvanların hiçbiri yok...arkadaşlar ara sıra yavruların bazıları yumurtadan çıkar çıkmaz ölüyor..LÜTFEN BU HASTALIK İÇİN BANA EN ETKİLİ İLACIN İSMİNİ VERİN AŞI İMKANIM YOK BU HASTALIĞI SALMADAN SÖKÜP ATACAK BİR İLAÇ VAR MI ARKADAŞLAR...(arkadaşlar ben kuşlarımın yemini piyasadan alıyorum ve bu yem elime geçene kadar hangi aşamalardan geçiyor bilmiyorum büyük ihtimalle bu yemler fare ile temas ediyor peki arkadaşlar siz yemlerinizi nasıl hijyenik tutuyorsunuz
Selam Arkadaşlar
nazamar522
Deneyimli Üye

Mesajgönderen resatkaraca » 16 May 2006 17:35

Sayın Nazamar;

Yavru kuşlar kart kuşlara göre çok daha hassatır yani büyükleri sadece durgunlaştıracak bir hastalık yeni yavruların ve gençlerin ölümü ile sonuçlanır.

Yavru olan yuvalıkların aşırı ıslak olması (kurumaması) genel olarak hastalığın habercisidir, aslında dikkatli olunursa problem kart kuşlarrın durumlarındanda gözlemlenir, 20 kuş günde yaklaşık 1 litre su içer su tüketimindeki artış bence kümeste bir problemin olduğunu gösterir fakat ilaç kullanılması için hastalığa doğru teşhis edilmesi gerekir.

Kümesinizi ve bakım şeklinizi baştan sona gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum şu an bir ilaç öneriyorum fakat kümesinizdeki olumsuzlukları halletmezseniz benim veya başka arkadaşın önereceği ilaç günü kurtarmaktan ileriye gitmeyecektir.

Neo-terramycin+vitamin (Veteriner ilaçları satan yerlerde bulabilirsin)
Kullanışı 1 litre suya 4 gr. 5 gün kullanın
resatkaraca
İlgili Üye

Dön Bakteri ve Virüs Hastalıkları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir