Dölü Çıkmayan Erkek Güvercin

Sallabaş, Verem, E-Coli ve diğerleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Dölü Çıkmayan Erkek Güvercin

Mesajgönderen Burhan » 07 Ağu 2006 16:55

Bir tane erkek güvercinim var gayet sağlıklı, çiftleşiyor. Neşesi de yerinde. Fakat yumurtaları boş çıkıyor. Ne gibi bir tedavi uygulamalıyım?
Kullanıcı avatarı
Burhan
Üyeliği Durdurulmuştur
 
Mesajlar: 141
Kayıt: 01 Haz 2006 13:37
Konum: Isparta

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 08 Ağu 2006 8:40

Merhaba,

Bildiğim kadarıyla döl verimini arttırmak için kanatlılarda E Vitamini ile Selenyum karışımından oluşan toz şeklinde ilaçların etkisi oluyor. Ben zaman zaman kümesimdeki güvercinlerimin tamamına EVİT-SE adlı toz şeklindeki ilaçtan veriyorum. 5 litrelik içme suyuna 3 dolu çay kaşığı ilave ederek uygulama yapıyorum. Bu ilacın eşdeğeri olan başka ilaçlar da bulunuyor ve veteriner ilaçları satan yerlerden bulmak mümkün.

Olayın dişi yönüde olabilir. Zaman zaman dişilerde kalsiyum eksikliği nedeniyle yumurta kabuğunda incelme, çok küçük boyutlarda yumurtlama veya cılk yumurta atma durumları oluyor. Erkeği başka bir dişiyle eşleyip (mümkünse) durumu ona göre değerlendirmek de bir seçenek.

Ayrıca sıcaklığın ve kümes nüfusunun artışı da strese neden olabiliyor ve dişilerin yumurta verimine olumsuz etkileri olabiliyor. Aklıma gelen bir başka olasılık da iç ve dış parazitler. Bunlar da bildiğim kadarıyla döl verimini olumsuz etkileyebiliyor.

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi
 
Mesajlar: 1550
Kayıt: 26 Eki 2003 18:50
Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Burhan » 08 Ağu 2006 8:58

Selamlar Niyazi Bey,

Evit Se Toz halinde satılan bir ilaç ve 5 litre suya 3 çay kaşıgı demişsiniz.Bu ilacı periyodik olarak belirli zamanlarda mı vermek gerekiyor.Eğer veriliyorsa haftada birmi yoksa ayda bir mi veriyoruz.Bu dozajı sadece 5 litrelik suluk bitinceye kadarmı kullanıyoruz.

Yardımlarınız için şimdiden çok Teşekürler Niyazi Bey.
Kullanıcı avatarı
Burhan
Üyeliği Durdurulmuştur
 
Mesajlar: 141
Kayıt: 01 Haz 2006 13:37
Konum: Isparta

Mesajgönderen M.Mahir » 08 Ağu 2006 9:23

Merhabalar,

Burhan Bey size kesinlikle şundandır, özellikle şunu yapın veya şunu deneyin diyemeyeceğim fakat benim başımada buna benzer bir durum gelmişti nasıl sonuca ulaştığımı anlatabilirim. Dönek erkeğimizin üst üste 3 dönem yumurtasıda boş çıkınca sanırım artık yaşlandı üreme yeteneğini kaybetti diye düşünmüştük. Tanıdığımız bir abimizin tavsiyesiyle dişisinin ve erkeğin anüs kısmındaki tüyleri kısaltarak bir kez daha denedik sonuç başarılıydı iki yumurtasıda tuttu.şİmdi boyu kadar yavruları var arada bir teklesede görevini başırıyla sürdürüyor.


Bunun yanında salmonellada kuşta fiziksel bir bozukluk gözlenmemesine rağmen üreme organlarına büyük zararlar verebiliyor.


Saygılarımla,
www.makaraciguvercin.com
Kullanıcı avatarı
M.Mahir
Aktif Üye
 
Mesajlar: 228
Kayıt: 23 Oca 2005 16:27
Irklar: (Dönek-Makaracı)
Doğum Tarihi: 30 Mar 1979

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 08 Ağu 2006 9:55

Merhaba,

Evit-Se poşetinin üzerinde:

"Tavuk, Hindi ve Piliçlerde; 1 poşet toz 15 Litre suya katılarak, 15 günlükten itibaren sürekli olarak kullanılır veya 1 ton yeme 1 kg miktarında Evit-Se karıştırılarak sürekli yedirilir. Belirtilen ilaç dozları 2 gün süreyle tekrarlanabileceği gibi 2-3 haftalık aralıklarla da verilebilir" ifadesi yer alıyor.

Ben Veteriner Hekim arkadaşıma sordum ve bana 5 litre suya 3 çay kaşığı koymamı önerdi. Bu uygulamayı ayda veya iki ayda bir yapmamı önerdi. Ben de bu şekilde uyguluyorum.

Doz ayarlamasında güvercinlerin piliçlerle eşdeğerde olduğundan bahsetti. Bildiğimiz üzere genelde kanatlı deyince akla Tavuk, Hindi, Ürdek, Piliç gibi ekonomik getirisi olan hayvanlar için yapılıyor bu ilaçlar. Ve dozları da bu hayvanlara göre belirtilmekte. şayet böyle bir ilaç kullanacaksak bizim göz önüne almamız gerek PİLİÇ için önerilen doz olmalıymış.

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi
 
Mesajlar: 1550
Kayıt: 26 Eki 2003 18:50
Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Burhan » 08 Ağu 2006 10:26

Merhabalar

Salmonella geçirmiş olabilir,Üünkü gözlerinini birinde sulanma ve şişme olmuştu.İlk önce CRD sandım.Tedavi etmek için ilaç verdim.Fakat bir türlü fayda etmedi şaşırdım kaldım,üzülerek bilinçsizce bir arkadaşın tavsiyesi ile decort kullandım.Bu ilacı kullandıktan sonra bu güvercinimde bu olay meydana geldi ve kullandıgıma çok pişman oldum.Sizin dediginiz gibi anüs bölgesindeki tüyleri yoldum.fakat olmadı.Zannediyorsam dediginiz gibi bu güvercin Salmonella geçirdi ve döl yollarında tahribat yaptı.Niyazi beyin dedigi Evit se tozundan degil sıvı şeklinde olan Bayern firmasının E Selenyum karışımı ilaçtan almıştım enjektörle vuruluyor.Veteriner haftada 1 gögüsten 2 mm ignenin 2cc çek ve vur demişti.O nu da denedim. yumurta tuttu.Yavrular büyüdü.Bir sonraki yumurtası yine boş çıktı.Acaba bu vitamini her dönem vermem mi gerekiyor bu güvercinden yavru alabilmek için.
Kullanıcı avatarı
Burhan
Üyeliği Durdurulmuştur
 
Mesajlar: 141
Kayıt: 01 Haz 2006 13:37
Konum: Isparta

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 08 Ağu 2006 10:45

Merhaba,

Burhan Bey, bence hastalık geçirmiş olan güvercininizi bir süreliğine eşe sürmeyin. Kendisine gelsin, toparlasın, güçlensin biraz. Benim kişisel düşünceme göre zorladığınızda işler tersine gider. Bu durum, meşhur MURPHY Kanunu'na göre böyle maalesef. Bu güvercininizi kontrol altında tutarak bir süreliğine kendi haline bıraktığınızda hem dişiyi, hem yumurtayı hem de yavruyu özleyecektir ve bu süre içinde Veteriner Hekim tarafından önerilecek tedavi ile zımba gibi olmasını sağlayabilirsiniz. Bence sabırlı olmakta yarar var. Ama şanslısınız yakınınızda bu konuda bilgisine güvenebileceğiniz bir Veteriner Hekim var.

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi
 
Mesajlar: 1550
Kayıt: 26 Eki 2003 18:50
Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Burhan » 08 Ağu 2006 11:12

Selam Dostlar;

Bu siteyi seviyorum, Çözüm bulmak için bir çok Dost ve Arkadaş var, Niyazi bey ve Mümin Mahir bey Yardımlarınız için çok çok çok TEŞEKKÜRLER
Kullanıcı avatarı
Burhan
Üyeliği Durdurulmuştur
 
Mesajlar: 141
Kayıt: 01 Haz 2006 13:37
Konum: Isparta

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 08 Ağu 2006 11:30

Merhaba Burhan Bey,

Aslında yaptığımız sadece bilgi paylaşımından ibaret. Fakat siz yaklaşımlardan dolayı teşekkür ediyorsunuz. Günümüzde bilgi ve güvercin paylaşımı noktasında TGYB manevi kanallar oluşturmuş ve bence de dostlukların ve arkadaşlıkların oluşmasında-gelişmesinde büyük bir fonksiyonu yerine getirmiştir.

Bizler bu camianın üyeleri olarak birbirimize olan muhabbetimizi arttırdığımız oranda da başarıyı yakalayacağımızı düşünüyorum. Ve yapılan yardım aslında KENDİMİZE. Yazdığınız kısacık ibareyi okuduğumda gerçekten kendimi daha iyi hissettiğimi söyleyebilirim. Ve doğrusu hasta olan güvercininizi merak ettim. Mümkünse resmini foruma göndermenizi rica edeceğim. Görmesem de o güvercinin iyi olmasını diliyorum. Kimbilir onunla aranızda ne güzellikle yaşanmıştır. Ve mutlaka bir hikayesi vardır ki iyileşmesi için çaba içerisindesiniz. Bence güvercin yetiştiriciliğindeki güzellik burada. Bu çaba içinde olmak ve güvercinlerimizi daha iyi durumda olmaları için uğraşıp durmak.

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi
 
Mesajlar: 1550
Kayıt: 26 Eki 2003 18:50
Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Burhan » 08 Ağu 2006 14:05

Selamlar Niyazi Bey,

Bu güvercinim bir dost tarafından hediye geldi. Geldiginde bana öyle abartılı bir şekilde oyunundan bahsetti ki biraz inanamadım. Geldigi zaman güvercinin kanatları sökülmüştü. Merakla kanatlarının gelmesini bekledim. Bu arada güzel bir dişi bularak bu güvercinimi eş ettim. Kanatları geldi ve uçurdum. Hayvanın dönüşünü görünce gözlerim fal taşı gibi açıldı. O ne oyun öyle afalladım. Bir daha bir daha doyuncaya kadar uçurdum. Bir hafta geçti. İşten eve arabamla dönüyorum, doğruca kuşların yanına çıktım. Kuşlarımı saldım uçurmak için ayırdım ve uçurdum. Evimin etrafında ağaç olmadıgı için rüzgarı fark edememişim çok kuvvetli bir rüzgar varmış. Güvercinler havaya çıkınca fark ettim. Kuşların dönüş yapmaya çalıştıgında yaklaşık 100 metre ileriye atıyor. Rüzgardan hayvanlar eve gelmeye çalışıyor. Bana gelen bu kuşta uçanların içinde o rüzgarda oyuna giriyor devamlı oynadıkça geriye atıyor attıkçada benim yağım tuzum eriyor terasta kuşlarımı indirmek için çabalıyorum. İlerideki kuşcuda kuşlarımı tutmak için kuşlarını kaldırıyor. Bizim güvercinini bir havada görüyorum bir oynadıgını kayboluyor. Güvercin yok hava kararıyor. Ben soruyorum tutan varmı diye tutan yok. Ertesi gün iş var ne yapacagımı şaşırıyorum. Sabah oluyor işe gidiyorum. İşe giriş kartına basıyorum ve kuşu takip etmeye eve 3 gün boyunca aynı şey kuş inmiyorum bir türlü mahallede takip ediyorum. Kuş yok kafayı yiyecem. Takibe devam 4 gün başka mahallede görülüyor. Tekrar takip ediyorum bu arada kar yagıyor. 5 gün Hızırbey mahallesinde bir çatıda bacanın yanında görüyorum. Çıkmanın imkanı yok çıkıp karanlıkta aldıracagım ama evsahibi yok. Çaresiz geri dönüyorum ve güvercinimden daha sonra hiç bir haber alamıyorum. Üzüntüden delirecegim kuş yok yer yarıldı içine girdi. Her tarafı araştırıyorum. Kendi kendime bu bu güvercinimi bulursam ayagına altından boncuk takacagım diye söz veriyorum. Ömer diye bir arkadaşım var üzülme abii ben sana daha iyisini bulurum diyor ama üzülüyorum akşamları uyuyamıyorum. Gözlerimi kapatınca hep o kuş. 3 hafta geçti aradan aramalara devam. Yok Yokk Artık umudumu kestim. Salı günü idi Ömer abii sana senin kuşunun aynısını buldum, diye kutu ile geldi. Ben bakmak istemedim kutuya hiç bir kuş onun yerini tutamaz dedim. Evdeki güvercinleri de götür beslemek istemiyorum artık dedim. Abi hele sen şu güvercine bir bak ondan sonra bırakacaksan bırak dedi. Tamam bakayım madem diye gönülsüz bir şekilde kutunun kapagını kaldırdım ve öylece kala kaldım. Sevincimden ne yapacagımı şaşırdım karşımdaki benim erkekti Ömerin boynuna sarıldım nerdeyse ağlıyacağım kendimi zor tutuyorum. Anlatılmaz bir duygu. Nereden buldun dedim, Uç mahallede besleyen kişiler Güvercinimi 6 gün çatıdan gece almışlar. Güvercin çok zayıflamış 2 hafta soba kenarında bir kutuda beslemişler. Kuşu alabilmek için çok iyi 11 tane paçalı kelebegini feda etmiş Dostum Ömer. Ben de söz verdigim gibi hemen gitdim altından takı aldım ve her iki bacagına da taktım. Artık benden mutlusu yoktu.

En yakın zamanda fotoğraflarını çekecegim.
Kullanıcı avatarı
Burhan
Üyeliği Durdurulmuştur
 
Mesajlar: 141
Kayıt: 01 Haz 2006 13:37
Konum: Isparta

Mesajgönderen Hakki Var » 14 Ağu 2006 10:18

Burhan Bey,
merhaba arkadasim. Benimde sana cok ucuz önerim olacak. Vitamin falan degil sayet diyecegimi denediysen olmuyor ise, o halde diger arkadaslarinda bahsettigi gibi E-Vitamini ile denemeni tavsiye ederim. Ben E Vitaminini periodik araliklarla degilde Mart ayinda kuslari ese atmadan 10 gün önce haftada ikikez veriyorum. Periodik araliklarla verisen kuslar kizgin olacaklarindan ya yumurtadan yada yavrudan kalkacaklardir.

Benim sana tavsiyem su, erkek kusunun poposundaki tüyleri temizle yani seyrelt, o kisim biraz hafiften ciplak kalsin, disi kusunuda o sekilde yap ve bekliyelim sonucu görelim. Ben de herzaman sonuc verdi.
Saygilarimla
Hepinizi saygiyla selamlar, kusculukta oldugu gibi tüm hayatinizda basarilar dilerim.
Hakki Var
Kullanıcı avatarı
Hakki Var
Aktif Üye
 
Mesajlar: 106
Kayıt: 13 Tem 2006 15:04
Konum: Almanya/Bad Berleburg
Irklar: Saya ve Dönek
Doğum Tarihi: 11 Kas 2008

Mesajgönderen Hakki Var » 14 Ağu 2006 10:20

Pardon arkadaslar,
mahir beyin yazdiklarini okumamistim, güzel birsekilde yazmis, denemenizi tavsiye ederim. Bu sekilde uygulandigi taktirde sonuc alinacagindan eminim.
Hepinizi saygiyla selamlar, kusculukta oldugu gibi tüm hayatinizda basarilar dilerim.
Hakki Var
Kullanıcı avatarı
Hakki Var
Aktif Üye
 
Mesajlar: 106
Kayıt: 13 Tem 2006 15:04
Konum: Almanya/Bad Berleburg
Irklar: Saya ve Dönek
Doğum Tarihi: 11 Kas 2008

Mesajgönderen kuşcubadi » 14 Ağu 2006 14:47

M.Mahir yazdı:Merhabalar,

Burhan Bey size kesinlikle şundandır, özellikle şunu yapın veya şunu deneyin diyemeyeceğim fakat benim başımada buna benzer bir durum gelmişti nasıl sonuca ulaştığımı anlatabilirim. Dönek erkeğimizin üst üste 3 dönem yumurtasıda boş çıkınca sanırım artık yaşlandı üreme yeteneğini kaybetti diye düşünmüştük. Tanıdığımız bir abimizin tavsiyesiyle dişisinin ve erkeğin anüs kısmındaki tüyleri kısaltarak bir kez daha denedik sonuç başarılıydı iki yumurtasıda tuttu.şİmdi boyu kadar yavruları var arada bir teklesede görevini başırıyla sürdürüyor.


Bunun yanında salmonellada kuşta fiziksel bir bozukluk gözlenmemesine rağmen üreme organlarına büyük zararlar verebiliyor.
Saygılarımla,

dişisinin ve erkeğin anüs kısmındaki tüyleri kısaltarak deyke neresini :?: kassediniz M.Mahir

Saygılarımla,[/quote]
kuşcubadi
Deneyimli Üye
 
Mesajlar: 85
Kayıt: 01 May 2006 17:18
Konum: İstanbul

Mesajgönderen M.Mahir » 15 Ağu 2006 12:33

Merhabalar,

Kusuruma bakmayın bu başlıktaki yazı gözümden kaçmış. Anüsten kastım hayvanın dışkıladığı kısımdı. Biliyorsunuz döllemeyi güvercinler bu kısımdan yapıyorlar. küçük makas yardımıyla bu kısımdaki tüyler kısaltılabilir veya yolunarak bölge boşaltılabilir.

Saygılarımla,
www.makaraciguvercin.com
Kullanıcı avatarı
M.Mahir
Aktif Üye
 
Mesajlar: 228
Kayıt: 23 Oca 2005 16:27
Irklar: (Dönek-Makaracı)
Doğum Tarihi: 30 Mar 1979

Mesajgönderen sinan.ürsn » 15 Ağu 2006 13:52

Burhan kardeşim viagrayı denedinmi :twisted:
Sinan ÜRESİN-İZMİR 1970
İNSANLAR YAŞLANDIKÇA DEĞİL YAŞADIKÇA TECRÜBE KAZANIR ZAMAN SADECE ARMUTLARI OLGUNLAŞTIRIR

Resim
Kullanıcı avatarı
sinan.ürsn
Aktif Üye
 
Mesajlar: 112
Kayıt: 07 Eki 2005 12:37
Konum: İzmir
Irklar: kelebek
Doğum Tarihi: 12 Mar 1970


Dön Bakteri ve Virüs Hastalıkları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir