KANATTAKİ SALMONELLADA KANADI KESMEK!

Sallabaş, Verem, E-Coli ve diğerleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

KANATTAKİ SALMONELLADA KANADI KESMEK!

Mesajgönderen gokhany77 » 28 Ağu 2007 12:12

Merhaba değerli arkadaşlarım, biraz ilginç bir başlık oldu sanırım.
Çocukluğundan beri güvercin besleyen 36 yaşında bir abim var ve
tecrübelerine çok güvenirim. Kendi kuşlarında veya kanadı urlu/iltihaplı olduğu için derneklerde ucuza satılan aslında kaliteli olan kuşları satın alıp kanada yayılmış iltihap/ur durumu varsa ilaçla tedavi sürecini uyguluyor, şayet iyileşme olmazsa ki (kuş bu arada keyifsizlikten yemektende kesiliyor ve zayıflıyor) kuşun kanadını şişkinlikten itibaren
kesip atıyor. Bu işlemi de şöyle yapıyor; şişkinliğin etrafındaki tüyleri
yoluyor; eklem yerindeki şişkinliğin başlangıcını paket lastiğiyle
boğarcasına sıkarak lastiği oraya sarıyor ve keskin bir bıçakla urlu veya
iltihaplı bölgeden kanadı kesip atıyor, keserken kan akmıyor; 4-5 saat sonra lastiği çözdüğünde ise yine hiç kan akmıyor öylece kabuğa dönüşüyor. Bir müddet sonra kuş kesilmenin acısını atlatıyor ve artık onu rahatsız eden iltihaplı bölge kalmadığından işitahı normale dönüyor, tekrar kilo alıyor ve yumurtlamazken artık yumurtlamaya başlıyor ve yavrusuna bakıyor yani uçamıyor ama damızlık oluyor. Bu yöntem bana çok acımasız gibi geldi ama bu abim insanlarda nasıl kangrenli hastayı o şekilde tutmak ona çok ızdırap vermesine yol açıyorsa kuştakide aynı durum diyor ve kuşu bu ızdırabından kanadı keserek kurtarıyor; günlerce çekeceğine bir kere acısın ama sonradan toparlansın diye. Kuşu tamamen kaybetmektense yada kanadı yerde dolaşıp zayıflamasındansa, yumurtlamamasındansa anlattığım bu yöntemle ilgili yorumlarınızı rica ediyorum. Kanadı kesildikten sonra kuşun kilo alıp, yumurtlayıp normal kuşlar gibi yavru baktığını gözümle gördüm; siz neler düşünürsünüz son çare olarak yapılmalı mı? Benzer bir durum şu anda benim bir dişi kuşumda var ama kanadını kesmeye kıyamadım, tek kanadına salmonelladan dolayı iltihap yayılmış durumda ama buna rağmen yumurtladı ve bir yavru büyüttü ama acı çekiyor mu bilemiyorurum; keyfi yerinde gibi görünsede iltihap acı verir. Herkese
selamlar.
BİLGİNİN KIYMETİ GİZLEDİKÇE DEĞİL, PAYLAŞTIKÇA ARTAR!
gokhany77
Katılımcı Üye

Irklar: Posta güvercinleri
Doğum Tarihi: 19 Haz 1977

Mesajgönderen Resul » 28 Ağu 2007 14:19

Buna bende şahit oldum. Evet kanadı urlu kuş iştahında kilosunda keyfinde çok zayıflamalar oluyor. Dişi bir kuşun kanadının kesilmesine bende şahit oldum. Kuşta durgunluk zayıflık diye hiç birşey yoktu. Ama zavallı kuş kanadı kesik tarafına düştüğü zaman yerden kablumbağa gibi kalkamamıştı. Aynı kümeste kanadı urlu bir erkek kuş daha vardı onun kanadını neden kesmedin diyince mantıklı bir cevap geldi dişisi ile çiftleşemez :) . Bencede bu uyguluma yapılabilir tabiki tedavisi yoksa kuşu ödürmektense bir kanadını kesmek gerçekten kuşu eski günlerine getiriyor uçmak haricinde. Selamlar.
Ben Beni Bıraktığım Zaman Sen Beni Bırakma Ya Rab. (Yunus Emre)
http://resul23.azbuz.com/index.jsp
Resul
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 28 Ağu 2007 14:53

Merhabalar

Bunun yapılıp yapılmayacağına ve eğer yapılması uygunsa da bu işlemi bir veteriner hekime yaptırsak bence daha uygun olur(lokal anestezi uygulanarak), hem hayvanın canı fazla yanmamış olur hemde işi erbabına yaptırmak uygun olur diye düşünüyorum.

Görüşüm veteriner hekim imkanı varken böyle işlemlere kendi kendimize karar verip uygulamamaktan hayvanlara acı çektirmemekten yanadır.
Sevgiler, saygılar.
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 29 Ağu 2007 16:10

Merhaba,

Güvercinlerimizde yaşadığımız bazı hastalıklar tedaviyle iyileşseler bile bünyeye yerleşip kümes içinde sinsice yaşamlarına devam ediyorlar. Bunlardan birisi de Salmonella bana göre. Bu hastalık şayet bünyesi güçlü olan güvercinlere bulaşmışsa kanat veya bacak eklemlerinde ur şeklinde kendini belli ediyor. Bu urlar kalıcı oluyorlar ve genellikle güvercinin yaşamını çok olumsuz etkilemiyorlar. Tabii bazıları oldukça büyüyüp kanadı bile kaplayacak hale de geliyorlar. İşte bu türlü güvercinlerin yavruları da özellikle kursak sütü ve yemler aracılığıyla mikrobu alıyorlar. Benim kümesimde Altınbaş Dişimin kanadı da bu şekildeydi ve yavrularının ya biri ya da her ikisi birden yeme düşmeye yakın mutlaka hasta oluyorlardı. Ne yaptım ne etiysem baş edemedim. Ve acı olan yavrunun kostüm özelliğini görüp beğenip de hastalanıp öldüğünü görmek oldukça sıkıntı veriyor insana.

Operatör Kuşçular çıkıyor arada ve bir bakış açısıyla güvercinin sıkıntısını kanadının kökünden hallediyorlar. Evet ilk bakışta güvercini rahatlayıyor gibi görünse de benim mantığım bu güvercinin bünyesine yerleşmiş olan virüs veya bakteri artık neyse işte onun kaldığı yönünde. Yani bu güvercinin kanadını urlu kısmıyla birlikte aldığınızda bile bu güvercin yine mikrop taşıyıcı durumunda kalmakta.

İşte olayın düğümlendiği nokta burada. Bir tercih yapmak durumundasınız. Ya bu taşıyıcı güvercini feda edeceksiniz ya da tedavi etmeye çalışıp kümesinizdeki özellikle diğer yavruları riske edeceksiniz. Bir başka yaklaşımda belki bu türlü taşıyıcı güvercinleri ayrı bir ortamda barındırıp (imkanlar elveriyorsa elbette) yavrularını üretmeye çalışmak olabilir. Ama burada da yine insanın içine bir kuşku giriyor. Yavruların sağlıklı olmalarının ihtimali % 50. Şayet hasta olursa bir sorumluluğunuz var ve elinizden geleni yapmak durumundasınız. Velhasıl zor iş.

Ama bu işte deneyimli olanlar genelde hastalığın h sini kümesinde hissettiklerinde anasını danasını hep birlikte kümesten uzaklaştırmakta. Kalanların sağlık durumlarını bu şekilde korumak mümkün. Tabii iş böyle kolay değil. Kümes içindeki mikrop oranını en düşük seviyede tutabilmek, koruyucu aşı ve tedavi uygulamalarını yapmak, temizlik ve hijyen koşullarına uygun davranmak gibi yığınla madde var.

Ama şu da var ki; sağlıklı damızlıkların oluşturduğu 20 çiftten oluşan bir kümesten 3 ağız yavru alsanız gelecek sezona 50 çift güvercinle devam edersiniz. Bir sonraki yılı hesapladığınızda ikinci ve üçüncü kümesi yapmanız gerekecektir.

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen ozkancanli » 03 Eyl 2007 2:31

Bu fazlasıyla acımasızca olur bunu yapmak fakat gerekli uyuşturma işlemini yaptıktan sonra mecbur kalındıysa kesim olabilir...Onun dışında aman lütfen çok günah...
_OZKAN_CANLi_
Kullanıcı avatarı
ozkancanli
Katılımcı Üye

Dön Bakteri ve Virüs Hastalıkları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir