30 OCAK GEÇ OLABİLİR

Sallabaş, Verem, E-Coli ve diğerleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

30 OCAK GEÇ OLABİLİR

Mesajgönderen ahmet akbal » 29 Oca 2011 2:58

Merhaba.Bende dişi bir erzurum çakmalısı var. kuş 20-25 gündür keyifsiz ve eşine karşı duyarsız, göğüs kaslarında erime var. Ayrıca yemi isteksiz yiyiyor ve bir kenara çekilip tüy kabartıyor. bizim burada veterinerler pek kuştan anlamıyorlar. Gösterdim pek anlamadı ama genede vitamin takviyesi ve Alamycin LA (her ml'si 200 mg oksitetrasiklin baza eşdeğer oksitetrasiklin dihidrat içerir) önerdi. İstanbuldan bir arkadaşda kalsiyum eksikliğinden bahsetti. Bu kuş benim için çok önemli, kaybetmek istemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
gah çıkarım gökyüzüne, seyrederim alemi
gah inerim yeryüzüne, seyreder alem beni
ahmet akbal
Katılımcı Üye

Irklar: miski, baca(damcı)
Doğum Tarihi: 15 Eyl 1975

Re: 30 OCAK GEÇ OLABİLİR

Mesajgönderen postacı » 02 Şub 2011 21:28

Merhaba Ahmet kardeş öncelikle geçmiş olsun,bu kuşun senin için önemli olduğunu anlıyorum.Çok az açıklama yapmışsın mesela kuş genç kuşmu yoksa 1 yaş üstü kart kuşmu,bu kuşa 2010 senesinde aşı yapıldımı,tüy dönemini nasıl geçirdi,başka belirtiler gösteriyormu (mesela ishal varmı) dışkısı ne renk ve ne şekilde.Anlıyacağın sana şunu kullan demek hem kuşa hemde sana yazık olacak.Ayrıca kümeste başka hastalık belirtisi gösteren kuş varmı.Sana tavsiyem kuşlarına bu aralar hafif yem ver (buğday,darı,arpa,pirinç vb gibi).Ayrıca sularına elektrolit kullan yemlerinede bira mayası ve probiyotik ver.Eğer tahlil yaptırabileceğin bir yer varsa bu kuşun dışkı tahlilini yaptır kesin neticeyi öğrenirisin.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Resim
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Re: 30 OCAK GEÇ OLABİLİR

Mesajgönderen ahmet akbal » 03 Şub 2011 21:56

s.a. rahmi abi kuşun durumu şu an çok iyi. Kuşun yaşını bilmiyorum erzurumdan almıştım. Kuşun tedavisi, dediğim gibi ığdırda kuştan anlayan veteriner yok denilecek kadardır. Alamycin LA, ağızdan bira mayası verdim. Ayrıca istanbuldan bir arkadaş kalsiyum azlığından bahsetti, bende kalsiyum takviyeside yaptım. Şuan kuş bomba gibi, inşallah böyle devam eder. Dediğim gibi bunların hangisi iyi geldi bilemiyorum. kısaca belirtileri : isteksiz yem yiyor, eşine soğuk, zayıflama,halsizlik ve birkenara çekilip tüy kabartmavardı. İshal yoktu. Dediğim gibi şuan çok iyi durumda. Biramayası, topfit, elektrolit bunları yeme karıştırarak haftada iki gün veriyorum. Aşı buralarda aşı bulunmaz abi. güvercine özgü iaçlar bile bulunmaz. Dışarıdan alıyorum. İlgin için teşekkürler. allaha emanet olun.
gah çıkarım gökyüzüne, seyrederim alemi
gah inerim yeryüzüne, seyreder alem beni
ahmet akbal
Katılımcı Üye

Irklar: miski, baca(damcı)
Doğum Tarihi: 15 Eyl 1975

Dön Bakteri ve Virüs Hastalıkları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir