KEDİ YARALAMASI

Kırıklar, Çıkıklar, Yaralar ve diğerleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Kadinin Yaraladığı Güvercin Yaşar Mı?

%0
4
17%
%10
4
17%
%20
3
13%
%30
1
4%
%40
2
9%
%50
2
9%
%50 Den Fazla
7
30%

Toplam oy : 23

KEDİ YARALAMASI

Mesajgönderen Özdemir » 15 Tem 2006 0:24

Selamunaleyküm.
Kedi yaralarında ilk müdahale olarak ne yapılmalı, daha sonra hangi ilaçlar kullanılmalı ve ne gibi tedaviler uygulanmalı?
En son Özdemir tarafından 15 Tem 2006 11:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ABDULLAH ÖZDEMİR.

Hayallerimi yaşamak, hayal de olsa, hayallerimle yaşamak, en büyük hayalim.
Özdemir
Deneyimli Üye

Yaralanmalarda İzlenecek yol ;

Mesajgönderen Turkvet » 15 Tem 2006 15:27

Merhaba Arkadaşlar ;

Kedi yaralamaları dahil olmak üzere her türlü açık yaralarda yaranın yeri ve yaralanmaların ölçüsüne göre izlenecek yol ;

* Yara içindeki yabancı cisimler pensle veya cımbız gibi aletlerle alınır .
( Kullanacağınız bütün aletlere kolanya dökün ve ateşle sterilize edin )
*Yara çevresi temizlenir , tüy ve ölü dokular uzaklaştırılır.
*Yara içine ve yüzeylerine uygun hafif antiseptiklerle dezenfekte edilir.
( Yara yüzeylerine kesinlikle oksijenli su ve tentürdiot benzeri ürünleri direk uygulamayın)
*Oksijenli su ve tendürdiot benzeri ürünlerle sadece yara çevresini dezentekte etmelisiniz, yara yüzeylerine değmeden !...
*Yara dudakları açıksa dikişle karşılıklı getirilmeli ve dikilmeli , küçük yaralarda dikişe gerek yok.
*Yara açık bırakılırsa kısa sürede kapanacaktır.
*Güvercini karantina kafesi yada ayrı bir bölmede yemini ve suyunu vererek besleyin.
*Yara enfeksiyon kapmamışsa çok kısa sürede kabuk bağlayacak ve iyileşecektir.
*Enfeksiyon kapan yaralar birkaç gün içinde kendini belli eder , dezenfeksiyon işleminden sonra antiseptik pomatlar , yara kremleri kullanabilirsiniz.

Yukarıda sayılanlar ülkemiz gerçekleri gözönüne alınarak mecbur kalınan durumlar için ilk müdahaledir.

Bizim tavsiyemiz çevrenizde bulunan Özel Klinikleri olan Veteriner Hekim ile tanışmanız, samimi olmanız ve müdaheleyi onların yapmasını sağlamaktır. Pek çok veteriner hekim bu tür küçük uygulamalardan para bile almamaktadır yada 3-5 YTL gibi çok cüzi ilaç ve malzeme parası alabilirler.

Başka bir yöntemde size en yakın İl-İlçe Tarım Müdürlüğüne gitmek. Oradaki ilgili Hayvan Sağlığı şubesi ve Veteriner Hekim arkadaşlar gerekli müdahaleyi yapacaklardır.

Sadece güvercinlerle alakalı değil genel olarak hayvanlarla ilgili meydana gelen olayları hafife almamak ve mutlaka veteriner hekimlerin bilgisine başvurulmalıdır. Olayları hafife almak toplumu çok büyük tehlikelere sürükler.

Bazı kendini bilmez kişiler meslekleri olmadıkları halde hastalıklar konusunda ahkam kesmekte isim ve şöhret olma sevdasına düşmekte, yasal olmayan şekilde kaçak ilaç bulundurmakta , satmakta , haksız kazanç peşinde koşmaktalar !... Güvercin camiasını bu tip tehlikeli kişilere karşı uyarmak vatandaş ve hekim olarak görevim.

Kuş gribi ( Avian İnfluanza ) tehlikesi gibi şimdi de Kırım-kongo virüsü ( Keneler tarafından taşınan viral bir hastalık ) gündemimizde ...

Konunun son sözünde Veteriner Hekim'ler bu ülkeye ve vatandaşlarımıza hizmet ediyorlar ve edecekler. Çevrenizde akrabalarınızdan tanıdıklarınızdan da veteriner hekimler yokmu !...

Toplumsal tehlikeler konumuz itibariyle zoonoz ve hayvan hastalıkları basiretsiz kişilerin cehaletlerine bırakılamayacak kadar büyük !...

Herkes işini yaparsa sorunlar kısa sürede çözülecektir.
''Yarınını kim biliyor !...''E.ÇATAL

Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÇATAL
Veteriner Hekim
Turkvet
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen Özdemir » 16 Tem 2006 0:41

Turkvet yazdı:( Yara yüzeylerine kesinlikle oksijenli su ve tentürdiot benzeri ürünleri direk uygulamayın)

Ercan bey teşekkürlerimi sunarım.
Ancak anlamadığım konu, neden yaranın üzerine direkt olarak oksijenli su müdahalesinde bulunmuyoruz.
Sebebi yaranın kapanmaması veya o bölgedeki tüy köklerinin tahriş olarak bidaha tüy çıkmaması olabilirmi?
Saygılar...........
ABDULLAH ÖZDEMİR.

Özdemir
Deneyimli Üye

Yara yüzeyine direk oksijenli suyun etkisi ;

Mesajgönderen Turkvet » 16 Tem 2006 1:27

Merhaba Arkadaşlar ;

Konuyu hemen hemen kavramışsınız.Oksijenli su yara yüzeyindeki henüz canlı olan dokuyu tahriş eder , öldürür , yara yüzeylerinde iyileşme olmaz.Oysa yara yüzeyleri canlılığını muhafaza eder ve karşı karşıya getirilirse çok çabuk kaynaşır.

Elinizde bir top hamur yumağı düşünün , bunu ortadan gelişi güzel bölün sonra tekrar birleştirin.Bu örnek canlı yara yüzeyleri olsun.Oksijenli su kullanılmamış.

İkincisine ortadan böldüğünüz hamurları una belediğinizi düşünün ve tekrar yapıştırmayı deneyin.Buda yar yüzeyine oksijenli su döktüğünüz zamanki uygulama.

Tüy çıkıp çıkmaması çoğunlukla çok önemli değil.

Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÇATAL
Veteriner Hekim
Turkvet
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen Özdemir » 16 Tem 2006 1:39

Çok güzel, ancak yara içerisinde bir mikrop olasılığı var ise bunu nasıl dezenfekte edebiliriz yada o mikrobu etkisiz hale getirmek için ne yapmalıyız? Kanatlı hayvanlar için uygulanan tetanoz aşısı mevcutmudur?

Ve bir soru daha, kedinin yaptığı açık yaralar veya ısırma yarasından ne gibi hastalıklar meydana gelebilir tetanoz riski fazlamıdır?
ABDULLAH ÖZDEMİR.

Özdemir
Deneyimli Üye

Mesajgönderen muratöztürk » 16 Tem 2006 2:46

herkese merhaba.

kuşçuluğa başladığımız zamanlarda yaşlı tecrübeli kuşçular kedinin yaraladığı kuşun iyileşmeyeceğini çünkü kedinin tırnağının zehirli olduğunu söylerlerdi. Bunu bilimsel olarak değerlendirebilirmisiniz? Üünkü eskiler tamamen kendi geliştirdikleri yöntemlerle tecrübe ile bişeyler yapmışlar ve bu doğrultuda bizlere bişeyler aktamışlardır. şimdi bilim bu kadar ilerlemişken bunları bilimsel olarak değerlendirmemizin daha uygun olacağını düşünüyorum.

eskilerden bahsetmişken birde bu yaşlılardan gördüğüm ve duyduğum şahin yaralamasına karşı yapılan tedaviyi yazmak istiyorum. yarayı zeytin yağı ile temizledikten sonra dikiyorlar ve kuşun kendi dışkısını dikilen ve zeytin yağı sürülen yere sürerlerdi.

sevgili ercan abi bu konuda da akademik görüşlerini bekliyorum.
Saygılarımla.

Murat ÖZTÜRK
Antalya
http://www.mikrodestek.com.tr
murat@mikrodestek.com.tr
muratöztürk
Deneyimli Üye

Irklar: aydın yerlisi
Doğum Tarihi: 15 Ağu 1975

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 16 Tem 2006 23:39

Merhabalar

Murat arkadaşımın sorusunu sanırım bir belgeseldeki timsah yaralanmalarına karşı verilen mizahi bir cevap aklıma geldi.

Eskiden 1800 lü yıllarda yani antibiyotik ve penicillin bulunmadan önce ciddi timsah ısırıklarında insanlar ölürmüş, sebebide timsahların dişlerini fırçalamaması imiş :D
Yani timsahların ağzında zengin olarak bulunan zararlı bakteriler ısırıktan içeri girerek ciddi enfeksiyonlara sebep oluyor ve antibiyotik benzeri ürünler olmadığından enfeksiyon durdurulamazmış.

Sevgiler, saygılar.
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

Mesajgönderen Özdemir » 17 Tem 2006 1:53

Kemal_Alkaya yazdı:Eskiden 1800 lü yıllarda yani antibiyotik ve penicillin bulunmadan önce ciddi timsah ısırıklarında insanlar ölürmüş, sebebide timsahların dişlerini fırçalamaması imiş

:) :D :lol: :lol:
ABDULLAH ÖZDEMİR.

Özdemir
Deneyimli Üye

Mesajgönderen selcuk » 17 Tem 2006 20:29

:?: :?: ben sımdı tam anlamadım,mahalledekı kedılerın dıslerını mı fırclamamız gerekıyor bu durumda :?: :?: :lol: :lol:

saka bır yana sahın ve kedı yaralanmalarını orantılarsak sahının yaraladıgı kus (tabıı kı yaranın buyuklugu,kan kaybı darbenın sıddetı vb onemlı olmak ıle bırlıkte) genellıkle ıyılesıyor fakat kedının en kucuk yaralaması bıle olumle sonuclanabılıyor;benım de bu konuda kı gorusum enfeksıyon kaptıgı yonunde...
selcuk
selcuk
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: posta-oyun taklacısı-sus taklacısı
Doğum Tarihi: 29 Eki 1969

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 17 Tem 2006 22:38

selcuk yazdı::?: :?: ben sımdı tam anlamadım,mahalledekı kedılerın dıslerını mı fırclamamız gerekıyor bu durumda :?: :?: :lol: :lol:

benım de bu konuda kı gorusum enfeksıyon kaptıgı yonunde

Bende bunu anlatmaya çalıştım sanırım eksik anlattım Selçuk bey.
Aynı zamanda kedilerinde tırnaklarının ciddi bir mikrop yuvası olduğunu düşünüyorum.
Dolayısıyla mahallemizdeki kedileri gün aşırı yıkamalıyızda. :D :) :(

Sevgiler, saygılar.
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

Mesajgönderen Eralp » 18 Tem 2006 22:02

Selamlar ,
Konusu geçmişken bende birşey sormak istiyorum.
Penisilin tozunun deri oluşumu için yararlı olduğunu duymuştum ama bu toz yaranın etrafınamı sürülmeli :?: Direk üstüne dökmek tentürdiot ve oksijenli su gibi zararlı mı :?: :?: :?:

Saygılar ,
Eralp YILDIZ
Eralp
Deneyimli Üye

Yara tozları hakkında ;

Mesajgönderen Turkvet » 18 Tem 2006 22:19

Merhaba Eralp Bey ;

Yeni oluşan yaralardaki yara yüzeyinden kasıt derininde altındaki dokulardır.Bu yüzden yara tozları kesinlikle bu yara yüzeylerine uygulanmaz.sadece uygun hafif antiseptik solusyonlarla gerekli ise steril edilir !...

Gerçi son yıllarda yara yüzeylerine uygulanan pek çok yara tozu şeklindeki ürünler uygulamadan kalktı !...Penisilin tozu ise sanıyorum enfekte olmuş yaralar için kullanılıyorsada bunun yerine creolin gibi uygun antiseptikler ile sterilasyon ve sonra uygun yara kremleri kullanılması daha uygundur.

Yara yüzeylerine herhangi bir yara tozu kullanmak iyi netice vermeyebilir !...

Deri altı dokusu kendini yeniledikten s9onra deri çok daha kısa sürede kendini yenileyecektir.

Yaranın şekline göre en uygun tedaviyi klinisyen veteriner hekim arkadaşımız uygulayacaktır.

Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÇATAL
Veteriner Hekim
Turkvet
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen AHMED ALİ » 21 Tem 2006 1:01

SELAMUNALEYKÜM.
Arkadaşlar benim bugüne kadarki tecrübelerimde, kedi yaraları dezenfekte edilirse ve gün aşırı pansuman yapılırsa (oksijensuyu, tentirdiyot vb) veya dezenfekte edildikten sonra teramisin merhemi kullanılırsa yara kısa sürede iyileşiyo.
Teramisin merhemi yaranın erken kabuk bağlamasını sağlar, enfeksiyon kapmasını engeller ve deri oluşumunu hızlandırır.
AHMED ALİ
Gözlemci Üye

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 21 Tem 2006 12:51

Bundan iki hafta önce kedi gözümün önünde eke yabani yavrusunu yakaladığını gördüm.ağzından yavruyu aldık.derin yaraların olmamasına , sadeca dişini kanadına geçirmiş olmasına rağmen, güvercinin yaşamasını engelledi.yavru bir gün sonra öldü.daha önceki tecrübelerimle kedilerin güvercini yakalaması durumunda güvercinin iflah olmadığıdır.
selamlar,saygılar.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen EMİN 35 » 21 Tem 2006 17:23

malesefki bende kedinin yaraladığı her güvercinimi malesef kaybettim.küçücük bir pençe deliği bile ölüme neden oldu.
Kullanıcı avatarı
EMİN 35
Katılımcı Üye

Sonraki

Dön Mekanik Yaralanmalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir