Beyaz Dişi Postamın Sol Kanadı Yere Sarkıyor!

Kırıklar, Çıkıklar, Yaralar ve diğerleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen postacı » 25 Nis 2007 14:03

Selamlar gökhan bey öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiğiniz bulgulara göre ilk olarak akla salmonellanın eklem şekli geliyor. Baytril verdiğinizi ancak işe yaramadığını belirtmişsiniz. Şimdi ise enrolen kullanıyorum ve etkili oluyor diyorsunuz. Her iki ilaçta aslında birbirinin aynıdır (enrofloksin gurubu) tek farkı firma ve fiyatıdır. Benim şahsi tavsiyem enrolene devam edin. Çünkü salmonella enfeksiyonu birkaç günlü tedaviyle tamamen iyileşecek bir hastalık değildir. Ayrıca arşivden salmonella hastalığını okumanızı tavsiye ederim. Kuşunuza B vitaminine ilaveten birkaç gün süreyle e selenyumda vermenizi tavsiye ederim.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Resim
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen postacı » 26 Nis 2007 9:12

Selamlar gökhan bey tarlayı da nadasa bırakırlar neden daha verimli olsun diye. Kuşlar makina değildir dolayısıyla 12 ay boyunca yavru baktırmak hem fiziksel hemde ruhsal olarak yıpratabilir. Benim size tavsiyem kuşlarınızı ayırma imkanınız yoksa 1 dönem yavru bakınca 1 dönem bozuk yumurtaya yatırıp dinlendirin. Bizim stratejimiz ise şu şekilde; 1 eylül bütün kuşlar eşlerinden ayrılır en erken 1 şubatta eşe atılır bazen bu tarih 1 martta (yavru yarışı tarihine göre) olabilir. Damızlıklar en fazla 3 dönem arka arkaya çift yavru bakar ve tekrar 1 eylül geldiğinde eşlerinden ayrılır. Yavrusunu almak istemediğim takım bakıcı olarak kullanırım veya sahte yumurtaya yatırırım. Yavrusunu fazla üretmek isteğim takımın ise yumurtasını diğerlerine sürerim. Bütün bunlara rağmen 1 takım kuştan 5 çiften fazla yumurta almamaya dikkat ederim (dişiyi riske etmemek açısından).

Saygılar
Rahmi Bozkır
Resim
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen gokhany77 » 28 Nis 2007 19:47

Tekrar merhaba Rahmi bey, verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Kafama takılan bir husus var; hani dedik ya bir defa bozuk yumurtaya yatırıp kuşları dinlendirelim, yanılmıyorsam 10-12.günden sonra kuşlar kursakta mayalanma yapmaya başlıyorlar, bir başka tabirle kursak sütü. Tam 19 gün müddetince (yani tahmini yavru çıkma süresi) kuşlar kusma modunda olacaklarından kusamayacak olurlarsa bu durum anne-babaya zarar verirmiş hatta bu durum peşpeşe 3-4 defa tekrarlanırsa özellikle dişi kuş zehirlenip ölebilirmiş diye biliyorum zira böyle bir durum başıma gelmişti. Arka arkaya boş yumurta, yavrunun erken ölmesi v.s. sebeplerinden dolayı tam randımanlı yavruya kusamayan dişi bir baska kuşum sapasağlam görünürken aniden ölmüştü; bu hali az önce yazdığım nedene bağlamıştım. şimdi sormak istediğim şudur bir tur bozuk yumurtaya yatırma işini 19 günlük yavru çıkma süresi kadar mı yoksa kursak sütü oluşma süresi kadar mı yapmalıyım? Umarım sorularımla değerli vaktinizi almıyorumdur; paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim; selamlar.
BİLGİNİN KIYMETİ GİZLEDİKÇE DEĞİL, PAYLAŞTIKÇA ARTAR!
gokhany77
Katılımcı Üye

Irklar: Posta güvercinleri
Doğum Tarihi: 19 Haz 1977

Mesajgönderen postacı » 30 Nis 2007 11:08

Selamlar gökhan bey hasta kuşunuz diğer kuşlarınızdan ayırın.Arşivde salmonella hastalığı kısmını okuyun size gerekli bütün bilgileri sunacaktır.
Bozuk yumrtaya yatırma olayına gelince tabiki kursak sütü oluşmadan kuşların altından yumurtayı almak en doğrusu .Ancak bu eylemi sık sık yapmıyorsanız endişelenmenize gerek yok.Kursak sütü her seferinde sorun çıkarsaydı bu sorunu bizler (postacılar) yaşardık.Üünkü özelllikle yarış kuşlarımzı bazen 3 haftadan fazla bozuk yumurtaya yatırıp yumta üzerinden yarıştırıyoruz.Hatta bazı ufak tefek hilelerle 21 günlük kuluçka süresini 1 aya kadar uzatıyoruz kuş yumurtadan kalkmıyor.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Resim
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Re: Beyaz Dişi Postamın Sol Kanadı Yere Sarkıyor!

Mesajgönderen Ali Kemal EMİR » 30 Eki 2009 21:27

S.A.Arkadaşlar
Doğrusu kursak sütünün kuşları Anne-Babayı hasta edebileceğini ilk efa duyuyorum.Bu güne kadar da başıma hiç böyle birşey gelmedi.Zaman zaman kuşlarımdan bazılarının yumurtaları boş çıkar.Bir süre sonra yeniden yumurtlarlar.Durumlarında herhangibir anormallik sezmedim bu güne kadar.Kursak sütü denen besleyici sıvı yavrunun henüz tam gelişmemiş sindirim sisteminde rahatlıkla emilip yavruya en yüksek faydayı sağlayan bir çeşit yüksek proteinli besindir. Bunu Anne - Babaya niye zararı olsunki anlamadım? Açıklarsanız sevinirim
Selamlar
Ali Kemal EMİR
Kullanıcı avatarı
Ali Kemal EMİR
Aktif Üye

Irklar: Trabzon(çember dövücü) -posta-Sabuni-Mermeri
Doğum Tarihi: 08 Eki 1965

Re: Beyaz Dişi Postamın Sol Kanadı Yere Sarkıyor!

Mesajgönderen gokhany77 » 31 Eki 2009 20:38

Merhaba Ali bey; güvercin beslememin acemilik yıllarında baskalarım vardı; bir şekilde 3 veya 4 defa çift yumurtaları boş çıkmıştı. Kuşlar yeni eş alan kızmalardı. Bende acemilikten yumurtalar boş mu dolu mu diye kontrol etmeyi bilmezdim. Güvercinler bildiğim kadarıyla yumurtaya yatışlarının 10-12.gününden itibaren yavruya kusmak üzere kursak sütü hazırlarlar. 3-4 defa üst üste kusamayınca dişi baskam yumurtanın üzerinde yatarken kaskatı kesilip ölmüştü. Bunun sebebi ise hem peşpeşe yumurtlamak onu erkeğe kıyasla daha çok yormuştu hemde kusamadığı kursak sütü onu zehirlemişti.

Bazen postalarımda nadiren bir yumurta boş diğeri dolu iken son anda bir sorun çıkıyor ve dolu yumurtadan yavru çıkamadan ölüyor ve anaçlar kusamadıkları için 3-5 gün şişkin ve keyifsiz gezinip sonra tekrar eşleşiyorlar. 1-2 defa olursa kuşlar çok zarar görmezler ama peşpeşe 3-4 defa tekrarlanırsa anaçlar ölebilir. Bunun önüne geçmek için yumurtaları 5. veya 6. gününde ışığa tutarak kırmızı damarlanma ulup olmadığına bakarak dolu olduklarını anlamalıyız. Dolularsa ve yavruları istiyorsak altında bırakırız. İkiside damarlanmamışsa boşlar demektir işte o zaman en geç 10.günde boş yumurtaları atıp kuşların tekrar yumurtlamasını beklemeliyiz. Umarım sorunuzu cevaplayabilmişimdir; saygılar, selamlar.
BİLGİNİN KIYMETİ GİZLEDİKÇE DEĞİL, PAYLAŞTIKÇA ARTAR!
gokhany77
Katılımcı Üye

Irklar: Posta güvercinleri
Doğum Tarihi: 19 Haz 1977

Dön Mekanik Yaralanmalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir