YAVRU ÖLÜMLERİ

Kökeni Bilinmeyenler, Tanınmayanlar

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Kümesinizde Yavru Ölümleri Var Mı ? Yüzdesi % ?

Anket 27 Tem 2006 14:17 tarihinde bitecek

Yok.
8
24%
Var. % 1
6
18%
Var.% 2
2
6%
Var.% 3
0
Oy yok
Var.% 5
6
18%
Var.%10
4
12%
Var.% 10 dan daha fazla
7
21%

Toplam oy : 33

YAVRU ÖLÜMLERİ

Mesajgönderen Turkvet » 28 Nis 2006 14:17

Merhaba Arkadaşlar ;
Kendinizi, yaşınızı, bulunduğunuz ili ve kümesinizdeki güvercin sayılarını vererek yavru ölümleri hakkında deneyimlerinizi, yaşadıklarınızı, muhtemel -sizce- sebeplerini ve çözüm önerilerinizi anlatırmısınız ?...
Yavru ölümlerinin genellikle kaçıncı günlerde-yuvada yada uçma öncesi, yavru ölümleri şeklinde detaylı anlatırsanız konunun gelişimi açısından fikir verebilir !...
''Yarınını kim biliyor !...''E.ÇATAL

Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÇATAL
Veteriner Hekim
Turkvet
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen mesut uçar17 » 29 Nis 2006 14:50

şimdiden teşekkürler. ben mardin dediğimiz güvercin besliyorum, 21 metrekare, yükseklik2,5m. kümesimde 90 adet güvercin var. genelde anne ve baba güvercinler yavrularına bakamıyor. büyüyen yarular ise tüğe girerken çok su içiyor yaşayan az. kuşlarıma p.tesi; minarel taş salı dzayme256 maraton 7 karışım yağ ve soyaunu yemlerine karıştırarak, c.tesi 1hafta süpervit diğer hafta depomin veriyorum. pazar günü tatilimi temizlik ile geçiriyoum. yanlış nerede anlamadım??? yapmam gereken beşka bişey varmı? solmonalla aşılarını 1 ocak; pmv1 aşısını şubat başı yaptık. üffff :cry:
mesut uçar17
Katılımcı Üye

Mesajgönderen mesut uçar17 » 29 Nis 2006 14:59

unutmadan yazayımkuşlarımı hiç salmıyorum
mesut uçar17
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 08 May 2006 7:39

mesut arkadasim ben sana yazayim.
yanlis eger kuslarin gunes gormuyorsa.

yanlis eger kuslari temiz hava almiyorsa

yanlis eger su kabindaki su 4 saatten fazla o kabda duruyorsa ve icinde kus diskisi varsa.

yanlis eger kuslarin yeteri kadar cakil, toprak.kalsiyum ihtiyacini gideremiyorsa.

bence kuslarinda wet canker(cancer in yas formundan var belirtiler onu gosteriyor.
eger kus uzmani olan bir veterinere gosterirsen iyi olur.

saygilar

Engin Salim GURKAN
Unutmayalim ki, bizlerin doğruları başkalarınca doğru olmayabilir zira insanlar başlarından geçen tecrübeleri doğrultusunda olayların doğruluğuna yada yanlış olduğuna karar verirler, bu yüzden başkalarının da tecrübelerine saygı duymak yapılacak en akıllıca iştir zira bu şekilde bir davranış insanın hem kendine hem başkalarına saygısını arttırır ve saygı dolu bir toplumun ise güzelliğine doyum olmaz, güzel bir toplum olma yolunda başarılar diliyorum hepinize saygı ve sevgiler.
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 08 May 2006 9:12

90 adet güvercin var
problem bu.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen mesut uçar17 » 16 May 2006 19:10

ENGİN BEY TAVSİYELER İÇİN TEŞEKKÜRLER. KUŞLARIN BULUNDUĞU YERİN ÖNÜ 6 M TEL VE GÜNDE 12 SAAT AÇIK. HAFTADA 1 KG TAŞ MİNERAL YETERSİZ Mİ? BİLEMİYORUM SULARI HERGÜN DEĞİŞİYOR PİSLİK GİRMESİ DE ZOR .
mesut uçar17
Katılımcı Üye

Mesajgönderen postacı » 17 May 2006 13:27

Selamlar kümesimde normal şartlarda 80 adet posta güvercini ve 6-7 çiftte mardin güvercini bulunmaktadır.Yavru sezonu geçen sene 40 adet posta 40 adette mardin yavru büyüttüm ve yaklaşık 12 senedir kümesimde yavru ölümü 1-2 istisna dışında olmadı.Yazın kümesin nufusu alınan yavrularla artsada kışa girerken mutlaka fazlalıkları elimden çıkarır ve makul sayıda kuşu kümesimde tutarım.Yani her sene kümeste kardeşimle beraber seçme yaparız ve en iyileri elimizde tutup diğerlerini yollarız.
Erken yavru ölümlerine gelince bunun birçok nedeni olabilir.bunlara kısaca bakmak gerekirse yuva yavrularında ölümlere neden olan hastalıkların başında e coli,koksidiyoz,trikonomasis ve salmonella gelmektedir.Bu hastalıkların kümes içersinde dolaşması ve baskı altına alınmaması sonucunda yuva yavrularında ölümler görülür.Bu durum bir mukadderat olmayıp bundan kurtulmak yetiştiricinin insiyatifindedir.

Yavru ölüm nedenleri ;
-Uygun olmayan kümes koşulları
-Aşırı kalabalık
-Yetersiz havalandırma
-Temizlik ve hijyen eksikliği
-Damızlık kuşların yeterince sağlıklı olmaması ve taşıyıcı olması
-Bakıcı kuşların yeterince sağlıklı olmaması ve taşıyıcı olması
-Bilinçsizce ilaç kullanımı ,özelliklede antibiyotik kullanımı
- Suyun günlük olarak değiştirilmemesi ve sulukların sık sık dezenfekte edilmemesi
-Yemin kalitesiz olması ve mikrop barındırması
-Yemin temiz yemliklerde verilmemesi
-Sulukların yerden yükseltilmemesi ve tozla temas etmesi
-Dengesiz beslenme
-Yetersiz güneş ışığı
-Yetersiz temiz hava
-Banyo eksikliği
-Mineral eksikliği
-Grit eksikliği
-Kümese yabancı kuş giriş çıkışı
-Kümese fare vb.gibi zararlı hayvanların girmesi ve yemi,suyu,yemlikleri kirletmesi
-Biyo güvenlik eksikliği (kümese sokak ayakabılarıyla girme,sık sık ziyaretçi kabulü vb.gibi)
-Kuşların aşırı beslenme sonucunda yağlanması
-Kuşların sezon öncesi paramaksi virüs gibi hastalıklara karşı aşılanmaması
-Yavruların yeme düştükten sonra aşılanmaması
-Yavru kümeslerinin veya bölümlerinin olmaması
-Yavru sezonu öncesi damızlıkların sağlıklı olup olmadığını anlamak için teste tabi tutulmaması veya tutulaması
-Tüy dönemininin önemini kavrayamamak.
‘’Tüy dönemini iyi geçirmeyen kuştan damızlık olmaz.’’
-Kış döneminin önemini kavrayamamak.
‘’12 ayı yavruda ve yumurtada geçiren kuşun bünyesi ne zaman dinlenecek,doğada durum nedir? ‘’
-Yarış döneminin önemini bilmemek (posta güvercinleri için geçerli)
‘’ Kuşu yarış döneminde kapasitesinin üzerinde zorlayıp hastalığa davetiye çıkarmak.
-Yaz dönemi (özgür zaman) posta kuşları için ;
Her kuşun özgürlüğe ihtiyacı vardır.Üzellikle biz posta besleyenler kuşlarımızı adeta askeri bir disipline tabi tutup yarış zamanı kümes uçumundan sonra tek bir konutla kuşu kümese alıp yemleyip kapatırız.Yem verme ve uçum saatleri kesinlikle standarttır ve asla taviz verilmez.Kuşa balkonda veya bahçede özgürce gezmesine izin verilmez.Bunun sonucu kuşta aşırı bir gerginlik ve stres oluşabilir.İşte bu enerjiyi boşaltmak için yarış sezonu sonunda kuşlarımızı özgür bırakırız.Katı kuralların yerini serbestlik alır.Kuşlar isterse uçar isterse damlarda gezinir,istediği kadar eşleşir (zira yarış sezonu erkek dişi ayrıdır) hatta yerine göre istediği kadar yem yer.Zira gramajlı yem verme devrine bir süre için ara verilmiştir.Ben gerçi buna hiç ara vermem zira çok yem verilen kuşun sağlıksız olacağına inanırım.Kuş her zaman yarı aç yarı tok olmalıdır ve kursağının 1/3 dolu olması yeterlidir.Aşırı beslenen kuşlar hem yağlanır hemde dışkıları bozuk olur.

Yukarıda yazdığım nedenlerden bir tanesi veya birkaç tanesi bir araya geldiğinde kümeste yavru ölümleri görülebilir.Bu nedenle hastalanan kuşları tedavi edip iyileştirmekten dahada önemlisi hastalığa neden olan faktörleri tespit edip ortadan kaldırmaktır.Hastalığın nedenlerini ortadan kaldırınca ve alacağımız basit önlemlerle hastalıkları önleyebiliriz.Daha öncede belirttiğim gibi 1 gram tedbir 1 ton tedaviye bedeldir.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 17 May 2006 16:50

Ellerine, sağlık Rahmi Bey forumda ve arşivde geçen konuları bir kerede toparlayıp bize harika bir tablo şeklinde sunmuşsun.

Siz ve sizin gibi yetiştiriciler oldukça sırtımız yere gelmez.

Sevgiler, saygılar.
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

Mesajgönderen yavuzaslan » 17 May 2006 17:01

arkadaşlar ben ankara şereflikoçhisardan katılıyorum benim yavrular soğuktan öldü yaz bir türlü gelmedi yaaa yavrunun üzerine yatmıyolar onlarda soğuktan ölüyolar 2-3 tanesinide donmuşken tekrar düzelttim
yavuzaslan
Katılımcı Üye

Mesajgönderen postacı » 17 May 2006 17:21

Ellerine, sağlık Rahmi Bey forumda ve arşivde geçen konuları bir kerede toparlayıp bize harika bir tablo şeklinde sunmuşsun

Teşekkürler Kemal bey,sadece o an için aklıma gelenleri yazdım.Yazdıklarımın dışındada unuttuğum birçok etken olabilir bunlarıda
umarım hatırlatan bir arkadaşımız olur.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen mesut uçar17 » 17 May 2006 20:38

TEŞEKKÜRLER RAHMİ ABİ. BENİM KUŞLARIMIN ANA VE BABALARINDA SORUN VAR YETERİNCE BESLEMİYORLAR. BİRAZ BÜYÜYEN YAVRULARI EL İLE BESLEMEYE BAŞLADIM ŞU AN İYİLER. AMA BÖYLE NEREYE KADAR ?
:cry:
mesut uçar17
Katılımcı Üye

Mesajgönderen xyronman » 27 Haz 2006 21:07

ben 4 senedir miski sabuni vede mermeri üretiyorum kuslarım yaz kış salıklı sebebine gelince gunde 2 defa suluklarını deyiştiriyorum kümesim hic güneş almıyor ama bende sadece pazar günleri kuslarım yaz kış banyo yapdırıyorum vede minarallerini banyodan sonra yediriyorum minarel tasını haftada 1 gun verdihim icin yavruların yumurtadan cıkamama sorunuda azalmıs oluyor yem olarakda darı agırlıklı buday mısır cekirdek veriyorum yaz kış aynı yemlerle besliyorum 4 senede sadece bir yavrum yumurtadan cıkamadı vede bir miski yavrum dohustan sakattı yani koca 4 seneyi 2 ölümle gecirdim ama bendeki en büyük faktör kumesimin ana ön cephesi kople telli yani acık yaz kısda acık tutuyorum kusları kısın basında tuy zamanı erkek dişi 2 ay ayırıyorum sonra gene üretime devam
hep iyi aranır
xyronman
Katılımcı Üye

Mesajgönderen mesut uçar17 » 27 Haz 2006 22:08

yemlemeyi azalttım. yavruların önüneden yemi eksik etmiyorum biraz tuğlenincede önlerine su koymaya başlıyorum. ilk msj attığım günden buyana alllaha şükür bi yavru bile ölmedi. yavrular yemyemeye yavrulukta başladıkları için aşağıya indiği zaman zorluk çekmiyor. birde yavru hapı hafif tüğlenen yavrulara 2 gün ara ile yeme düşene kadar veriyorum gelişimi sanki hizlanıyor. vede yuvadan inen yavruları ayrı bir bölüme ayırıyorum. yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. özellille engin Bey ve Rahmi Bey'e herkese bol yavrulu yıllar
mesut uçar17
Katılımcı Üye

Re: YAVRU ÖLÜMLERİ

Mesajgönderen Hasan Dogan » 21 Kas 2015 23:18

Merhaba arkadaşlar. Ben turkiyede 5 yil kadar kuş nesledikten sonra işim geregi kibrisa geldim. Ve burda da kuş beslemeye devam ediyorum. Benim sıkıntım hayatimda hic duymadigim ve gormedigim bi mevzu. Taklaci besliyorum ve yavru alamiyorum.. Damizliklarim cok saglikli hic bi sıkıntı yok makina gibi yumurtluyorlar cok istekliler yavru yapmaya fakat yumurtadan cikan yavru en fazla 3 gun yaşiyor. Anne yada baba yavruya kustuktan sonra yavru kursagi dolu bi sekilde 3 gun yaşiyor ve kursagi dolu olarak ölüyor. Her seyi denedim yemi degistirdim karisik yem verdim fakat cozum bulamadim ilk kez karsilasiyorum ve kimse care bulamiyor. Yardima ihtiyacim var..
Hasan Dogan
Gözlemci Üye

Irklar: Taklacı
Doğum Tarihi: 27 Tem 1988

Re: YAVRU ÖLÜMLERİ

Mesajgönderen Hasan Dogan » 21 Kas 2015 23:23

Birde ölen yavrunun kusagini kesip baktigimda icerisindeki kuş sütü dedigimiz sıvı. Sıvı halde olmadigini ve kücük kücük tanecikler halini almiş vaziyette oldugunu gördüm. Anladigim kadariyla yavru ebeveynlerin kustugunu eritemiyor.. Care bulamadim..
Hasan Dogan
Gözlemci Üye

Irklar: Taklacı
Doğum Tarihi: 27 Tem 1988

Dön Diğer Hastalıklar, Salgınlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir