KIL KURDU ve BUNA BAĞLI HASTALIKLAR

Parazitler ve Mücadele Yöntemleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen GÖNÜLDAĞI » 31 Eki 2005 20:06

rahmi bey merhaba aşağıdaki bakım proğramı size ait salı ve perşembe günleri sıvı yağ katkısından bahsettiniz ve sizden daha önce eski kuşçularda yeme sıvı yağ katkısını bize öğretmişlerdi hatta bir çok zaman limonlu sarımsaklı zeytin yağı ağızdan verirlerdi. şarapçı mevzusu sıvı yağ su ve sudan elde edilimiş ürünlerden daha kıvamlı fakat hafif olduğundan devamlı suretle üstte kalır altta kalan su türü mamüller kana geç karıştığından sindirimi geç olur bu nedenle sarhoşluk bir hayli gecikir neyse benim mevzum kıvamı açısından yapışkan olduğundan toz ilacı bulaştırıp yemle birleştirmesi güvercinin yeme esnesında vücut emiliminin çok daha kolay olması idi ama ayhan bey girdiyle çıktığı bir olur dedi bu konuyu anlayamadım sıvı halde içirsek tamamda yemin nemlenmesi açısından az bi miktarda kattığımız yağ nasıl hemen çıkıyor

TÜY PROGRAMI

PAZAR GÜNÜ : TEMİZ SU
PAZARTESİ : DEPOMİN + MULTİVİTAMİN
SALI : TEMİZ SU
YEM KATKISI : BİRA MAYASI + Dİ-A-ZYM 256 (PROBİYOTİK) + SIVI YAĞ
ÇARŞAMBA : NATURALİN (BİTKİ SUYU) + ELMA SİRKESİ
PERŞEMBE : TEMİZ SU
YEM KATKISI : BİRA MAYASI + Dİ-A-ZYM 256 + SIVI YAĞ
CUMA : DEPOMİN + MULTİVİTAMİN
CUMARTESİ : NATURALİN + ELMA SİRKESİ + SARIMSAK

teşekkür ederim
BEDENDE BAŞ NE İSE KUŞÇULUKTA DA SABIR ODUR
BAŞSIZ BEDEN OLMAYACAĞI GİBİ SABIRSIZ DA KUŞÇU OLUNMAZ
www.sinanozdemir40.piczo.com
GÖNÜLDAĞI
İlgili Üye

Mesajgönderen GÖNÜLDAĞI » 01 Kas 2005 0:48

fahri bey iyi akşamlar forazolidon yerine amoxycilin etken maddeli ilaçlar
kullanılabiliyor
GÖNÜLDAĞI
İlgili Üye

Mesajgönderen postacı » 01 Kas 2005 10:19

Sevgili gönüldağı ben programlarımda ne yazdıysam onu bizzat kendim uygulayıp faydasını gördüğüm için yazıyorum.Ancak bazı muhabbetler ortalığı sulandırdığı için ben küçük bir espiri yapmayı denedim.Sanırım espiriyi başaramamışım.

Selamlar gibi Avrupada posta güvercini sporuna hizmet veren firmalar bitkisel yağların karışımından oluşan yukarıdaki resimlerde gördüğünüz yüzlerce örneği olan bu ürünleri her ne kadar kuşlar için üretmiş olsalarda avrupadaki SARHOŞ KUŞÇULARA satıyorlar. Zira alkol almadan önce midelerini yağlasınlar diye. Bakmayın siz bu ürünlerin prespektüslerinde balık yağı şuna yarar, buğday özü yağı döl verimini artırır, misır yağı enerji verir, sarımsak yağı ......lecithin ve soya yağı şu işe yarar diye boşuna yazıyorlar. Aslında tek işe yarar tarafları sarhoşları sarhoş olmaktan kurtarmaktır.

Avrupada bir çok firma güvercin sektörü için sıvı yağ karışımları üretmektedir. Bu ürünlerin şayet faydası olmasaydı avrupalı kuşçu bunları kullanırmıydı. Şayet sıvı yağlar verilen diğer ürünleri vucuda girdiği gibi dışarı atsalardı her konuyu en ince detayına kadar araştırmayı kendine görev edinmiş bir toplum parasını bu şekilde harcarmıydı. Kuşlarımız yediği yemden her türlü ihtiyacını karşılıyamazlar. Bu nedenle ilave olarak vitaminlere, minerallere, aminoasitlere ve bitkisel ürünlere ihtiyacı vardır. Bütün bu ürünler bakım programlarının bir parçasıdır. Bu ürünleri vermezsek ne olur. Eskiden olduğu gibi sadece kuşlarımızı buğdayla da besleyebiliriz. Son derece sağlıklı yavrularda alabileceğimiz gibi son derece yanık ve büyüme geriliği olan yavrularda alabiliriz. Doğrusunu söylemek gerekirse bu yöntem renkli kuşlarda nasıl bir sonuç verir bilemiyorum ancak posta güvercini sporundaki sonucunu çok iyi biliyorum. Sportif amaçlı beslenen posta güvercininde elinizde dünyanın en iyi kuşları olsa dahi bu tarz tek düze bir beslenme rejimi ile kesinlikle başarılı olamaz. Yani yarış atını bu tarz yanlış beslenme ile sütçü beygiri yaparsınız.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen GÖNÜLDAĞI » 01 Kas 2005 18:26

rahmi bey espiriniz aslında çok güzeldi anladım fakat anlamayan var
GÖNÜLDAĞI
İlgili Üye

Mesajgönderen resatkaraca » 02 Kas 2005 4:39

Merhaba Arkadaşlar,

Bence yemlerin yağlanmasındaki tek olumsuzluk yem içerisindeki tozlarında yeme karışmasını sağlamasıdır. Fakat bende dahil yemlere birkatkı maddesi veya ilaç kullanacaksak bağlayıcı olarak ay çiçeği yağı ( sıvı yağ ) kullanırız nedenine gelince pratik ve zararsız olduğunu düşündüğümüz için bildiğimiz gibi çekirdek güvercinler için yıllardır kullanılan bir besindir ve yağlanmaya sebep olması dışında her hangi bir zararı yoktur yağının neden zararı olsun, sizin anlattığınız gibi yağlanan yemler ağızdan girip kursağı ve bağırsakları yağlasaydı ve yağın sindirim üzerinde bir olumsuzluğu olsaydı yemlerin güvercin dışkısından tüm veya yeterince öğütülmemiş olarak çıkması gerekmezmiydi veya sizin şarap örneğiniz doğru olsaydı doktorlar rejim yapan insanlara yemekten önce sıvı yağ içmesini tavsiye etmezmiydi.

Bu vesile ile tüm arkadaşların Ramazan bayramını kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim..

Saygılarımla
Reşat KARACA
resatkaraca
İlgili Üye

Mesajgönderen resatkaraca » 04 Kas 2005 3:21

Merhaba Arkadaşlar,

Yağın kuş sağlığında herhangi bir olumsuzluğu olmadığını sizde yazmışsınız bu konuda hem fikiriz.
Bazı ilaç ve vitaminlerin önerilen kullanım şekilleri mesela suya 1 ölcek yeme ise 2 ölçek gibi kullanabileceği yazıyor benim bundan anladığım hava ile temasta herhangi bir olumsuzluk olmayacağı yönünde,
kuru yemede ilaç yapışmayacağına göre mutlaka bir bağlayıcı kullanmamız gerekiyor,
karıştırma kaplarımız ile yemiklerimize ilaçların yapıştığı doğrudur.
ortak yemlik ve sulukla beslemen kuşlardada gerek yeme karıştırılan gerekse suya karıştırılan ilaçlarda yem ve su tüketimleri farklı olacagından doğru dozun alındığından emin olamadığımız doğrudur,

Eğer bizler çok titiziz ve bizler tedavide dozlardan kesin emin olamak istiyoruz diyorsak kuşları ya ayrı ayrı beslemeliyiz buna imkanımız yoksa enjekte veya tek kuşluk tablet ürünleri kullanmalıyız.

Arkadaşlar ben de en az sizin kadar kuşlarımın sağlığına özen gösteriyorum küçük bir riski bile göze alamam. siz yağ ile ilaç reaksiyona giriyor ve bundan dolayı zararlı etkileri oluşuyor diyorsanız mesela yeme karıştıracağımız ürünleri nasıl nemlendireceğimizi ve karıştıracağımızı önerirseniz memnun olurum.

Bu vesile ile saygılar sunar hayırlı bayramlar dilerim.

Reşat KARACA
resatkaraca
İlgili Üye

Re: KIL KURDU ve BUNA BAĞLI HASTALIKLAR

Mesajgönderen ömer zengin » 21 Ara 2010 19:39

degerli arkadaşlar hastalıklarla bir çok kuşcu arkadaşımızın olduğu gibi benimde başım dertte. kuşlarımda ani zayıflama iştahsızlık kanat tutulması ayak tutulması dışkıları ise bazılarında su şeklinde şeffaf bazılarında koyu yeşil parcacıklar var. aynı zaman da dışkılarının içinde küçük yumurta şeklinde yapılar var zannedersem bir çeşit larva yapısı bu güne kadar çeşitli ilaçlar kullanmama rağmen sonuç alamadım ve 10 a yakın kuşum öldü bircok da hasta kusum var ucamaz halde ve cok zayıflar en ekonomik şekilde bundan nasıl kurtulurum . ilgilerinize teşekkür ederim
ömer zengin
Gözlemci Üye

Irklar: kelebek,posta,hünkari
Doğum Tarihi: 20 Haz 1983

Mesajgönderen ahmet akbal » 29 Oca 2011 1:35

s.a. gardaş kurt için nilverm kullanabilirsin. Benim kendi tecrübem, kullan kurt varsa eğer kesinlikle döker. Kullanımı, akşamdan kümesten suluğu kaldır. Sabah 4 lt suya paketin yarısını karıştır. Önlerinde 2-3 saat kalması yeterlidir. veteriner veya hayvan ilaçları satan yerlerde bulabilirsin. Kanat tutulması ve diğer problemlerin salmonellaya benziyor, sitenin arşiv bölümünden salmonella kısmına bakabilirsin. Saygılar.
gah çıkarım gökyüzüne, seyrederim alemi
gah inerim yeryüzüne, seyreder alem beni
ahmet akbal
Katılımcı Üye

Irklar: miski, baca(damcı)
Doğum Tarihi: 15 Eyl 1975

Mesajgönderen ahmet akbal » 29 Oca 2011 1:37

ilacın diğer yarısınıda 14 veya 15 gün sonra aynı şekilde yapıp verirsin. Buda yumurtadan çıkan larvalar içindir.
gah çıkarım gökyüzüne, seyrederim alemi
gah inerim yeryüzüne, seyreder alem beni
ahmet akbal
Katılımcı Üye

Irklar: miski, baca(damcı)
Doğum Tarihi: 15 Eyl 1975

Önceki

Dön İç ve Dış Asalaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir