TAHTA BİTİMİ veya NEDİR?

Parazitler ve Mücadele Yöntemleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

TAHTA BİTİMİ veya NEDİR?

Mesajgönderen cemy » 12 Ağu 2006 15:53

Değerli Dostlar;
Sizlere bir konuyu danışmak istedim. Kümesimde 1 hafta önce fark ettiğim küçük böcekler mevcut. Bunlar daha önce hiç olmamıştı. Bu böcekler toplu iğne başından daha küçükler, hızlı yürüyorlar. Renkleri ise çok küçük olanların beyaz, biraz büyüklerin gri ve siyah. Bu renklerin haricinde kırmızı olanlara da rastladım. Bu böcekleri tahtaların üzerinde yürürlerken görmek mümkün. Ayrıca yemlik ve sulukların yan kenarlarında küçük kümeler halinde hareketsiz bulabiliyorsunuz. Kanatlı değiller, yalnız kümesteki yemlik ve suluk temasından insanın elinede geliyorlar ve yürümeye başlıyorlar. Kuşlarımı periyordik ilaçladığım için üzerlerinde görmedim yalnız et yavrularda fark ettim ve ilaçlayıp onlarıda üzerlerinden yok ettim. Bunları anlattım bir arkadaş geldi gördü ve bunlar Tahta Biti dedi. Bununla ilk defa karşılaştığım için bilinçli mücadele etmem doğrultusunda bu olayı yaşayan ve bilen arkadaşlardan fikirlerini almak istiyorum. Sorularım şöyle ;
1-) Bu gerçekten Tahta Bitimi veya nedir?
2-) Kümesi bunlardan temizlemem için ilaç vs. neler önerirsiniz.
3-) Bu böcekler neden kaynaklanıyor ve önlemi nedir?

Değerli bilgilerinizi bekliyorum.

NOT: Böcekler çok küçükler fakat yinede resimlerini çekmeye çalıştım. Bir aksilik olmaz ise resimleri ekleyeceğim.

şimdiden ilginize teşekkür ederim.
Bursa'dan selamlar.
cemy
Katılımcı Üye

Mesajgönderen ErcaN_S » 13 Ağu 2006 21:17

Sevgili hemşehrim Kümesi temizledikten sonra heryere mümkünse püskütme yöntemi ile blotic sıkabilirsin. Daha sonra kuşlar için uzun süreli ve en etkili yöntem ivomec'tir. İvomec tüy döneminden sonra kuşun ensesine 2 damla damlatılarak uygulanır.
Böceklerin neden kaynaklandığına gelince uzun sureli temizlik yapılmayan salmalarda genellikle kuruyan dışkılar zamanla bu böceklere ev sahipliği yapmaya başlıyor ilerleyen zamanlarda öncelikle yavrulara ve daha sonra erişkin kuşlara zarar veriyor.

Resim Resim
Resim
Hatasız Dost Arayan Dostsuz Kalır...
Kullanıcı avatarı
ErcaN_S
İlgili Üye

Mesajgönderen kutay99tr » 13 Ağu 2006 22:14

Bende aktarlarda bulabileceğiniz TİTAN ilacını tavsiye ediyorum.

Bende de böcekler çogalmaya başlamıştı. TİTAN sayesinde hepsinden kurtuldum..Fakat bunu kullanırken dikkatli olmak lazım . çok etkili bir ilaç ve anında böcekleri öldürüyor. Kümese bunu sıktıgınızda en az iki saat kuşlarıda içeri sokmuyorsunuz. Üünkü ilaçla temas eden tüm canlıların ölme tehlikesi var..
Kümesi iyice havalandırdıktan sonra sorun olmuyor..

Saygılar.
kutay99tr
Deneyimli Üye

Mesajgönderen cemy » 13 Ağu 2006 23:00

Değerli Ercan;
Verdiğin bilgileri için teşekkür ederim. Ivomec kullandım, yalnız telekteki bitleri yok etmiyor ve RIN tozuda ilaveten kullanıyorum. Bu böceklerin neden kaynaklandığını bir türlü bulamadım. Dediğinde haklısın, dışkılardan olabilir diye düşünmüşsün. Fakat her hafta sonu mutlaka kümesi temizliyorum. Bu böcekler geçen sene yoktu, bu sene neden kaynaklandığını bulamadım. Bir arkadaş bu böcekleri tahtanın yaptığını ve aşırı sıcaklardan oluştuğunu söyledi. Blotic ilacını dediğin gibi yaptım. Pazar günüde tekrar sabahtan Detan böcek ilacı ile iyice ilaçlayıp akşama kadar kümesi havalandırdım. Bakalım sonuç ne olacak.
Değerli Kutay; sanada verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Selamlar.
cemy
Katılımcı Üye

Resimler.

Mesajgönderen cemy » 13 Ağu 2006 23:12

Değerli Dostlar;
Bahsettiğim böceklerin çektiğim makro resimlerini gönderiyorum. Dediğim gibi bunlar toplu iğne başından daha küçükler.

ResimResimResim
cemy
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Hakki Var » 14 Ağu 2006 10:31

Merhaba Arkadasim,
yukaridaki tavsiyelerin disinda bende iki tavsiyede bulunmak istiyorum. Kümesinin icini yakabilirsin. Birde yaktiktan sonra veya yakma imkanin yok ise kümeslerini temizledikten sonra cok hafif su reperek nemledirim bir süpürge ilede kirectozu attiktan sonra süpürebilirsin. Biraz bekle kurusun kuslari iceri alabilirsin. Belki bu sekildede önleme imanin olabilir.
Hepinizi saygiyla selamlar, kusculukta oldugu gibi tüm hayatinizda basarilar dilerim.
Hakki Var
Kullanıcı avatarı
Hakki Var
Aktif Üye

Irklar: Saya ve Dönek
Doğum Tarihi: 11 Kas 2008

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 15 Ağu 2006 13:13

Merhabalar

Bu gün Uludağ Üniversitesi Veteriner Parazitoloji Ana Bilim Dalına uğrayıp resimleri çekilen parazitleri asistan arkadaşlara gösterme imkanım oldu.

Büyüklük ve şekline göre büyük bir ihtimalle akar denilen bir küçük bir böcek türü olduğunu, güvercinlerde görülmediyse kesinlikle akar olduğunu söyledi. Parazit olmadığını belirtti.

Genellikle düzenli temizlenmemiş kümeslerde olduğunu Blotic benzeri bir ilaçla bir kez ilaçlama ile sonuç alınabileceğini söyledi. Eğer güvercinlerde de görülüyorsa incelemek gerektiğini söyledi.

Bilindiği üzere parazitler genellikle 3 aşamada ergenliğe ulaşır (yumurta, larva, ve ergen) dezenfekte-ilaçlama işlemleri için bu yumurtaların çıkış sürelerini bilip 2,3 .. kere dezenfekte-ilaçlama yapmak gerekmekter ki parazitin kökü kümesten kazınabilsin.

Periyodik ilaçlama yapılabilmesi için parazitin cinsinin tam olarak bilinmesi gerekmektedir.

Benzer materyalleri (kene, bit, .... gibi parazitleri) ücretsiz olarak inceleyebileceklerini söylediler.

Sevgiler, saygılar.
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

Mesajgönderen cemy » 15 Ağu 2006 15:08

Değerli Kemal merhabalar
Yapmış olduğun araştırma ve bilgilerin için teşekkür ederim. Kümesi mümkün olduğunca temiz tutmama rağmen bu böceklerin nasıl oluştuğuna bir anlam veremedim. 1 hafta içinde gördüm ve hemen foruma yazdım. Sanki biryerden kümese döküldüler. Hafta sonu kümesi komple boşaltıp var olan tozu vs yi yıkayıp temizledim. Arkadan Bloticle ilaçladım. 1 gün kümesi açık bırakarak havalandırdım. Pazar günüde sabahtan 2 tip Baygon böcek ilacı ile dip bucak iyice sıkarak ilaçladım. Yuvalıkların altlarına Rin tozu serptim. Kümesi yine gün boyu havalandırarak akşamına kuşları yerlerine koydum. 2 gündür bir hareket yok gibi. Hafta sonu yine aynı uygulamayı yapacağım. Umarım bu böceklerden kurtulmuş olurum.
Değerli bilgilerin ve araştırman için tekrar teşekkür ederim. Haberleşmek ve görüşmek dileğiyle. Dostlara selamlar.
cemy
Katılımcı Üye

Mesajgönderen caylak oynarcı » 16 Ağu 2006 11:29

selamlar,..

o gördüğün küçük ve hızlı yürüyen,sonrada kırmızı ve siyah gibi olanlar kuşları çok çok etkileyen tavuk bitleridir,..yavruları kaybedebilirsin.!. yetişkinler de ise son derece kansız ve halsiz bırakan kan emicilerdir ve sıcaklarda çok fazla çoğalırlar,..
bence yapacağın en güzel şey blotic kullanman derim,.!.Bundan önce ise ben,yarım kg,lik rin tozlarından kullanıyordum.!.hem kuşlara hem yuvalıklara serpiyordum ve olay bitiyordu.!..yinede sen tercihini yap,..fakat bu küçük nokta tipi canlılar kanarya,muhabbet ve güvercinlerin en büyük zararlı haşereleri desem yanılş olmaz,..bu arada at sineğinede dikkat,o da kan emici ve hastalık bulaştırıcıdır.!..kesin olarak bloticle ve rin ile YOK edersin,.GEÜMİş OLSUN,..Hoşçakal,.
caylak oynarcı
Dinamik Üye

Mesajgönderen EfeMilly » 20 Eyl 2006 12:38

Sayın cemy"in dediği olay aynen başıma geldi.Kümesin pis olmasıyla alakalı birşey değil diyicem ama tabiki kümesimizi herzaman için temiz tutalım temiz tutmassan iğne ucu kadar değilde kazma sapı kadar buyuk boceklerle karsılasırsak şaşırmayalım...

Benimde başıma geldi derken şöyle oldu cemy"nin de dediği gibi bende daha et yavruların üzerin ve birkaç kerede bozulmus yumurtaların üzerinde gördüm .Et yavrularda gelişimi de zayıf kalmıs yavrulardı daha sarı tüylerini bile atamamıs cılız yavrulardı acaba bu küçük haşereler besinsiz canlıların kokusunumu alıo gibi bi düşünceye kapıldım nitekim sonrasında kurtuldum tabi ama büyük olasılıkla yavruların bulundugu foluğu temiz tutmakta fayda var gelişimine büyük zarar sağlıo ve bu hayvanlarıda ister istemez çağrı atıyo. :?

Dezenfekte ilacı olarak =

SENETAR-L
(Dezenfektan Üözelti)
Resim

Beher ml. de;
Glutaraldehit 40 mg.
Formaldehit 85 mg.
Benzalkolyum klorür 60 mg.
Nonil fenol etoksilat 80 mg.

SANİTER - L, duyarlı mikroorganizmalara karşı sinerjik etki gösteren Benzalkonyum klorür, Glutaraldehid ve Formaldehid kombinasyonu esasına göre hazırlanmış çok amaçlı yeni kombine bir dezenfektandır. Güçlü ve geniş spektrumlu bakterisid, virüsid, sporosid ve fungusid etkinliğe sahiptir. Uygun dilüsyonlarda gram (+), gram (-) bakterileri, dirençli bakteri sporlarını, mikoplazmaları, protozoaları, virusları, tek hücreli mantarları ve mayaları dönüşümsüz bir şekilde ve hızla öldürür.
SANİTER – L’nin bileşiminde bulunan Glutaraldehid ve Formaldehid, duyarlı patojen mikroorganizmaların hücre duvarı geçirgenliğini bozarak, hücre için gerekli besinsel öğelerin geçişini engelleyerek ve yaşamsal öneme sahip hücre zarı enzimlerinin hızla inhibe olmasına yol açarak etki gösterirler. Benzalkonyum klorür ise bu etkilere paralel bir şekilde, yüzey gerilimini azaltarak, proteinleri denatüre ederek ve enzim sistemlerini bozarak etki eder. Dezenfektan çözeltilerde aranan en önemli özelliklerden biri, ıslatıcı ve yayıcı özelliktir. Benzalkonyum klorür, yüzeyde etkinlik özelliğiyle uygulandığı yüzeylere hızlı bir şekilde ıslatmak ve uygulama ortamında bulunan organik maddeleri uzaklaştırmak suretiyle formülasyondaki diğer etken maddelerin de kolayca dezenfeksiyon ortamına nüfuz ederek daha hızlı bir şekilde gelişmesine olanak sağlar.
SANİTER - L, üstün formülasyonunun sağladığı sinerjik etki sayesinde içerdiği etken maddelerin tek başına olan etkilerinden daha güçlü bir dezenfeksiyon oluşturmaktadır. Uygulandığı alanda organik maddelerin varlığında etkinliği kaybolmaz. Formülasyonu non-iyonik deterjan ile desteklendiğinden, temizleyici etkiye de sahiptir. Böylece dezenfektan etken maddeler uygulama alanına kolayca ve hızla nüfuz eder.
SANİTER - L’nin etki süresi uzundur. Su ile her oranda ve kolayca karışır, sert sularda hazırlandığında etkinliği azalmaz. Alet ve malzemelerde aşınmaya neden olmaz.

ENDİKASYONLARI
SANİTER - L, bütün hayvan yetiştiriciliği dallarında, sağlık ve üstün verim için gerekli hijyenik koşulların sağlanması ve devam ettirilmesi amacıyla hastalık etkenlerinin hızlı, güvenli ve etkili bir şekilde yok edilmesinde kullanılır.
Kanatlılarda: Mycoplasma Spp., E. Coli, Salmonella Spp., Chlamidia Spp., Pasteurella Spp., Staphylococcus Spp., Streptococcus Spp. Avipox, Herpes virus, Adenovirus, Rotavirus, Paramyxovirus, Influenza virus, Reovirus, Aspergillus Spp., Candida Spp., Penicillium Spp., Eimeria Spp Sığır, Koyun ve Keçilerde: Corynebacterium pyogenes, E. Coli, Bacillus anthracis, Brucella abortus, Haemophylus Spp, Klebsiella Spp, Pasteurella Spp, Salmonella Spp., Staphylococcus Spp., Streptococcus Spp., Adenoviruslar, Morbilivirus, Parainfluenza virus, Pestivirus, Picona virus, Bovine diarrhea virus, Capripox virus, Flavi virus, Morbili virus, Rotavirus, Aspergillus Spp., Candida Spp., Tricophyton Spp. gibi bakteriyel, viral, protozoer hastalık etmenlerine ve mantarlara karşı güçlü dezenfektan etkinlik sağlar.

SANİTER - L, belirtilen amaçlarla aşağıdaki uygulama alanlarında dezenfeksiyon ve sanitasyonun sağlanmasında kullanılır:
Kümes, ahır, ağıl, boks vb. hayvan barınaklarının dezenfeksiyonu.

Hayvanların toplu tutulduğu stabilize ve kaplanmış açık alanların dezenfeksiyonu.

Çiftlik araç, gereç ve ekipmanları, kuluçka makinaları ve diğer ekipmanların dezenfeksiyonu.

Nakil araçlarının dezenfeksiyonu.

Gübre, bulaşık üretim, çiftlik atıkları, hayvan sekretleri ile kirlenmiş her tür malzemenin dezenfeksiyonu.

Cerrahi alet ve malzemelerin dezenfeksiyonu ve steril durumun korunması.

Mandıra, mezbaha, süthane, sağım makineleri ve çeşitli besin üretim birimleri vb. ekipmanların dezenfeksiyonu.

Piyeten, şap ve diğer enfeksiyöz ayak hastalıklarında tırnak ve tırnak aralarının dezenfeksiyonu.

Mandıra, mezbaha, süthane, sağım makineleri ve çeşitli besin üretim birimleri vb. ekipmanların dezenfeksiyonu.
Ayrıca SANİTER - L ile salgın hastalıklarda sürü içeride iken barınakların pulverizasyon yöntemi ile dezenfeksiyonu yapılır. Ancak beklenmedik bir sakıncanın önlenebilmesi için önerilen sulandırma oranının seçilmesine ve haftada en fazla bir kez uygulama yapılmasına özen gösterilmelidir.

Saygı ve Selametlerimle...
_______________ Insan Hayatİ 3,5 ile 4 Arasİndadİr. Ya 3,5 Atarsİn Yada 4 4 luk Yasarsin... _______________
Kullanıcı avatarı
EfeMilly
Aktif Üye

Mesajgönderen İsmail Barış » 20 Eyl 2006 14:05

Merhabalar ;

İlaçları kullandıktan sonra Hakki abinin söylediği sekilde kümese kireç tozu serp bende periyodik ilaçladıktan sonra özellikle tüy zamanı sonrası kümesin içerisinide kireç tozu serpiyorum ilk zaman kusların kanatlarının yeli ile biraz toz oluyor ama kısa süre sonra cok etkili olduğunu görüyorsun bu tür canlıların her türlü canlıya zarar vereceği kanısındayım yemliklerin ve suluğun steril olmasına cok dikkat etmelisin unutmayalim ki beslediğimiz kusların bize sorunlarını anlatabilme imkanları yoktur ve beslediğimiz canlının sorumluluğu bizimdir onlara en iyi ortamı sağlamaliyiz ki zevkimiz için beslediğimiz hayvancıklarda karşılığını bize rahat sekilde verebilsin bu sekilde olduğu zaman beslediğin hayvanın sana zevk vermesi bir bakıma emeğinin karşılığını aldığının göstergesidir..

Saygılar..
Insanlara akılları oranınca hitap edin..
Resim
İsmail Barış
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Adana IRKI
Doğum Tarihi: 14 Eki 2008

Dön İç ve Dış Asalaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir