ÜREME MEVSİMLERİNDE HAŞEREYLE MÜCADELE

Parazitler ve Mücadele Yöntemleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

ÜREME MEVSİMLERİNDE HAŞEREYLE MÜCADELE

Mesajgönderen Mustafa Avcı » 20 May 2009 12:59

MERHABA ARKADAŞLAR.HAŞERE VE BÖCEKLERLE MÜCADELE KONUSUNDA ETKİLİ YÖNTEMLER YAZILMIS BAŞKA BAŞLIKLAR ALTINDA. MEVSİM ŞUAN YAVRU ALMA MEVSİMİ DOLAYISIYLA SALMALARDA YENİ ÇIKAN YAVRULAR YUMURTALAR V.S VAR. BU DURUMDA NASIL BİR YÖNTEM UYGULANMALI.YAVRULARI ELİME ALDIĞIMDA ÜSTLERİNDEKİ KÜÇÜK BÖCEKLER ELİMDE BİLE KALIYORLAR. NELER YAPILABİLİR. YAVRU ALINAN SALMALARA YIKANMA SUYU KOYUP ELMA SİRKESİ FALAN KOYMANIN ZARARI OLURMU. UYGULANMIŞ YÖNTEMLERİN PAYLASILMASINI TEMMENİ EDİYORUZ.
Kullanıcı avatarı
Mustafa Avcı
Katılımcı Üye

Irklar: taklacı, ozbek taklacıları
Doğum Tarihi: 20 Eyl 1982

Re: ÜREME MEVSİMLERİNDE HAŞEREYLE MÜCADELE

Mesajgönderen Fırat Ekiz » 20 May 2009 14:44

İYİ GÜNLER MUSTAFA BEY

DEDİĞİNİZ GİBİ ÜREME MEVSİMİ VE TÜM BÖRTÜ BÖCEKLERİN CİRİT ATTIĞI BİR ZAMAN.

ŞAHSEN BÜTÜN İLAÇLARI KULLANDIM AMA AMA EN İYİ SONUÇ ALDIĞIM İLAÇ PİYASADA BULUNAN DDVP DİYE BİR İLAÇ. ASLINDA BU İLACI KIZIL ARILAR İÇİN ALMIŞTIM ARIYA HAVADA DOKUNDUĞU ANDA YERE DÜŞÜRÜYOR O KADARDA KUVVETLİ. DOZAJINI ÇOK İYİ AYARLAMAK AZ MİKTARDA SULANDIRARAK YUVALIKLARA VE ARKALARDA KARANLIK KALAN YERLERE UYGULAMAK GEREKLİ KESİNLİKLE DİREK KUŞA TEMAS ETTİRMEMELİYİZ

ÖLÇÜ VERMEM GEREKİRSE 1 LİTRELİK KOLA ŞİŞESİNE KAPAĞIYLA 3 KAPAK YETERLİ DAHA SONRADA POMPA VASITASIYLA TATBİK EDİLMELİ. KENE,SİNEK, KURTÇUKLAR,TÜY BİTİ, HERŞEYİ SİLİP SÜPÜRÜYOR YAZ BOYUNCA 2 DEFA ATMAK YETERLİ FAKAT DEDİĞİM GİBİ İLAÇ KUŞLARA DİREK TEMAS ETTİRİLMEMELİ VE İLAÇLAMA YAPARKEN 2-3 SAAT KUŞLAR SALMA DIŞINA ALINARAK SALMA HAVALANDIRILMALI.
Kullanıcı avatarı
Fırat Ekiz
Deneyimli Üye

Irklar: Dolapçı, Dönek, Azman
Doğum Tarihi: 19 Mar 1977

Mesajgönderen Mustafa Avcı » 20 May 2009 16:22

Firat Bey sagolun enbaşta cevabınız için.Sitenize de baktım bu arada.
Kusları dışarı bırakmak suretiyle dediğiniz yöntem uygulanabilir. Ancak benim dediğim salmaların yavru yumurta v.s lerden dolayı boşaltılmamamıs durumunda ne yapılabilir.yuvalıklarda yavrular varken mesela? Malum yazlari sürekli yavru olur salmalarda..hayırlı günler dileklerimle.........
Kullanıcı avatarı
Mustafa Avcı
Katılımcı Üye

Mesajgönderen postacı » 20 May 2009 18:04

Selamlar mustafa bey güvercinler için dış pazarazitlere karşı üretilmiş olan ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim.Mesela ARDAP sprey bu konuda çok etkilidir ve yuva yavrularına zarar vermez.Ayrıca ivomec kuşa 1 damla enseden damlatırsanız hem iç hemde dış parazitte etkilidir.Bunun dışında butox veya blotic gibi son derece etkili ilaçları çok dikkatli kullanmak gerekir.Mesela kuşlarınızın yıkanma suyuna 10 lt suya 1 çay kaşığı blotic katın dış parazite karşı etkili olduğunu göreceksiniz.Anlıyacağınız seçenek çok ama benim size birinci tavsiyem ARDAP spreydir.Ardap spreyi kuşa direk uygulayabileceğiniz gibi kümes içinde havaya sıkarsanız kümes içersindeki haşerelerinde imha olduğunu görürsünüz.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Resim
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen Mustafa Avcı » 21 May 2009 17:39

Rahmi Bey gercekten ise yarar, anlasilir sekilde mesjima cevap yazmissiniz. Tesekkur ediyorum. Sitenizi gezdim. Bu işe çok hakim ve bir noktada otorite olduğunuz anlaşılıyor.Tekrar teşekkur edıyorum.
Kullanıcı avatarı
Mustafa Avcı
Katılımcı Üye

Mesajgönderen biraderzade » 23 May 2009 17:44

Selamlar Mustafa Bey,

Rahmi kardeşimin önerdiği ARDAP sprey etkili bir ilaç, kanarya yetiştiricileri de kullanıyor.

Harici parazitler için İki ilaç daha önerebilirim.

1.Tüy Biti;
Bunun icin Veteriner Hekimlerde bulunan FRONTLINE kullanılabiliyor.
Tatbikat ense tüyleri aralanip deri üzerine tek Püskürtme şeklinde, Yetişkinlere sene de 4 kere, Yavrulara, yuvadan atlayınca 1 Püskürtme, Tüm kanatlılara uygulanabiliyor Kanaryalara da uygulanyor. Etkin madde deri altı yağ dokusuna giriyor.
Resim

2.KIRMIZI Kan emici Harici biti;
Bunun için Vet.Hekimlerde bulunan ANTIPARAZITER Bayer kullanılabilir. Tatbikat 1 Lt.suya 1cc. Kuşun suyuna veriliyor. Etkin Madde kana karışıyor ayrica Dahili parazitlere de etkili . 2 ayda bir suya veriliyor.Kanaryalarada verilebiliyor.
Resim

Saygılar
Hakan
"..Tarihini unutanın, tarihini başkaları yazar.."
Kullanıcı avatarı
biraderzade
Forum Denetim Uzmanı

Dön İç ve Dış Asalaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir