Paçalı Dönekler karakteristik özellikleri nelerdir

Paçalı Dönekler özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen haldun » 22 May 2007 15:42

burhan bey merakla bakıyorum ama yorum yok.İnşaallah yazan bir arkadaşımız çıkar.
tecrübeli
haldun
Katılımcı Üye

Re: Paçalı Dönekler karakteristik özellikleri nelerdir

Mesajgönderen polyen.serhat » 11 Şub 2010 2:03

merhaba ben serhat paçalı olsun paçasız olsun .döneklerrin özelligi yavruken aldıkları eğitimdir.ilk egitim sopayla yuvan çıkıp vede yuva giriştir sonra toplu uçuş kümes pırıltısı vede el pırıltısıdır ama kuşun karakterine göre kimisi 1 ayda döner kimisi 6 ayda döner.ben paçalıda olsun paçasız olsun bakan vede uçaran bir kişi olarak.paçasız siyah beyaz dönekler biraz kaçma ihtimali fazla olan kuşlardır.paçalı dönekler daha eve bağlı olup biraz sert kuşlardır.bursada biz paçalı döneklere macır paçasızlara selanik yada muradiye deriz.macırlar tip bango ile uçurup ıslık çalınınca kayık yaparak yada iki kanadını açarak yüzülme yaparak size tepki vermesi beklenir yaninndaki macır paçalı aynısını yaptığında kümes açılır vede pırıltı verilir.ilk zamanlar sıkıp gelebilir yada gelmeye bilir.kuş ama devamlı uçurulduğu zaman kuştan sonuç alınır .macır uçuruldugu zaman en az 3yada 4 kez uçurulur.sabır ister.paçasızlara göre zor kuşlardır.100 paçalıda 10 tane dönen zor çıkar.yada iyi bir kan bulmanız gerekir.benim edindigim bir tecrübe var kı kuşu pazardan yada bir arkadaştan almış olun.tek yapacagınız şey kuşu kanadını bantlayıp 5 yada 6 kez kümese çıkarıp sokun .5 yada 10 dakika sonra kuşları içeri sokun eger o kuş sopayı gösterin hemen kümese girerse. eğitim almış sizden kaçarsa eğitim almamıştır.ya kanadını çekeçeksin yada 10 gün kanadı bantlı eğitim vereceksin birde kuşları korkutmayın kendinizden yoksa kuşlar isteğinizi yapmaz.son olarak kuşlar aç uçurulur pırıltı ıslığı aynı kuşlara yem verilirken arasıra öttürün böylece kuş ıslığı tanımış olur.
Tosunpaşanın çırağı
polyen.serhat
Katılımcı Üye

Dön Paçalı Dönekler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir