HABER: SERTİFİKASIZ SÜS ve EV HAYVANI SATILAMAYACAK

Hayvanlardan İnsanlara Geçen Hastalıklar

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

HABER: SERTİFİKASIZ SÜS ve EV HAYVANI SATILAMAYACAK

Mesajgönderen ferahzade » 31 Mar 2007 11:34

Sertifikasız Süs ve Ev Hayvanı Satılamayacak


Resmi büyütmek için tıklayın Eskişehir, (Dha)


ESKİŞEHİR, (DHA)

ESKİŞEHİR Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ayten Tutkun, sertifikasız kişilerin süs ve ev hayvanı satamayacaklarını söyledi.

Tarım İl Müdürlüğü, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Tepebaşı Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi ile Hayvanları Koruma Derneği tarafından Eskişehir'de petshop sahiplerine ve çalışanlarına yönelik eğitim semineri düzenlendi. Tepebaşı Belediyesi Belde Evi'ndeki seminere 23 petshop sabibi ile çalışanı katıldı.


Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı (EHKD) Ayten Tutkun, seminere katılanlara birer sertifika verileceğini, bu sertifikayı alanların petshop açabileceklerini, süs ve ev hayvanları satabileceklerini söyledi. Setifikası olmayan kişilerin petshop açamayacaklarını kaydeden Ayten Tutkun 2 yıl önce çıkarılan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanun'nda bununla ilgili maddelerin yer aldığını kaydetti.

Kanunun çıkmasından 2 yıl sonra yetkililerin harekete geçerek petshop sahiplerine eğitim programı düzenlediğini belirten Tutkun ''Artık Eskişehir'de sertifika almayan hiçkimse petshop açamayacak, hayvan satışı yapılan işletmelerde eğitimsiz eleman çalıştırılamayacak. Ev ve süs hayvanı satan kişiler, bu hayvanların bakımı ve korunması ile ilgili olarak yerel yönetimler tarafından düzenlenen eğitim programına katılarak, sertifika almakla yükümlülerdir'' dedi.

Tutkun eğitim programına katılanlara ev ve süs hayvanlarının korunmasına dair Avrupa Sözleşmesi, CİTES Sözleşmesi, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanun ve bu Yönetmeliği, ev ve süs hayvanları satış, barınma ve eğitim yerlerinin kuruluş, açılış, ruhsat, çalışma ve denetleme yönetmeliği, hayvan ekolojisi, hayvan davranışı, hayvan bakımı ve beslenmesi konularında bilgi verildiğini söyledi. Petshopların fiziki şartlarının ve çalışma düzeninin kanun ve yönetmeliklere göre düzenlemeleri gerektiğini belirten Tutkun şöyle konuştu:

''Eğitim programına katılarak sertifika alanlar en kısa sürede kanunun gereklerini yerine getirmeliler. Yerine getirmeyenler hakkında yasal işlem yapılması için şikayetçi olacağız. Petshop sahipleri işyerine giren, çıkan hayvanların kayıtları yapılmak zorundadır. Hayvanların ölümleri halinde sebebi sorumlu veteriner hekimce belgelenmeli ve kaydedilmeli. 16 yaşından küçüklere hayvan satmamalı. 2 aylıktan küçük yavru kedi ve köpek satışı olmamalı. Kedi ve köpekler aşıları yapılmadan, kimlik belgesiz ve microçip takılmadan satılamaz.''

Kedi, köpek gibi hayvanların konulacağı kafeslerin eni, hayvanın boyunun 4 katından, yüksekliğinin de 3 katından az olamayacağını vurgulayan Tutkun sözlerini şöyle sürdürdü:

''İşyerindeki her bölmede yemlik ve suluk bulunmalı, aşırı sıcakta ve soğukta bırakılmamalı. Kafesler üst üste konulmamalı, yavru hayvanlar günde 4 kez beslenmelidir. Kanarya, muhabbet kuşu ve benzeri kuşların kafes ebadı sayılarına göre ayarlanmalıdır. Koruma altında ve yaban hayvanları satılamaz. İşyerinde hayvan üretimi yapılamaz. Bu tür yerler pansiyon hizmeti veremez, misafir hayvan bulundaramaz. İşyerlerinde sorumlu veteriner hekim bulundurulması ve bağlı bulundukları veteriner hekimler odası tarafından onaylanmış çalışma saatlerini gösterir belgeyi iş yerinde bulundurması zorunludur.''

Hayvanların işyerine konulmadan önce mutlaka iç ve dış parazitlere karşı ilaçlanması gerektiğini ve yapılan işlem tarihinin de belirtilerek sorumlu veteriner hekim tarafından sağlık karnelerine işlenip onaylanması gerektiğini kaydeden Tutkun, şunları söyledi:

''Bu kurallara uyulmadığında sorumlu veteriner hekim de işyeri sahibi ile aynı şekilde sorumludur. Ev ve Süs Hayvanı satan kişiler, hayvanları satın alan kişileri, hayvan bakımı konusunda bilgilendirmekle yükümlüdür. Hayvan satın alanlar bir ay içinde bağlı bulundukları belediyeye hayvanları kaydettirmekle yükümlüdür. Satın alınan hayvanın 10 gün içinde bulaşıcı bir hastalıktan ölmesi durumunda ödenen para alıcıya iade edilir. Petshop sahipleri bu şartları yerine getirmiyorsa kesinlikle buradan hayvan satın almayın ve Tarım İl Müdürlüğü'ne veya denetimle yetkili kurum olan Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'ne yazılı şikayette bulunun.'' (Doğan Haber Ajansı) 22.03.2007 16:09 [727740]
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı
 
Mesajlar: 975
Kayıt: 18 Ara 2003 20:42
Konum: KONYA/ BEYŞEHİR
Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Re: HABER: SERTİFİKASIZ SÜS ve EV HAYVANI SATILAMAYACAK

Mesajgönderen Ali Kemal EMİR » 17 May 2013 10:58

Rahmi bey merhabalar
Bahsettiğiniz seminer yaklaşık iki hafta önce de Muğla da düzenlendi.Yaklaşık yirmibeş kişi civarında ilgili ve meraklı katıldı.Katılımcıların çoğunluğunu pet-Shopcular oluşturuyordu.Benim gibi meraklı olan birkaçkişide vardı.Eğitim sonunda Muğla belediyesince düzenlenen bir törenle sertifikalalarımızı aldık.Kısa sürede sanırım tüm yurtta bu tür uygulamalar yayılacak.
Kullanıcı avatarı
Ali Kemal EMİR
Aktif Üye
 
Mesajlar: 143
Kayıt: 23 Şub 2009 16:46
Konum: Muğla
Irklar: Trabzon(çember dövücü) -posta-Sabuni-Mermeri
Doğum Tarihi: 08 Eki 1965


Dön Zoonoz Hastalıklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron