KUŞ GRİBİ NE ZAMAN GEÇER?

Hayvanlardan İnsanlara Geçen Hastalıklar

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

KUŞ GRİBİ NE ZAMAN GEÇER?

Mesajgönderen kasecey » 09 Şub 2006 20:30

arkadaşlar kuş gribinin ne zaman geçeceğiyle ilgili bir fikri olan varmı? teşekkürler
Kullanıcı avatarı
kasecey
Katılımcı Üye

Mesajgönderen bayraktar87 » 09 Şub 2006 20:42

yaza girdiğimizde kendiliğiden kalkacak diye duymuştum
Kullanıcı avatarı
bayraktar87
Aktif Üye

Mesajgönderen Bertuğ Yıldırım » 10 Şub 2006 14:54

yeni başlık açmak istemediğimden dolayı sormak istediğim şeyi burada soracağım UMARIM YERİ UYGUNDUR............

Güvercinleri uçurmaya ve güvercin alış-verişine ne zaman başlanmalı????
Kullanıcı avatarı
Bertuğ Yıldırım
Deneyimli Üye

Irklar: dolapçı
Doğum Tarihi: 01 Oca 1988

Avian İnfluanza'yla yaşamaya alışmak ;

Mesajgönderen Turkvet » 10 Şub 2006 16:02

Merhaba Arkadaşlar ;
Her üç arkadaşımızın sorularına tek tek cevap vereyim.
Kuş gribinin geçmesi diye bir yaklaşım olmaz. Onunla beraber yaşamaya alışacağız. Belli göç dönemlerinde risk yüksek olacak. Bahar-güz-kış-...Bununla beraber alınan önlemler, yapılan çalışmalar düşünüldüğünde bu kadar şiddettli anılmayacağını düşünüyorum.
Ciddiyetini sürdürecek, bizler de önlemlerimizi sürekli alacağız. Bu hastalıklardan 1 tanesi ve örnek!...
Bayraktarın duyumu mantıkla ve virüsün yapısıyla alakalı. Yaz aylarında gerek göçmen kuşlar kuzeye göç ettiğinden gerekse virüsün sıcakta dış ortamlarda canlı kalabilme gücünün zayıflamasından risk azalacak sadece !...
En son sorunun muhatabı yok !... Uçurmayla ilgili olarak bulunduğunuz ildeki hastalık durumuna, ülke bazında alınan kararlara, ilinize, komşunuza kadar binlerce faktör var...Ortama kamuoyuna bakmakta fayda var!...Sabır !...

ÖRNEK DERNEK lere üye olmak, onlarla beraber çalışmak gerekir.

ALIM- SATIM PAZAR ve MEZAT ların ise tamamen kalkması yada kanuni düzenlemeler yapılması gündemde bence.!...
Halka açık kontrolsüz PAZAR lar kalkacak bu KESİN !...
Yerine ne geleceği de MEÇHUL şimdilik !...Burada RUHSATLI, KONTROLLÜ ve TİCARİ işletmeleri ŞANSLI GÖRÜYORUM...'' Kuş, akvaryum pet hayvan satış yerlerini''
Onların da bu sitede olmasını isterdim!...Ancak Onlara da KÜNYE- KAYIT-AŞI Kaydı- KİMLİK sistemi getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Bu konuya Künye ve Kayıt forumundan devam edebiliriz...

Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÇATAL
Veteriner HEKİM
Turkvet
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 10 Şub 2006 16:39

Merhabalar

Sanırım bu konuda derneklerin ortak hareket etmesi ile sonuç alabiliriz.
Bursa'da kuş pazarını belediye kapattı, yemciler geliyor sadece, ne zaman açılacağını kimse bilmiyor.

Sevgi ve saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 30 Mar 2006 16:53

Merhaba,

Kuş Giribi geçen yıl bizleri oldukça korkuttu ve tavukçuluk sektörüne de büyük zararlar verdi. Biz şu anda fırtınayı atlattık diye düşünebiliriz. Ama bu hastalık aslında virüs biçiminde dünyayı dolaşmaya devam ediyor. Bir sonraki periyot için şimdiden hazırlık yapmakta bence yarar var.

Yavru sezonu ile birlikte güvercinlerimizi yoğun bir üretim dönemi bekliyor ve bünyeleri nispeten zayıflayabilir. Sadece Kuş Gribi açısından değil aynı zamanda diğer güvercin hastalıkları ile ilgili de kümes dezenfeksiyonundan tutun, koruyucu tedavi ve aşı uygulamaları ile güvercinlerimizi desteklemeliyiz. Geçen kış kümesimde 2 tane dişide kanat tutulması yaşadım. Şu anda yavaş yavaş da olsa düzelme var. Kanadını incelediğimde her ikisinin de ur şeklinde oluşumlar olduğunu gördüm. Bu konuda Arşivimizdeki tedavi yöntemini uyguladım ve sanırım sorunu çözdüm. Şimdi sıra dezenfeksiyona geldi. Bunun için pürmüz aldım ve en kısa zamanda uygulayacağım.

Bu arada sizlerle paylaşmak isterim ki ülkemizde lokal olarak farklı tavuk hastalıkları olduğunu, bunlarla mücadele edildiğini, ayrıca küçükbaş hayvanlarda da farklı hastalıkların gündemde olduğunu burada görev yapan bir Veteriner Hekim arkadaşımdan öğrenmiş bulunuyorum. Demem o ki, rehavete kapılmayalım ve gerekli önlemlerimizi alalım.

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Dön Zoonoz Hastalıklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir