Güvercinlerdeki hastalıklar insanlara bulaşma imkanı ?

Hayvanlardan İnsanlara Geçen Hastalıklar

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Güvercinlerdeki hastalıklar insanlara bulaşma imkanı ?

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 19 Ara 2003 21:33

güvercinlerde görülen çiçek, pamuk, salmonella ve diğer ismini bilmediğim hastalıkların insanlara bulaşma imkanı var mıdır? bulaşıp, insanı da hasta edebilir mi?
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen postacı » 22 Ara 2003 11:22

Selamlar,
Konunun bilimsel anlamda tam olarak cevabını bilmesem de, teorik olarak iki farklı tür arasında mikrop transferinin oluşabildiğinin çokça haber konusu olduğu dünyamızda neden olmasın diyorum. Et ve süt ürünlerinde sağlıksız koşullarda yetiştirilen hayvanlardan insanlara hastalık transferi söz konusu iken ve özellikle salmonella enfeksiyonu taşıyan tavuk yumurtalarının insan sağlığını tehdit edebiliceği uzmanlar tarafından belirtildiğine göre güvercinden de insanlara bazı mikroplar geçebiliceğini düşünüyorum. Özellikle güvercinlerin oluşturduğu tozların yetiştiricilerde akciğer ve üst solunum yolu ve alerjik reaksiyonalar yarattuğını Avrupada yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Bu nedenle yakın temas halinde olduğumuz güvercinlerimizden bizlere, bizlerdense güvercinlere bazı mikroplar geçebilir diye düşünüyorum.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen Boletus » 22 Ara 2003 13:39

Selamlar,
Güvercinlerden insanlara geçebilen çeşitli hastalık türleri bulunmaktadır. Bu hastalıklar, genel olarak "zooness" adı altında toplanmaktadırlar. Bu bakımdan yetiştiricilerimizin hasta kuşlarla ilgilenirken tedbirli olmaları gerekmektedir. Güvercinlerin zooness hastalıklarının başlıca çeşitleri şunlardır.
1 ) Streptococosis :
Streptococcosis gallolyticus adı verilen bir bakterinin neden olduğu güvercin hastalığıdır. Aynı bakteri ve değişik tipleri insanda da benzer bir hastalığa neden olabilmektedir. Bu hastalık hasta bir güvercinden insana bulaşabilir. Bulaşma şekli hasta kuşa ait dışkının bir şekilde insan yiyeceğine karışması sonucu olmaktadır.
2 ) Pasteurelosis :
Pasteurella multocida adı verilen bir bakterinin neden olduğu güvercin hastalığıdır. Güvercin kolerası olarak da bilinen bu hastalık, güvercinlerin yanı sıra evcil hayvanlarda da yaygın olarak gözlenmektedir. İnsana bulaşma şekli evcil hayvanın insanı ısırması, tırmalaması gibi olaylar sonucu olmaktadır. Bu nedenle güvercinlerden insana bulaşma şekli çok yaygın değildir.
3 ) Tuberculosis :
Mycobakterium avium adı verilen bir bakterinin neden olduğu güvercin hastalığıdır. Güvercin veremi olarak da bilinen bu hastalık yaygın ve bulaşıcıdır. Bu hastalığa neden olan mikrobun 20 kadar çeşidi bulunmakla birlikte kuşlarda görülen bir tipi insanda da hastalığa neden olabilmektedir. Yabani güvercinlerin bu mikrobu taşıma yüzdesi oldukça fazladır. Mikrobun güvercinlerden insana bulaşma şekli hasta kuş dışkılarının insan yiyeceğine bulaşması ve güvercin tozu denilen salmalarımızdaki beyaz tozun solunarak ciğerlere ulaşması yolu ile olmaktadır.
4 ) Ornithosis :
Chlamydia psittaci adı verilen bir bakterinin neden olduğu bir güvercin hastalığıdır. Güvercinlerde bir solunum yolları hastalığı olmakla birlikte etkisini gözlerde fazlasıyla gösterir. Kuşlardan insana da bulaşabilen bir hastalık çeşididir. Mikrobun güvercinlerden insana bulaşma şekli hasta kuş dışkılarının insan yiyeceğine bulaşması ve güvercin tozu denilen salmalarımızdaki beyaz tozun solunarak ciğerlere ulaşması yolu ile olmaktadır.

Yavuz İşçen
Boletus
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen postacı » 22 Ara 2003 14:36

Teşekkürler Yavuz bey,
Verdiğiniz yanıtla bizlerin güvercin ve yetiştirici sağlığının önemine daha fazla önem vermemizi sağlıyorsunuz. Açıklamanızdan anladığım kadarıyla birçok mikrop güvercinlerden insanlara direk temas, tozlu havanın solunması ve dışkı yoluyla olduğunu belirtmişsiniz. Kendi bio güvenliğimiz açısından kümeslerimize kesinlikle gözümüze koruyucu GÖZLÜK, ağzımıza istenmeyen tozları yutmamak için MASKE, üstümüze toz bulaşması için kümes elbisesi veya uzun ÖNLÜK, ayağımıza sadece kümeste kullanılan TERLİK veya AYAKKABI, kafamıza da KEP takarsak sanırım istenmeyen tozlardan bir nebzede olsa KENDİMİZİ ve AİLEMİZİ korumuş oluruz. Ayrıca ellerimize bulaşabilecek dışkı ve tozlardan arınmak için kümesten çıkınca ellerimizi SABUNLA yıkarsak sanırım bu sorunu da halletmiş oluruz. Benim nacizane tavsiyem eskiden hepimizin yaptığı gibi kendi sağlığımız açısından kesinlikle yavrulara AĞZIMIZDAN yem vermeyelim. Basit ancak etkili tedbirlerle bu sorunun üstesinden gelebiliceğimize inanıyorum. Herkese sağlıklı ve neşeli olmak koşuluyla geçen güvercin dolusu günler diliyorum.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 26 Ara 2003 13:18

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. bu hastalıkların insanlara bulaşmaması için de koruyucu aşı varmıdır?
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

GÜVERCİN BESLEYENLERDE GÖRÜLEN ZATÜRRE

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 05 Ara 2006 19:00

GÜVERCİN BESLEYENLERDE GÖRÜLEN ZATÜRRE
http://csh.dergisi.org/pdf/pdf_CSH_174.pdf
Sevdiğini ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da ölçülü düşmanlık et, günün birinde dostun olabilir. H.Şerîf
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Mesajgönderen alican40 » 08 Ara 2006 17:09

Rahmi beyin önerilerine katılıyorum. Ben de özellikle kuş gribini duyduktan sonra maske şapka takıyorum kıyafet ayakabımı değiştiriyorum, dikkat etmekte fayda vardır,
Kullanıcı avatarı
alican40
Aktif Üye

Irklar: takla
Doğum Tarihi: 15 Nis 1968

Dön Zoonoz Hastalıklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir