DOLAPÇI RENKLERİ

Dolapçı ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen Turgay Güröz » 11 May 2006 1:28

merhaba!
allah nazardan saklasın bu güzel dolapçıları!!
mozaik rengi kanaryalarda bilirdimde,dolapçılarda görmemiştim,gerçekten ilginç ve güzel bir desen!karabıçaklı,sarı şebere ve gök yamalıya ne demeli?muhteşem :lol: renkler,bu güzel renklerin oyunlarından da hiç şüphem yok?
burdur ve ısparta dolapçılarından aldığım yavrulardaki renkler genelde sabit renklerde,arap,karaçil,akçil,boz,gök,basralı,bu renklerde de çok ilginç ve güzel motifli renkler almak mümkün.
denizli yani sayın iskender beyin dolapçılarından aldığım yavrular beni şaşırtmaya devam ediyor,hiç tahmin edemiyeceğimiz anaçlardan değişik renkler almaktayım,daha önceleri kümesim araplarla doluydu şimdi ise renk çümbüşü :lol:
dolapçı ırkını ve yetiştirenleri tanımıyan arkadaşlara iki kelime yazmak isterim,bu güzel desenleri görünce bizler renk için dolapçı yetiştirdiğimizi lütfen sanmayın,çoğu renkler tesadüfen oluşmuştur?mesela mozaik??
benim tanıdığım tüm dolapçı ırkı besliyen arkadaşlar ilk etapta dolapçıyı dönüşleri için besler,fırtıkçı,tırnak atma ve kümesine bağlı olmıyan dolapçılar damızlık için kullanılmazlar!bilhassa kümesime misafir yani dolapçılara yabancı kişi geldiğinde ürkeklikleri üst düzeye çıkmasını beklerim.dönüşü ve sevdiğiniz renk de olursa kendi kendinize gururlanır,dolapçı ırkına olan hayranlığınız bir kez daha artar!
bu güne kadar gördüğüm dalış ve dönüş stilleri ve renkleri yan yana koyarsak,daha çok yolumun olduğunu görüyorum,iyiki yol uzakta :lol: yoksa bir espirisi kalırmıydı dolapçı beslemenin?
saygılar
turgay güröz
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Mesajgönderen İskender Damgacı » 11 May 2006 8:55

turgay yazdı:mozaik rengi kanaryalarda bilirdimde,dolapçılarda görmemiştim,gerçekten ilginç ve güzel bir desen!karabıçaklı,sarı şebere ve gök yamalıya ne demeli?.........
çoğu renkler tesadüfen oluşmuştur?mesela mozaik??

Selamlar Turgay Abi,
Renk genetiği hakkında teorik bilgim yok diyebilirim ancak bildiğim kadarıyla mozaik rengin tam bir açıklaması bulunmuyor.

Dolapçılar hemen hemen her renkte gelirler. Başka bir başlıkta kelebeklerde görülen kafa-kuyruk renkli kuşların Dolapçılarda olup olmadığı işlenmişti. Orayada bazı fotoğraflar bırakmıştım:
http://forum.guvercin.web.tr/viewtopic. ... 2&start=15
http://forum.guvercin.web.tr/viewtopic. ... 2&start=30
Kafa-kuyruk, karanfil vs. gibi renkler Dolapçılarda çıkar ama sanıyorum yetiştirenler bu desenler üzerine giderek seleksiyon yapmadıkları için kelebeklerdeki gibi ayrı bir renk-desen statüsünde değildirler. Düz renkler, çiller, yamalılar ve yankap(kaplama) desenliler yaygındır.

Saygılarımla
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen kenan » 11 May 2006 9:47

selam.
dolapcılarda oynuna bakılarak belli renklerin üzerine gidilse dolapcılara kötülükmü olur.
belli renkler varki muhteşem kınalımor ve sarı şebele Allah nazardan saklasın nekadar güzel sarı kuş her zaman favorim :wink:

denizliye gelsek silah zoruyla gönderirsiniz kesin :P
saygılarımla
Abdullah
baÅ?tankaracı
kenan
Aktif Üye

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 11 May 2006 10:08

Merhaba,

Dolapçı ırkı güvercinlerde standart dönüş korunduktan sonra doğal olarak sizin beğendiğiniz renklerin seçimi yapılabilir. Fakat ben bu konuda kendimi zorlamıyorum. Onlar birbirinden farklı desen ve renklerde yavru üretimini yapıyorlar. Yine de birbirine yakın renkteki güvercinlerin eş yapılmasından yanayım. Dolapçı ırkında mesela arap ile ak veya karaçil eşlemesi hoş oluyor. Yavrularının biri arap diğeri çil desenli geliyor. Arap yavruda da çil damarı olduğunu bildiğimizden onu da yine çille eş yapabiliriz. Bu örneği çil desen arayanlar (benim gibi) için söylüyorum. Ancak şu da bir gerçek ki iki tane araptan da gök, gök şebere gibi yavrular gelebiliyor. Bence işin güzelliği de burada. Her yavru ayrı bir güzellik ve sürpriz niteliğinde.

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen İskender Damgacı » 12 May 2006 11:39

SARIÇAKAL

Resim

(Çakal denilince baş-boyun kısmı renkli, kanat üzerleri beyaz veya beyaza yakın çilli olan desen akla gelir)
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 12 May 2006 11:40

KIRMIZIÇAKAL

Resim
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 12 May 2006 11:43

KIRMIZIBIÇAKLI

Resim
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 12 May 2006 11:44

ZEYTİNİAKKUYRUK

Resim

KIRMIZIAKKUYRUK

Resim
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 12 May 2006 11:47

GÜMÜŞYAMALIBOYUN

Resim
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 12 May 2006 11:49

MORYAMALI

Resim
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 12 May 2006 20:10

Selamlar İskender kardeşim,
Mozayik için çok teşekkürler.
Bu kuşun annesi babası hakkında bir bilgi varmı?
Son bir soru (söz :D )
Mor yamalının kuyruğu mavimi?
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen İskender Damgacı » 13 May 2006 8:53

Selamlar Uğur Kardeşim,

Evet, moryamalı'nın kuyruğu mavi.
Son fotoğrafları çekerken vakit akşamüzeriydi. Güneş yandan geliyordu, fotoğraflar çok ayrıntılı olmamış. Yinede yapıştırdım :?

Mozaik hakkında bilgi alır tekrar yazarım.
Görüşmek üzere...
İskender
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 13 May 2006 9:08

kenan yazdı:dolapcılarda oynuna bakılarak belli renklerin üzerine gidilse dolapcılara kötülükmü olur.

denizliye gelsek silah zoruyla gönderirsiniz kesin :P

Selamlar Abdullah bey,
Elbette kötülük olmaz. İsabet olur...
Kelebek yetiştiren arkadaşlarımızın renk ve forma takılıp kalarak performansı kaybettiklerini öğrendikçe bizde de aynı sorunun ortaya çıkmasından endişe ediyorum.

Denizli'de son yıllarda yaşanan sorunlar var. İlk sorun kuşların sadakat damarını kuvvetlendirmek isterken yapılan bilinçsiz eşlemelerdir. İkincisi ise uçuş kıvraklığı vermek için yapılan yine bilinçsiz eşlemelerdir. Renkte önemlidir ama bizde fazla önemsenmez, ilk planda değildir. İlla ki kıvrak uçan ve sadakati çok kuvvetli kuşlar istenir. Bu o kadar aşırıya kaçtı ki oyunculuk kaybolmaya başladı. Eski kuşçular oyun kaybının yeni yeni farkına varıyorlar. Yeni yetişenler ise (bence) gerçek oyunun ne olduğunu görmeden yetişmeye başladılar bile... Ortalık "fırtıkçı" kaynıyor :cry:

Denizli'ye gelmesi sizden göndermesi bizden :D

Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Şenol » 01 Haz 2006 23:09

Selamlar arkadaslar,

Yaklasik 15-20 gundur bu basligi takip ediyorum, bekliyorum ki birseyler yazilsin cizilsin diye. :(
Nedenine gelince, kanimca İskender'in foruma yapistirdigi resimlerin (kabaca) 5/1 saf dolapci degil. :!: Gonlum isterdi ki o yorelerden birileri cikip desindi ki sunlar sunlar saf dolapci degil kirmadir diye... Baktim kimseden ses seda yok, maalesef artik dayanamadim.

:arrow: Yaklasik 4,5-5 yildir dolapci yetistiriyorum. Bircok kereler dolapcilarin anavatanina gidip gelmisimdir, ne kendi yetistirdiklerimde, ne de kumeslerini ziyaret edip bilgi sahibi oldugum degerli ve bilincli (onlara sozum yok!) dolapci ustadlarinda bu tur renklere maalesef rastlamadim. Bu ve benzeri renkleri gormedim degil, gordum ama ne sekilde gordum... Bakiyorsun adamin kumesinde 40 tane guvercin mevcut, bunlarin 8-10 tanesi donek, zamanla doneklerle dolapcilar eslese eslese ister bilincli, ister bilincsiz (kimseye camur atmak gibi bir dusuncem yok) ortaya boyle enteresan renk ve sekiller cikiyor... maalesef!!!...

Gok, mor ve gumus yamali, kirmizi ve siyah bicakli, sari cakal ve MOZAİK, saf dolapci midir?

Sevgili dolapci yetistiricileri sesim geliyor mu?

Saygilarimla.
sk
Şenol
Aktif Üye

Mesajgönderen İskender Damgacı » 02 Haz 2006 0:20

Selamlar şenol,

Burada gördüğün tüm renkler Dolapçı renkleridir ve kan olarak (hükmen) Dolapçı ırkını temsil etmektedirler. Fakat bu kuşlar görevini yapan Dolapçı mıdır değilmidir, fırtıkçımıdır oynakmıdır orası başka konu. Senin de dikkatini çektiği üzere içlerinde Dönek renk ve tip düzenine yakın kuşlar bulunmakta. Bu hem çekimden hemde dolapçıları tanımayıp dönekleri biliyor olmaktan da kaynaklanabilir. Her neyse, Dolapçılarda renkler başlığını açarken ve sonrasında fotoğraflar eklerken görülebilecek bütün renklerden örnekler vermeye gayret ettim. Hepside ideal oyunlu görev kuşlarıdır demedim. Bunu kuşlar uçarken izleyerek not verip gerçekleştirirsek sağlama almış oluruz gerisi boş kalır. Dolapçı kesinlikle havada belli olur......

İstersen önce renkler konusunu sonra soylar konusunu elimden geldiği kadarıyla açıklayayım. Dolapçı renk düzeni aslen Kelebeklere çok yakındır. Kelebeklerde gördüğün tüm renkler aşağı yukarı dolapçılarda vardır. Akbaş-akkuyruk (galaca) kelebek nasıl varsa aynı renklere sahip Dolapçı da vardır. Dönek zaten vardır. Galaca dönekle kelebek melezlenirse yavrusunun anormalliğini rahatlıkla sezebilirsiniz ancak galaca dolapçı ile galaca döneğin melezlenmesini kolay kolay sezemezsiniz. Bu anlamda senin işaret ettiğin buradaki Dolapçılar kırma olabilir saptaması yerinde gibi fakat olmayabilirde... Tek çıkış yolu havada izlemektir. Dönekle Dolapçı farklı kanat atarlar, farklı seviyelerde ve farklı zaman dilimlerinde uçarlar. Farklı dönerler... Vücut yapıları karakteristik özellikleri farklı farklıdır, vs.vs... Fakat şunu söyleyebilirim. şahsen bende düz renkler ve çillerden başka diğer tüm renklere güvenemiyorum, onlardan çok beslemiyorum. Sebebi açık: eski kuşlar yoook, kalmadı... İstisnalar kaideyi bozmaz. Belki benim görmediğim yerlerde vardır.

Denizli'li arkadaşlardan 40 yaş civarında olanlar bilirler; Enseli Hüseyin, Halil Sevil, Perdeci Necati, Gevik Hasan, Borsacı Nevzat, Mehmet Kiriş, Kadir Ağa, Koca Mustafa vs. ile beraber belirli renkleri kovalayanlar artık kalmadı. şöyle söyleyeyim; "ben damarı belli sarıçakal arıyorum kimden bulurum" sorusunun karşılığı kocaman bir soru işaretidir. "Muska yamalı Dolapçılar arıyorum kime gideyim" derseniz de durum değişmez, başka bir renkten bahsetsenizde değişmez. Bugün artık belirli bir rengi kovalayan köklü kimse yoook.... köklü kuşta yok.

Denizli'ye ziyaretime gelen arkadaşlarım bilirler. Benim beyazlarım vardı. Yıllardır uçurur döndürürdüm. Onları çok beğenenler isteyenler oldu. Muğla'dan, Isparta'dan, Burdur'dan gelen arkadaşlar izleyerek götürdüler. İki yıl önce o kuşlardan bir tanesi bal gibi oturdu. Ünce kayıkladı sonra oturdu. Ben tabi şoktayım. Kaç yıllık nesil, ninelerinin-dedelerinin geliş yerleri belli. Yıllar sonra böyle bir hareketi kaldıramadım ve hepsini bir tane kalmayasıya elden çıkardım. Yapmasaydım kendimi kandırırdım. Sonra şu kararı aldım: bir daha çiller haricinde dolapçı yetiştirmeyeceğim.

Hatırlarsan Denizli'ye geldiğinde bir terasta beyazlar izleyip beğenmiştin ve onlardan istemiştin de ben almanı tavsiye etmemiştim. Arkasından ne geleceği belli olmayan kuşu niye besleyelim ki... velev ki anormallik 5 yıl sonra ortaya çıksın.

Bütün bunlara rağmen buraya fotoğrafını koyduğum kuşların hepsi mi şüpheli şaibeli? Olmayabilir. İçlerinde güzel kuşlar gerçekten var. Havada ve yerde keyif veren çok kuş var. Yine de dikkatli olmak lazım. Konuya profesyonel açıyla bakma çabası içindeysek maceraya yer olmadığını düşünüyorum. Dolapçı'nın fırtıkçısı az sayıda değildir :idea:

Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

ÖncekiSonraki

Dön Dolapçılar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir