Isırgan Otu Çayı

Yemler, katkı maddeleri, ek besinler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Isırgan Otu Çayı

Mesajgönderen sukruak » 19 Kas 2004 10:31

Herkese merhaba
Forumda kış ayı ile ilgili olarak Kuşlara haftada bir kere ısırgan otu çayı verilmesi yazıyodu fakat o yazıyı bulamadım. Bana ısırgan otu çayının ne kadar ve ne zaman lar verileceğini yazabilirmisiniz. Ayrıca kış ayında kuşları formda tutmaya yarayacak bitkisel ilaçlar varmı? bildiklerinizi yazarsanız sevinirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
İyi günler dileğiyle Hepinizin geçmiş bayramını tebrik ederim.
sukruak
İlgili Üye

Irklar: Posta
Doğum Tarihi: 10 Ağu 1986

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 20 Kas 2004 16:45

BİBER TOHUMU VERİLEBİLİR.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen caner » 21 Kas 2004 14:19

Merhabalar. Bu konu hakkında verebileceğim bilgi Naturaline diye bir ilaç. Bu ilaç çeşitli bitkilerden yapılmış bir ilaç. Isırgan otu çayının yerine bu ilacı kullanırsan daha iyi olur.
Saygılarımla
CANER ÇETİN
Kullanıcı avatarı
caner
Deneyimli Üye

Mesajgönderen postacı » 22 Kas 2004 13:30

Selamlar bitkisel ürünler özelliklede bitkisel çaylar güvercinlerin sağlıklı kalabilmesi için ve form tutabilmeleri için uzun yıllardan beri yetiştiriciler tarafından kullanılmaktadır. Bazı büyük şampiyonlar çok ciddi olarak bunu savunurken bazıları ise kendi bakım programlarında çaya hiç yer vermemektedir. Özellikle avrupdaki bazı yetiştiriciler kuşlarını tedavi etmek için antibiyotikler yerine özel olarak hazırlanmış çaylar kullanmaktadır. Soğuk algınlığı çayı vb.gibi hiç şüphe yokki bütün bu ürünleri önerilen dozlarda ve dikkatlice kullanmakta yarar vardır. Caner arkadaşımızın belirttiği naturalini kendimde uzun yıllardan beri her dönemde kullanmaktayım. Bu ürün naturel firmasının bir ürünü olup içersinde 15 çeşit bitkinin suyundan yapılmış bir ürünüdür. Bu bitkilerin bir kısmı üst solunum yollarına bir kısmı bağırsak sistemini düzenlemeye yaradığı için özellikle yapılacak olan 8 günlük bir kürden sonra haftada 1 veya 2 defa kullanılabilir. Ancak her üründe olduğu gibi bana göre hiçbir ürün alternatifsiz veya olmazsa olmaz şeklinde algılanmamalıdır. Ben yaklaşık 1 senedir bu ürünü kullanmıyorum ancak kuşlarım son derece sağlıklı. Demek ki bu ürünü kullanmadan da kuş sağlıklı kalabiliyor. Bana göre kuşların sağlıklı kalabilmesi için en önemli etken uygun kümes koşulları (havalandırmalı ve kuru kümesler),aşırı kalabalık olmayan kümesler, hijyen, temiz yem ve temiz su, sağlıklı ve iyi tüy dönemi geçirmiş damızlıklar, AŞI, AŞI, AŞI, AŞI, AŞI......AŞI. Kışın kuşlar şayet yavru bakmıyorsa fazla yağlanmasın diye % 50 oranında arpa içeren yem verilebilir. Günde sadece 1 kez yapılacak olan yemlemede bu konuda iyi neticeler verir. Unutmamak gerekirki bir güvercinin sağlıklı kalabilmesi için kursağının 1/3 oranında yemle dolması yeterlidir. Yani posta kuşu için günde 30-35 gram yem yeterlidir. Ünlü şampiyon Desmetin bir yöntemiyle konuyu kapatacağım. Desmet dul erkekleri kışın yuvalarına kapatıp her kuşa yuvada günde 1 çay kaşığı yem vermek suretiyle 15 gün süreyle rejime tabi tutuyor. Bu 15 gün zarfında bütün kuşlar hergün ele alınıp kilo kaybedip kaybetmediğine bakılıyor. Bu işlemden sonra kilo kaybeden kuşlar şampiyon dahi olsa elden çıkarılıyor. Zira şampiyonun düşüncesine göre iyi bir posta güvercini her türlü zorlu koşullarda dahi kendine bakabilmeli ve yediği az yemle dahi kilo kaybetmemeli. Bu imtihan kuş için hem fiziksel hemde zihinsel bir imtihandır. Zira akıllı bir posta güvercini içersinde bulunduğu duruma çok çabuk adapte olup enerjisini ekonomik kullanmalıdır. Böyle davranmayan bir güvercin zorlu hava koşullarındaki yarışlarda çok çabuk pes eder ve evine dönemez.
Saygılar
Rahmi Bozkır
En son postacı tarafından 22 Kas 2004 17:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

selamlar

Mesajgönderen sukruak » 22 Kas 2004 16:57

Herkese merhaba
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Rahmi bey AŞI dediniz anladığım kadarıyla kuşlar için sağlıklı kalmanın kesin yöntemi aşılanmaktır. Kuşlara hangi dönemde, hangi aşıların ne zaman yapılacağını yazarsanız ve bu aşıların dozunun ne kadar olduğunu yazarsanız sevinirim.
Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim. İyi günler
sukruak
İlgili Üye

Mesajgönderen postacı » 22 Kas 2004 17:44

Selamalar Şükrü bey, ben size aşılama ile ilgili olarak kendi yöntemimi yazıyorum. Aslında aşılama programı her kümese göre değişir. Zira aşılama yapılacağı zaman kuşların sağlıklı olması ve tercihen eşte olmayıp yuvada yavru veya yumurta olmaması önemlidir. Şayet kuşun altında yavru varsa ve siz aşı yaparsanız kuşunuz çok kuvvetli ve sağlıklı değilse hem aşı vurulan kuşu hemde yavruyu kaybedebilirisiniz. Bu nedenle biz kuşlarımızı her sene Ağustos ayında eşten ayırırız ve iyi bir tüy dönemi geçirmesini sağlarız. Şayet kuşlarımızı kış yavrusu alamak için Ocak ayında eşe atacaksak eşe atmadan 1 ay önce mutlaka paramaksivirüs aşısını yaparız. Böylece kuş eşte olmadığı için çok kuvvetlidir ve aşının koruma etkisi ilk dönem yavrularda geçtiğine inanıyorum. Daha sonra her çıkan yavru yeme düştükçe tek tek aynı aşıyla aşılanır. Yeme düşen yavrular yaklaşık 24-25 günlük olunca anne babadan ayrılıp yavru kümeslerine alınır. 1 hafta kadar yavru kümesinde tutulduktan sonra paramaksi virüs aşıları yapılır. Yavru yarışlarına 1 ay kala bu yavrulara çiçek (pox) aşısı yaparız. Diğer yarışçı güvercinlere ise Ocak ayında Paramaksi, Şubat ayında Salmonella ve Mart başı Pox aşısı vurulur. En fazla riski her hafta başka kümeslerin kuşlarıyla yarışa gitmek suretiyle yarışçılar aldığı için bu kuşlara 3 ayrı aşı da vurulur. Gerek aşıların dozu gerekse aşıların temini için konusunda size 2 ayrı yöntem önerebilirim. İstanbul bahçelievlerdeki güneş ecza deposundan New castle (yalancı veba) ve pox aşısını alabilirsiniz. Bizdeki yerli aşılar tavukçuluk sektörü için hazırlandığından 1000 dozluk şişeler halindedir. Bu nedenle birkaç kümes veya dernek bazında aşı alınmasında fayda vardır. Bunun dışında şayet yurt dışından gelen 50-100 dozluk güvercin aşısı isterseniz size yardımcı olabilecek olan bir arkadaşın telefonunu yazacağım. Hemen belirteyim güvercin aşıları diğer aşılara göre daha pahalıdır.
Güvercin aşısı için Muammer Türk Tel:0212 533 75 98 arayabilirsiniz.
Güneş ecza :0212 504 51 03
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen caner » 24 Kas 2004 14:28

Merhabalar. Rahmi abimim dediklerine bizzat katılıyorum. Aşı zamanından önce yani ağustos zamanında güvercinlerimi eşlerinden ayırım. Tüy zamanında TGYB'nin arşiv bölümde koruyucu bakım programlarını uyguluyorum. Aşı zamanı gelmeden yaklaşık 2 hafta önce kuşlarıma ön tedavi uygularım. Sevgili güvercin sevenler. Aşı zamanından önce ön tedavi yapmanızı öneririm.
Saygılarımla
CANER ÇETİN
Kullanıcı avatarı
caner
Deneyimli Üye

Aşı

Mesajgönderen sukruak » 24 Kas 2004 18:55

Herkese selamlar
Merhaba Rahmi Bey öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim.Bu yazıdan anladığım kadarıyla sanırım:Yavru kuşlar ve kart kuşlara ayrı ayrı aşılar vuruluyo.Peki kartlar için Ocak ayında Paramaksi,şubat ayında Salmonella ve Mart ayında Pox aşısı yapılır dediniz.Buna karşılık yavrularda Yavru yeme düşdükten bir hafta sonra Paramaksi aşısı yapılır.Yavru yarışından 1 ay önce de Pox aşısı yapılır dediniz.Bu aşı şekli yavru ve kart diye ayrılıyo değil mi.Ve yavrularda Salmonella aşısını belirtmemişsiniz.Bu dönemde yavrularda bu hastalık riski fazla yok mu yoksa ??
İyi günler dilerim.
sukruak
İlgili Üye

Mesajgönderen postacı » 25 Kas 2004 11:16

Selamlar şükrü bey, yavru kuşlarda salmonella riski aslında kart kuşlardan daha fazla. Ancak salmonella aşısı çok ağır bir aşı olduğu için ben şahsen doğduğu yıl yavrulara vurmuyorum. Bu tamamen bir tercih meselesi. Ben burada mümkün olduğunca uzmanların önerdiği ve kendiminde bizzat denediğim çalışmaları tavsiye ediyorum. Tercih hiç şüphe yokki sizlerin. Zira herkezin bir yoğurt yiyiş biçimi vardır. Bazı şeyler zaman gerektirir. Ben bu kuşlarla yaklaşık 10 senedir uğraşıyorum. Şu anda kümesimdeki damızlık güvercinlerimin dahi 3 tanesi hariç hepsi benim kendi kümesimde yetişmiş ve yarışmış olan kuşlardır. Dolayısıyla bu kuşların alt yapısını bildiğim ve güvendiğim için artık bu kuşlara aşı vurmasam dahi kolay kolay hastalanmıyacaklarından eminim. Zira güvercinler özellikle iyi bir yavruluk dönemi geçirmişse ve 3 yaşına kadar her hafta yarıştığı halde
hastalık geçirmemişse artık bu güvercinden korkmamak gerekir diye düşünüyorum. Başka bir örnek vermek gerekirse 1994 senesinde damızlık güvercinleri aldığımda ilk 2 sene çıkan bazı yavruların ağız içinde trikonomasis (çiçek) oldu. Ben kuşlarımı eşe atmadan yaptığım kısa kürlerle bunun önüne geçtim. Ancak yaklaşık son 4 senedir trikonomasise karşı damızlıklarda ön tedavi yapmadığım halde bu sorunla karşılaşmadım. Bu kararı vermemdeki en büyük etken ise bünyesinde bu mikrobu taşıyıp yavrusuna aktaran kuşları tespit etmek amacıdır. Anlıyacağınız her geçen sene daha dirençli ve hastalıklara karşı kuvvetli kuşları ortaya çıkarmanın yegane yolu ilaçla tedaviyi kesip kuşları doğal hallerine bırakmaktan geçmektedir. Bunu yaparkende çok sevdiğiniz bir kuşu kaybetmeyi veya elden çıkarmayı göze almak gerekir. Biz postacıların bir avantajı varsa kuşlarımız her sene yarıştığı için aptal ve zayıf bünyeli kuşlar yolda kalırken, akıllı ve kuvvetli bünyeli kuşlar elimizde kalıyor. Bu bakımdan kümes her sene kendi seleksiyonunu yaparak her açıdan kalitesini yükseltiyor. Zira yarışlar bir kuş için en iyi seçme yöntemidir. Bir uzman kuşun dış görünüşüne bakarak vasıflarını söyleyebilir ancak zekasını asla bilemez. Bu nedenle YARIŞ SEPETİ EN BÜYÜK UZMANDIR.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Dön Besleme

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir