Kuruma veya Erime

Mantarlar, Urlar, Kabarmalar ve diğerleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Kuruma veya Erime

Mesajgönderen ridan74 » 07 Ağu 2006 0:40

iç kuruma veya erimeye giren kuşa ne gibi ilaç tedavisi uygulanır ve bu hastalığa yakalanan kuşların diğer kuşlarada bulaştırma olanağı varmıdır hastalığın temeli neye dayanır (mezattan öntepe güzel bir miski aldım kuş erimeye girdi ona uyguladığım tek şey colvit plus tabletten hergün 1 adet veriyorum 1 aydan beri daha yeni yeni kendini toparladı ama kuş ölsem mi yaşasam mı ikilemi arasında başka yöntem bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursanız sevinirim ayrıca kuşun yem yemesinde sorun yok
ridan74
Katılımcı Üye

Mesajgönderen selcuk » 07 Ağu 2006 7:31

merhabalar , yeme-ıcmesı normal ıse parazıt olasılıgını dusunebılırsınız.ayrıca bu mevsımde mezattan alınan populer bır kus yogun bır yavru donemı gecırmıs olmalı,ıyı bır bakım ve dınlenmeye ıhtıyacı olabılır...yenı aldıgınız bu kusu karantına altında tutmusmuydunuz?
selcuk
selcuk
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: posta-oyun taklacısı-sus taklacısı
Doğum Tarihi: 29 Eki 1969

Mesajgönderen ridan74 » 11 Ağu 2006 21:28

selam kümese yeni kuş aldığımda 1 hafta başka bir yerde gözlem altında tutuyorum eğer bu hastalık için kullanabileceğim ilaç varsa yazarsan sevinirim kuşu hala elimde tutmamın sebebi iyi olmasındandır belki bir ümit kurtulur
ridan74
Katılımcı Üye

Mesajgönderen birisiste » 12 Ağu 2006 0:38

Merhabalar

İç parazit için nilverm 500 veya da ivomec-f i kullanabilirsin.İlaç satan yerlere gidip onlardan diğer bu tür ilaçları temin edebilirsin.

Sevgi ve Saygılarımla
Nurullah MURAT
Sende geçebilirsin yardan, anadan, serden
Seninde destanını okuyalım ezberden,
Haberin yok gibidir taşıdığın değerden.....
Kullanıcı avatarı
birisiste
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Oynar,Mülakat

Babadan miras olarak kalan makaracı sevdası
Doğum Tarihi: 01 Oca 1979

Mesajgönderen Hakki Var » 14 Ağu 2006 10:41

Arkadaslar
benim bu kurumaya karsi etkili olarak CIVITA firmasinin ürettigi Frozolidon-T kapsullerinden fayda gördüm. Bu kapsüller bagirsak hastaliklarina karsi. Kullaniminida ecikliyayim. Kus sayet iyice birtmis durumda ise, birergün arayla 3 adet verdikten sonra 4 ve 5. günlerde birer adet daha verilmeli. Normalde 3 kapsül yeterli gelmektedir. Yanliz kuruma hastaligi karin arisina girememekten ileri geliyor ise ona karsi pek etkili olmuyor.
Kurumayi da önlemek icin kuslarin toprakdan aldiklari bu mikroplari önlemeye calisilmali. Mesela benim kümeslerimin önü döseme.
Hepinizi saygiyla selamlar, kusculukta oldugu gibi tüm hayatinizda basarilar dilerim.
Hakki Var
Kullanıcı avatarı
Hakki Var
Aktif Üye

Irklar: Saya ve Dönek
Doğum Tarihi: 11 Kas 2008

gözden kaçmasın

Mesajgönderen vedat vural » 14 Ağu 2006 21:26

merhaba arkadaşların yaklaşımlarının hepsi akla yatkın ama kuşun dışkısının da çok önemli olduğunu düşünüyorum ridan arkadaşımız bu konuda yazarsa daha iyi sonuç alabiliriz
vedat vural
Katılımcı Üye

Kuruma

Mesajgönderen Hakki Var » 16 Ağu 2006 16:48

Merhaba Arkadaslar,

Az önce veterinerden geldim. Dün kuslarin 5 ayri kümesden diski örnegi alarak tahlile verdim. Bugün sonucunu verdiler. Arkadasimizin kuruma hastaligina karsi cevap olacak diyerekten düsünerekten, su sorulari sordum, Kuslarin bazilari tüye giremiyor, bazilari ise tüye mesela kuyruklarini tamamliyarak tüydökümünü durdurdu. Bu neden ileri gelir diye sordugumda belirli oranda Kokzidioze var ise ve nitekim benim kuslarimda cikti, bu organizmanin bozulmasina ve arkasindan kurumaya cevirir dedi. Baycox 2,5% iki gün arka arkaya 1ml 1000ml suya karistirarak vermemi söyledi. Baycox`u ben 2 gün kullandiktan sonra iki gün ara verip bir iki daha kullaniyorum. Bunu Alman Postacilarida genelde bu sekilde yapiyorlar.
Umarim yukaridaki bilgi isimize yarar
Hepinizi saygiyla selamlar, kusculukta oldugu gibi tüm hayatinizda basarilar dilerim.
Hakki Var
Kullanıcı avatarı
Hakki Var
Aktif Üye

Irklar: Saya ve Dönek
Doğum Tarihi: 11 Kas 2008

Erime ve Kuruma = Tanımsız Hastalık karşılığı değil

Mesajgönderen Turkvet » 16 Ağu 2006 20:42

Merhaba Arkadaşlar ;

Erime ve kuruma olarak tabir edilen durum pek çok hastalık sırasında görülen bir semptomdur.Genel bir tabiri ifade eder.

* İshalle seyreden hastalıkların tamamında görülür.
* Kusma ile seyreden hastalıklar sırasında ve sonucunda görülür.
* Yem ve su alımına engel olan hastalıklar sırasında görülür.
* Hemen hemen her hastalıkta vucudun genel durumu bozulur Erime ve kuruma görülebilir !...

Yukarıdaki arkadaşımızın tahlilinde Koksidiosis çıkmış , bütün erime ve kuruma durumları koksidiosistendir demek yanlıştır.

Hastalık teşhisi yapılmadan şüphe üzerine ilaç kullanımı tamamen yanlıştır. Teşhis konulduktan sonra uygun ilaç kullanılmalıdır.
''Yarınını kim biliyor !...''E.ÇATAL

Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÇATAL
Veteriner Hekim
Turkvet
Arşiv Yazarı

Dön Fungal ve Protozon Hastalıkları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir